מה בספרייה > חדשות > הנשיא ריבלין: מדוע שהסדרי התחבורה הציבורית בשבת יידונו ברמה הלאומית ולא ברמה המקומית?

הנשיא ריבלין: מדוע שהסדרי התחבורה הציבורית בשבת יידונו ברמה הלאומית ולא ברמה המקומית?

​הנשיא  ראובן (רובי) ריבלין פורס את חזונו על יחסי דת ומדינה בפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית:
"אינני מבקש, לפתור את כל מה שלא פתיר, אני רק מבקש לתהות שמא יתכן ובאה העת, להעתיק את הויכוח מן המישור הממלכתי אל המישור האזורי והקהילתי." 

 

 

​במהלך נאומו של הנשיא ראובן ריבלין, בפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית (יום ד' 30.11), הציג הנשיא את תפיסתו בנוגע ליחסי הדת והמדינה על פי הראייה של השבטים השונים החיים בה.


"המציאות השבטית בישראל, מחייבת אותנו לתת מקום לפתרונות אזוריים, שאינם מושגים בדרך של כפיית כוחו של הרוב על המיעוט, שבהגדרה מאפשרים גמישות ורגישות תרבותיים, ואשר מחלצים אותנו מאותו מסלול התנגשות פוליטי ידוע מראש, המתקיים ברמה הלאומית."


הנשיא הבהיר כי אין בדברים אלו כדי לוותר על המוסכמות הדתיות הנהוגות בזירה הלאומית והדגיש כי הפרדת דת ומדינה לא תתרחש במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. בדבריו עודד הנשיא את הנושאים באחריות לשיח בנושאים אלה ברמה האזורית ואמר:

"באתי להביע תקווה כי בין הדחיקה המוחלטת של הדת מן הפרהסיה, לבין הכפפתה המלאה של המדינה לסמכותה של הרשות הדתית, ישנה דרך שלישית. עד היום, התמקדו ניסיונות הפשרה ישראליים בניסיון להעניק לשני הצדדים - הדתי והחילוני - מידה חלקית של שליטה בפרהסיה הציבורית. למעט במקרים מסוימים, הפשרות הללו הוחלו על הרמה הלאומית כולה, ללא הבחנה בין מרחבים מקומיים שונים. כתוצאה מכך, יצאו לא פעם שני הצדדים וחצי תאוותם בידם. אלו וגם אלו חשו כי הפשרה היא הפסד מלא - הפסד על מהות אופייה של המדינה, הפסד על נשמת אפה."


עוד הוסיף הנשיא:

"אינני מבקש, לפתור את כל מה שלא פתיר, אני רק מבקש לתהות שמא יתכן ובאה העת, להעתיק את הויכוח מן המישור הממלכתי אל המישור האזורי והקהילתי. אולי, רק אולי, נצליח לייצר פשרות טובות יותר לכל הצדדים לכל השבטים, (כפי שאני נוהג לכנות את קבוצות הייחוס המרכזיות בחברה הישראלית) - אם ניתן לכמה שיותר מן המגזרים את מבוקשם הכמעט מלא."

"יתכן שבאה העת להעניק לכל הצדדים את מבוקשם, אולם לא בכל רחבי ישראל, אלא בריכוזי מגוריהם המובהקים. יתכן שאופי ומידת הביטוי של הצביון היהודי בספירה הציבורית - מכשרות, חמץ ושבת ועד הפרדה מגדרית - צריך להיקבע בעיקר ברמה המקומית, העירונית ואף השכונתית, ולא רק ברמה הלאומית. כך למשל, מדוע שהסדרי התחבורה הציבורית בשבת יידונו ברמה הלאומית ולא יוסדרו באמצעות חברות ופתרונות אזורים? הרי ממילא ברור שכאשר תחבורה ציבורית בשבת, היא שאלה לאומית, אנו נגררים למשחק סכום אפס ידוע מראש, בין 'מדינת ת"א' ל'מדינת בני-ברק'.

 

הנשיא נאם בפני כשמונים מנהיגים, חוקרים, יוצרים ואנשי רוח, בולטים בארץ והעולם שהתכנסו בפורום הבינלאומי השני של הספרייה הלאומית, העוסק השנה ביחסים בין דתיות וחילוניות.


יו"ר הספרייה, דוד בלמברג, מי שיזם את הקמת הפורום לפני כשנתיים, אמר כי דיוני הפורום יסייעו לספרייה בתהליך ההתחדשות שהיא עוברת ובגיבוש ההיבטים התרבותיים והאוניברסאליים של פעילותה. "הספרייה הלאומית המתחדשת שואפת למנף את מעמדה ומשאביה ולעודד שיח פורה הצומח מתוך המורשת האינטלקטואלית והתרבותית של ישראל, העם היהודי והקהילה הבינלאומית. לספרייה ישנו גם תפקיד אינטלקטואלי מרכזי ופעיל בחיי המחקר, התרבות והרוח והיא משקפת את הביטוי המשמעותי ביותר לאפיונו של העם היהודי כ'עם הספר'", אומר דוד בלומברג.

 

 

צפו וקראו את הנאום המלא של הנשיא ריבלין