מה בספרייה > חדשות > הסכם היסטורי: חושפים את האוצרות של אוסף גינצבורג לעולם היהודי כולו

הסכם היסטורי: חושפים את האוצרות של אוסף גינצבורג לעולם היהודי כולו

אחד מאוספי הספרים וכתבי היד היהודיים החשובים בעולם שנאסף על ידי שלושה דורות ברוסיה, ייפתח לציבור הרחב.
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אוסף גינצבורג עתיד להעשיר את אוספיי הספרייה הלאומית בירושלים שמבססת את מעמדה כספריית העם היהודי כולו".
 

 הספריות הלאומיות של ישראל ורוסיה חתמו (יום ג׳7/11) על הסכם לשיתוף פעולה ולדיגיטציה של אוסף הברון דוד גינצבורג, הנחשב לאחד מאוספי הספרים
וכתבי היד היהודים החשובים בעולם

 

אוסף גינצבורג, שנאסף ע״י שלושה דורות של בני אותה משפחה יהודית ברוסיה, נחשב לאחד מאוספי הספרים וכתבי היד היהודים החשובים ביותר בעולם. הוא בעל ערך היסטורי רב ומכיל למעלה מעשרת אלפים ספרים מודפסים, כתבי יד, אינקונבלות (דפוסי ערש), ובסך הכל אלפי יצירות מימי הביניים, בשלל תחומים מדעיים, פילוסופיים ותורניים.


 


הגדה של פסח. פרנקפורט, 1725 

 

הודות לתרומה גדולה במיוחד של קרן פרי, מתאפשר שיתוף פעולה חסר תקדים בהיקפו בין הספרייה הלאומית בישראל למקבילתה ברוסיה. אוסף כתבי היד יעבור סריקה ודיגיטציה והוא יונגש לציבור הרחב באמצעות אתר ״כתיב״, שעלה לאחרונה באתר הספרייה הלאומית, וכבר מקיף עשרות אלפי כתבי יד נדירים וחשובים בני מאות שנים.

 

 

 סידור. איטליה, המאה ה-15

 

ואכן, צילום אוסף גינצבורג והכללתו באוספי הספרייה הלאומית מהווה ציון דרך משמעותי ביותר בתהליך התחדשותה של הספרייה ובהפיכתה למוסד המוביל והחשוב בישראל בשימור והנגשת נכסי הרוח והתרבות היהודים.  

 


"מגיד דבר מגלה צפונות ומרבה תבונות". אנקונה (איטליה), 1550 

 

 

כאמור, תהליך הנגשת האוסף התאפשר הודות לתרומה משמעותית מאד של זיאוודין מגומדוב, יו״ר קבוצת סומה וקרן פרי שמושבן במוסקבה.
 

אירוע חתימת הסכם שיתוף הפעולה בין הספריות התקיים ביום ג׳ (7/11) במעמד הלורד ג׳ייקוב רוטשילד שהינו התורם המרכזי לתהליך ההתחדשות של הספרייה הלאומית, השר למורשת וירושלים זאב אלקין, שגריר רוסיה בישראל אלכסנדר שיין, יו״ר קבוצת סומה וקרן פרי זיאוודין מגומדוב, יו״ר דירקטוריון הספרייה הלאומית דוד בלומברג ואישים בכירים נוספים.

 

 

 

באירוע הוקרא מכתב מיוחד שכתב ראש הממשלה בנימין נתניהו. בין היתר כתב ראש הממשלה כי "לאור החשיבות הרבה שאני מייחס לשימור נכסי  הרוח של העם היהודי, העליתי את עניין אוסף גיצבורג במפגשיי עם הנשיא פוטין. תודתי העמוקה מסורה לו על עזרתו בקידום הנושא". נתניהו הוסיף כי "אוסף גינצבורג עתיד להעשיר את אוספיי הספרייה הלאומית בירושלים שמבססת את מעמדה כספריית העם היהודי כולו".

 

"אוצרות החוכמה של יהודי רוסיה, יופצו מעתה בכל רחבי העולם", אמר השגריר הרוסי אלכסנדר שיין והוסיף: "תודות לטכנולוגיות חדשות, לכולם תהיה גישה לאוסף האדיר הזה".

 

השר לירושלים ומורשת זאב אלקין אמר באירוע כי "הדבר החשוב ביותר הוא שהעושר העצום הזה יחשף בפני החוקרים והחכמים והקהל הרחב בכל העולם".
 

 

 

"מגיד דבר מגלה צפונות ומרבה תבונות". אנקונה (איטליה), 1550 

 

  

יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית דוד בלומברג: ״אנו מודים ומעריכים מאד את תרומת קרן פרי וגאים על כך שאוסף גינצבורג מתווסף למיזם ״כתיב״, המאגד עוד עשרות אלפי כתבי יד יהודים חשובים. תרומה זו, המצטרפת לתמיכת קרן פרידברג והמשרד למורשת וירושלים, מאפשרת לנו להמשיך את תנופת הנגשת אוצרות התרבות והרוח לקהל הרחב בארץ ובחו"ל״.

 

לדברי הלורד ג׳ייקוב רוטשילד, הסכם זה חשוב לו הן בשל חשיבותו אבל גם ברמה האישית. "במשך שנים הספרייה מנסה לקבל את האוסף וכעת, הודות לקרן פרי ולראשי הספריות  בישראל וברוסיה - ההסכם קורם עור וגידים. כמי שמופקד על נכסי ישעיהו ברלין, שהוא צאצא ישיר של משפחת גינצבורג, אני רואה בכך סוג של סגירת מעגל״.

 

 

 ספר עברונות. אירופה, המאה ה-17

 

מנהל הספרייה הרוסית במוסקבה, ולדימיר גנזדילוב, אומר כי ״הודות לטכנולוגיות המידע והדיגיטציה החדשות, נפתחות אפשרויות חדשות לשיתופי פעולה בין מוסדות וקיימת יכולת לנגישות בלתי מוגבלת לאוצרות התרבות והרוח של כל מדינה״.

 

 

  סידור. איטליה, המאה ה-15

 

ומוסיף התורם זיאוודין מגומדוב, ומי שעומד בראש קרן פרי: "הפרויקט הדיגיטאלי הזה חשוב מאין כמותו כיוון שהוא מאפשר גישה לנכסי תרבות, חינוך, ידע וכל מה שהופך את העולם שלנו לערכי וטוב יותר״.

 

הזמנה לטקס הבר-מצווה של בנימין נתניהו

 

ובשולי הטקס התקיים ארוע מיוחד נוסף.  יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית דוד בלומברג העניק לאורחת הטקס שרה נתניהו מתנה מיוחדת במינה: את הזמנת בר המצווה המקורית של ראש הממשלה בנימין נתניהו.