מה בספרייה > חדשות > דיני גוסס

דיני גוסס

  
כיצד לטפל באדם גוסס? כיצד להקל עליו בדרכו האחרונה?

 

זהו עניינה של חוברת קטנה ויפה, "דיני גוסס", Ms.Heb8577=28. החוברת כתובה בכתב יד והיא כולל הלכות והנחיות לטיפול ועזרה באנשים על ערש דווי. נראה שהחוברת היא פרי יוזמה של חברה קדישא. לא כל תוכנה הוא הלכות טכניות, אלא יש בה הנחיות בעלות גוון מוסרי ואנושי. כך למשל ההערה הראשונה, לפיה אין לתת לאדם למות לבד אלא יש לדאוג שמישהו יישאר איתו עד לרגע האחרון. הערות אחרות קשורות לענייני רפואה וביולוגיה: למשל, להמתין כרבע שעה לאחר המוות ולוודא שהאדם אכן מת, וזאת על ידי הנחת נוצה תחת אפו. החוברת כוללת, כמובן, גם הנחיות הלכתיות ודתיות, הנוגעות גם למי שטיפל במת. למשל, יש לקרוע את הבגד של המטפל, לאחר המוות. יש לומר "ברוך דיין האמת", ויש גם עיסוק בטיפול בגופה בשבת.
 
החוברת אסתטית מאוד וניכר שהושקעה מחשבה רבה בתוכנה. קשת הנושאים הרחבה, מעניינים טכניים, דרך שאלות הלכתיות ועד לסעד נפשי ומזור לגוסס, מראה שהחברה קדישא שהפיקה את החוברת ביקשה להדגיש את חשיבות התפקיד של מי שמלווה את הגוסס אל מותו. והיא בוודאי ביקשה להראות שמי שממלאים את התפקיד עושים זאת בצורה הטובה, הנאמנה והרגישה ביותר.
 
אמנם לא ידוע בוודאות היכן ומתי נכתבה החוברת, אך סגנון הכתב מעיד על כך שהיא ממרכז אירופה או מערבה. סימני מים בנייר מעידים על כך שהנייר הוא מסביבות שנת 1799.