מה בספרייה > חדשות > משרד החינוך מקים בספרייה הלאומית את המרכז ללימודי רוח במערכת החינוך

משרד החינוך מקים בספרייה הלאומית את המרכז ללימודי רוח במערכת החינוך

  •   מורים במקצועות הספרות, היסטוריה ותרבות יהודית וישראלית יעברו השתלמויות היכרות עם אוספים וארכיונים של סופרים ומשוררים בספרייה הלאומית
     
    כ- 1,800 תלמידים יוכלו להאזין דרך מכשיר הטלפון הנייד שלהם לספרים ועוד עשרות אלפי תלמידים יכירו אנשי רוח וסופרים ישראלים באמצעות הארכיונים האישיים שלהם

 

 

 


בניסיון להתמודד עם השחיקה במקצועות ההומאניים והמשמעויות התרבותיות והחברתיות של היעדר השכלה בקרב התלמידים, יזם לאחרונה משרד החינוך את הקמת המרכז להעצמת מדעי הרוח בספרייה הלאומית שיעניק למורים ולתלמידים אפשרות לפתח סקרנות, חשיבה ביקורתית והרחבת אופקים.

 

משרד החינוך חבר לספרייה הלאומית, כמי שמהווה בית לאוצרות הרוח של העם היהודי ומדינת ישראל, להוביל את התוכנית. וכך, החל משנת הלימודים הבאה, יעברו מאות מורים ואלפי תלמידים תכניות הכשרה במקצועות ההיסטוריה, ספרות ותרבות יהודית ישראלית. תכניות אלו יהיו מבוססות על האוספים, הארכיונים ומאות אלפי פרטי המקור הנמצאים בספרייה, והן יועברו לתלמידים בפלטפורמות טכנולוגיות מתקדמות במטרה להפוך את הלמידה לחווייתית, מסקרנת ומעמיקה.

 

 

 

שר החינוך, נפתלי בנט:

״כולנו גדלנו על יצירותיהם של עגנון, דבורה עומר ונעמי שמר, אך מה עם ילדינו ? בזכות היוזמה המשותפת למשרד החינוך והספרייה הלאומית גם הם יכירו את הדמויות והיצירות שמהוות נכס צאן ברזל בתרבות הישראלית. דווקא בעולם המודרני, בו כלי הדיגיטל והסמארטפון מצווים בכל יד, אני רואה חשיבות רבה בקריאות ספרים ובהיכרות עם אוצרות הרוח של עמנו. קריאה ולימוד מפתחים סקרנות, מחזקים דימיון ויצירתיות ובעזרתם אנו יכולים להרחיב אופקים. באמצעות הנגשת העושר התרבותי לדור הדיגיטל והסמארטפון, אנחנו מחזירים את הספר לעם הספר ומחיים מחדש את המילה הכתובה", אומר שר החינוך.

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב:

"כחלק מהמאמץ לקדם ולהעמיק את מדעי הרוח, אנו מקימים מרכז ראשון מסוגו בספרייה הלאומית שבירושלים. אנו רואים חשיבות רבה באמירה שלצד קידום המדעים, המתמטיקה והאנגלית, ישנה רגל מרכזית והיא מדעי הרוח והמורשת. המרכז החדש יעמיד עבור ציבור המורים שבתחומי הרוח כלי עזר מקצועיים, ובחופש הגדול נקיים במרכז כנסי מורים וכן פעילויות לתלמידים שבהן הם ייכתבו עבודות מחקר ועבודות גמר. נמשיך ונחזק את ייעודנו ההיסטורי כעם הספר, ונמשיך לטפח את ההון הרוחני של ישראל".

 

לדברי יו"ר דירקטוריון הספרייה, דוד בלומברג, הספרייה הלאומית שוקדת בשנים האחרונות על פיתוח דרכים להנגשת אוצרות הרוח הנמצאים ברשותה למירב הקבוצות והאוכלוסיות בארץ והאפשרות לחשוף ולקרב את התלמידים לנכסי התרבות והרוח משמחת ומאתגרת במיוחד. "באמצעות הוראה מתוקשבת ושימוש ברשתות החברתיות ובמדיות החדשות אנו מקווים לסייע לבנות חברה ישראלית בעלת עומק תרבותי ותלמידים עם עולם פנימי עשיר ומורכב", אומר דוד בלומברג.

 

במסגרת המרכז החדש יוכלו מורים לספרות ללמוד באופן בלתי אמצעי על משוררים וסופרים ישראלים שארכיוניהם נמצאים בספרייה דוגמת ש"י עגנון, ס. יזהר, נעמי שמר ודבורה עומר ועל הדרכים להנגיש לתלמידיהם את יצירותיהם באמצעות טיוטות, סקיצות, מכתבים וטקסטים של אותם סופרים.

 

מורים להיסטוריה יעברו הכשרה מיוחדת בה הם ילמדו כיצד להנגיש אירועים היסטוריים חשובים ומעניינים בכלים דיגיטאליים באמצעות אוספי הכרזות, התצלומים והעיתונים מראשית המדינה. תכניות הכשרה נוספות יעסקו בעידוד הקריאה בקרב תלמידים באמצעות ספרי שמע וכבר במהלך השנה הבאה יוכלו 1,800 תלמידים משישים כיתות בחטיבות הביניים לשמוע דרך הטלפונים הניידים שלהם כמה מהיצירות הספרותיות החשובות שנכתבו ע"י סופרים ישראלים.

 

בנוסף, יוקם "מועדון קוראים דיגיטליים" בקרב תלמידים אוהבי קריאה שיאפשר להם ליהנות ממפגשים עם סופרים ואנשי רוח וכן יוקמו קהילות לומדות של מורים שיקדמו בקרב עמיתיהם את הלימודים ההומאניים.

 

אירוע פתיחת המרכז יתקיים בספרייה הלאומית במהלך כינוס מיוחד של מאות מורים לתנ"ך בימים רביעי-חמישי (4-5/7). במהלך הכינוס יחשפו המורים לעשרות שיעורים, סדנאות, סיורים ומפגשים עם הדמויות ואנשי הרוח הבולטים והמשמעותיים ביותר בעולם התנ"ך והרוח בישראל.

 

באירוע הפתיחה יכריזו שר החינוך נפתלי בנט, מנכ"ל משרדו שמואל אבואב ויו"ר הספרייה הלאומית, מר דוד בלומברג על השקת המרכז להעצמת מדעי הרוח.