מה בספרייה > חדשות > הסופר דויד גרוסמן הפקיד את ארכיונו בספרייה הלאומית

הסופר דויד גרוסמן הפקיד את ארכיונו בספרייה הלאומית

דויד גרוסמן ודוד בלומברג 
צילום: חנן כהן / הספרייה הלאומית

הסופר דויד גרוסמן הפקיד לאחרונה את ארכיונו האישי בספרייה הלאומית בירושלים. לאחר קליטת הארכיון בספרייה הוא יעמוד לרשות הציבור.


ארכיונו האישי של דויד גרוסמן כולל טיוטות של כל ספריו עד כה ותחקירים שערך במהלך כתיבתם, ובכלל זה חומרי ספרו האחרון "סוס אחד נכנס לבר", מכתב היד הראשוני במחברת ועד להגהות האחרונות על הטיוטות לפני הירידה לדפוס. פריטי הארכיון מאפשרים לעקוב אחר תהליך התקבלותו של גרוסמן בארץ ובעולם – ביקורות ועבודות מחקר, וכן פרסים, תארי כבוד ותעודות, וקטעי עיתונות מראשית דרכו כנער שהגיש תכניות בקול ישראל. לצד כתבי היד ודברי הדפוס, ארכיונו האישי כולל גם מידע דיגיטלי רב שהוא חלק בלתי נפרד מן הארכיון ובעתיד ימשיך וייאסף  באופן שוטף על ידי הספרייה הלאומית.


דויד גרוסמן ימשיך להפקיד בארכיונו שבספרייה הלאומית את חומרי הגלם של יצירותיו בעתיד.

 

גרוסמן, יליד ירושלים (1954), עלה על במת הספרות העברית בשנות העשרים לחייו ומאז הוא ניצב בקדמתה. דויד גרוסמן הוא סופר פורה ואהוב, ומלבד יצירתו למבוגרים הוא פרסם סיפורים רבים גם לילדים ולנוער. דויד גרוסמן הוא הסופר העברי הבולט ביותר בין בני דורו, והוא נמנה כיום עם הסופרים המוכרים והחשובים ביותר בעולם כולו. ספריו תורגמו לעשרות לשונות, והוא זכה בפרסים ספרותיים ובעיטורי כבוד בישראל ובעולם כולו. יצירותיו עובדו גם לקולנוע ולתיאטרון, ושירים שכתב הולחנו והתקבלו באהבה על ידי חובבי הזמר העברי. מלבד פעילותו הספרותית, גרוסמן מעורב בפעילות ציבורית, חברתית ופוליטית, הוא כתב ספרים תיעודיים ומאות מאמרים בעיתונות, ודבריו בסוגיות העומדות על סדר היום נשמעים בקשב רב בחברה הישראלית.


ארכיונו של דויד גרוסמן בספרייה הלאומית ישמש את המתעניינים הרבים ביצירתו בישראל ובעולם. חוקרי ספרות ותלמידים הלומדים את יצירות גרוסמן בבתי הספר, שוחרי הספרות העברית והעוסקים בזירה הציבורית הישראלית – כל אלה ואחרים ימצאו בארכיון עשיר זה כר רחב למחקר, חינוך והוראה.


השבוע, בטקס חתימת הסכם העברת הארכיון לרשות הספרייה הלאומית אמר דויד גרוסמן: "המעבר החד שעשו אלפי הדפים והטיוטות שלי – מארגזי הקרטון המאובקים של הסופרמרקט במחסן הבית למדפי הספרייה הלאומית, ובעיקר, שדרוגם לדרגת 'ארכיון' – אלה הדברים שיעבור זמן רב עד שאתרגל להם. אבל כבר כעת אני מתרגש מכך שדברים שכתבתי יהיו לצד כתביהם של הוגים, סופרים ויוצרים דוגמת הרמב"ם, קפקא, מרטין בובר, חיים גורי, א.ב. יהושע ונעמי שמר".

 

יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, דוד בלומברג, אמר באירוע כי הספרייה הלאומית רואה זכות גדולה בקבלת ארכיונו של דוד גרוסמן, מבכירי היוצרים בספרות הישראלית. "הספרייה משקיעה בשנים האחרונות משאבים רבים הן בקליטת ארכיונים ואוספים של יוצרים מהשורה הראשונה והן בתהליכי הדיגיטציה והשימור שלהם", אמר בלומברג והוסיף כי העברת ארכיונו של גרוסמן עשויה לעודד תלמידים  וחוקרים ללמוד ולכתוב על ומתוך חומרים אלו ובכך יעשירו ויקדמו את המחקר הספרותי והיצירה הישראלית.

דויד גרוסמן ואורן ויינברג 
צילום: חנן כהן / הספרייה הלאומית