מה בספרייה > חדשות > השקת אתר כתיב

השקת אתר כתיב

אתר "כתיב", בו מרוכזים כל כתבי היד העבריים בעולם, יושק ביום א'
(6/8) "כתיב" מציג כתבי יד עבריים שנכתבו באלף השנים האחרונות וצולמו בעשרות מדינות ברחבי העולם.


 

תנ"ך | ספריית המדינה בברלין, ברלין, גרמניה, מאה י"ג; Ms. Or. fol. 1212, f.381

 

 

בין הפריטים באתר: תעודות מסחריות ומשפחתיות של יהדות אפגניסטן מהמאה ה-11, כתב יד של התלמוד הבבלי מהמאה ה-14, כתב ידו של רבי יוסף קארו מגדולי פוסקי ההלכה ועוד.

 

• באתר החדש מיליוני תצלומים ברזולוציה גבוהה במיוחד הנגישים באופן חופשי לגולשים

• עשרות מוסדות ובעלי אוספים מרחבי העולם שותפים במיזם 

• באתר נעשה שימור של כתבי היד הדיגיטליים לטווח ארוך באמצעות טכנולוגיה מתקדמת

 

חוקרים מעריכים שבעולם כולו פזורים למעלה מ-90,000 ספרים עבריים שנכתבו ביד, מימי הביניים ועד ימינו. כתבי יד אלו כוללים מיליוני דפים, המכילים טקסטים עתיקים וחשובים ומלווים באיורים רבים. מדובר בטקסטים החשובים ביותר לעם היהודי, והם מוחזקים בספריות ובאוספים פרטיים ברחבי העולם.

 

 תנ"ך | הספרייה הלאומית, ירושלים, ישראל, 1260; Ms. Heb. 4°790, f.349
 

 

לפני כשבעים שנה הגה דוד בן גוריון את היוזמה לצלם את כל כתבי היד הללו, הפזורים ברחבי העולם. הוא הקים את המכון לתצלומי כתבי יד עבריים בירושלים, שבשנות השישים עבר לספרייה הלאומית. ואכן, על פי חזונו של בן גוריון נשלחו מומחים לרחבי העולם כדי למצוא ולהעתיק את כתבי היד שלא ניתן היה להביא פיזית לירושלים. מאז ועד היום הפך המכון לתצלומי כתבי יד בספריה הלאומית לאוסף המקיף ביותר, הכולל העתקים של כ-90%  מכלל כתבי היד העבריים הקיימים כיום בעולם.

 

כעת עובר החזון של בן גוריון לעידן הדיגיטלי באמצעות פרויקט "כתיב: האוסף הבינלאומי של כתבי יד עבריים דיגיטליים", שהוא מיזם משותף של הספרייה הלאומית ושל אלברט וננסי פרידברג (ע"י FJMS). מדובר ביוזמה פורצת דרך המאפשרת גישה דיגיטלית לכל כתבי היד העבריים הקיימים מכל מקום בעולם, דרך אתר מרכזי יחיד. האתר החדש הוא אחד מהאתרים הגדולים ביותר בעולם בכל הקשור לכתבי יד, והגדול והמקיף ביותר לכתבי יד עבריים.

 

ואכן, האתר החדש כבר מציג מיליוני תמונות של דפי כתבי יד מעשרות אוספים מובילים מכל העולם. החומרים נשמרים לאורך זמן תוך שימוש בטכנולוגיה חדישה, והקטלוג, המתאר כ-85,000 כתבי יד עבריים, מאפשר גישה אליהם באמצעות כלי חיפוש וגילוי חדשניים.

 

בין כתבי היד המיוחדים, הנדירים והיפים ביותר שנמצאים באתר ניתן למנות כתבי יד מהמאה ה-13 החושפים מאבק פנימי על אופייה של יהדות תימן, תעודות מסחריות ומשפחתיות של יהדות אפגניסטן מהמאה ה-11, כתב יד של התלמוד הבבלי מהמאה ה-14, כתב ידו של רבי יוסף קארו מגדולי פוסקי ההלכה ועוד.

 

האתר החדש ואוסף כתבי היד הדיגיטליים הינו דינאמי והוא מתחדש ומתרחב בהתמדה ע"י קהילת השותפים בו, תוך כדי העשרת הקטלוג המתאר את כתבי היד, חיבור האתר למיזמים דיגיטליים נוספים והוספת כלי מחקר חדשניים על מנת לשפר את חווית המשתמש לחוקרים ולציבור הרחב.

 

יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, דוד בלומברג מדגיש את חשיבות המיזם ולדבריו "במשך אלפי שנים השתמשו היהודים במילה הכתובה כדי להביע את אמונותיהם הדתיות וידיעותיהם המדעיות. הם העתיקו בשקדנות ספרי תורה, ספרי הלכה ומנהגים, וחיבורים בתחומי דת ומדע שונים. כתבי היד העבריים, המשקפים את הידע והתרבות של העם היהודי, נדדו על פני ארצות ויבשות עד שמצאו לבסוף מקלט בספריות גדולות ובכספות של אוספים פרטיים. בימינו, כתבי יד אלה מהווים מקור עשיר לידיעות על התרבות הרוחנית והחומרית של הקהילות היהודיות ברחבי העולם, וכעת אנו מאפשרים גישה חופשית לכל כתבי היד העבריים, מהמחשב ומהמכשיר הנייד", אומר יו"ר הספרייה דוד בלומברג.

 

השותפים המרכזיים בפרויקט זה של הספרייה הלאומית הם: הספרייה הבריטית, הספרייה הלאומית של רוסיה, הספרייה הלאומית של צרפת, ספריית הפלאטינה בפרמה, הוותיקן, בית המדרש היהודי לרבנים בניו יורק, ספריית עץ חיים באמסטרדם, הספרייה הלאומית של אוסטריה, האקדמיה ההונגרית למדעים בבודפשט ועוד.

 

'כתיב' הוא מיזם משותף של אלברט דב וננסי פרידברג ע"י FJMS והספרייה הלאומית ובשיתוף מיזם "ציוני דרך" במשרד לירושלים ומורשת.
הוא יושק ביום ראשון הקרוב (6/8) לכבוד פתיחת הקונגרס העולמי למדעי היהדות שיפתח בירושלים.