מה בספרייה > חדשות > אוסף דן הדני נמסר לספרייה הלאומית

אוסף דן הדני נמסר לספרייה הלאומית

האוסף העשיר כולל תיעוד של מנהיגים, קצינים בכירים, פוליטיקאים מהארץ ומחו"ל, אושיות תרבות ועוד מאות אלפי תמונות המציגות פסיפס מרשים של אירועים, מבצעים ודמויות שעיצבו את פני החברה הישראלית והשפיעו עליה במשך שנים רבות.

האוסף יעלה לאתר הספרייה, ויהיה נגיש לציבור הרחב. 
 
אוסף סוכנות צילומי העיתונות ​Israel Press & Photo Agency – IPPA הוא תיעוד הקורות את מדינת ישראל, החברה הישראלית והתרבות הישראלית במחצית השנייה של המאה העשרים. סוכנות צילום זו, שנודעה גם בכינוי יפפ"א, נוסדה על ידי דן הדני בשנת 1965 ופעלה עד שנת 2000. במשך 35 השנים הללו נוצר אוסף הכולל תצלומים ששלחו צלמים מכל רחבי הארץ, המתעדים את ישראל מהימים שקדמו למלחמת ששת הימים ועד לאינתיפאדה השנייה: מלחמות, הסכמי שלום, התנחלויות, פיגועים, הפגנות, מהפכים פוליטיים, אירועי תרבות ועוד. לצד כל אלה מתועדים גם אירועים יום-יומיים, המאפשרים להתחקות אחר החברה והתרבות הישראלית בדור השני והשלישי לקיום המדינה.

לאחרונה החליט דן הדני להעביר את כל אוסף התצלומים לספרייה הלאומית. אוצר אוסף ישראל בספרייה, ד"ר חזי עמיאור, אומר כי ראוי לציין את ניהולו המופתי של האוסף במשך כחמישים שנים בידי מייסדו, וכי הודות לכך ניתן יהיה לקלוט אותו בספרייה הלאומית ביתר קלות ולהתמצא היטב במאות אלפי התצלומים הכלולים בו.

"בזכות איכותו ועושרו של האוסף נפרסת בפנינו מניפה רחבה ומרהיבה של אירועים גדולים וקטנים בחיי המדינה, אישים שונים מתחומי הפוליטיקה, החברה והתרבות, אתרים מרכזיים ונידחים כאחד, מגזרים חברתיים ממרכז החברה ומשוליה – כולם זוכים לייצוג ויזואלי ברמה גבוהה", מסביר ד"ר עמיאור.

ואכן, האוסף העשיר כולל תיעוד של מנהיגים, קצינים בכירים, פוליטיקאים מהארץ ומחו"ל, אושיות תרבות ועוד מאות אלפי תמונות המציגות פסיפס מרשים של אירועים, מבצעים ודמויות שעיצבו את פני החברה הישראלית והשפיעו עליה במשך שנים רבות.

אוסף דן הדני, IPPA, מצטרף לאוספי הצילום של הספרייה הלאומית, שעד כה התמקדו בעיקר בתקופות מוקדמות יותר, ואשר התמחותם העיקרית היא בתצלומי ארץ ישראל מראשית עידן הצילום באמצע המאה התשע עשרה ועד למלחמת העולם הראשונה. חיי הישוב בתקופת המנדט הבריטי מתועדים גם הם מנקודות מבטם של צלמים מקצועיים ומבקרים מזדמנים. "כאוסף מרכזי של תקופת המדינה, אוסף דן הדני ממשיך אפוא רצף צילומי של מאה שנה ומחצית המאה בארץ ישראל. הוא יעמוד גם לצד אוספים מסוגים אחרים מן המחצית השנייה של המאה העשרים שיש להם זיקה אליו – אוספי העיתונות הישראלית, כרזות ישראליות, הזמר העברי ועוד", אומר ד"ר עמיאור.

מסירת האוסף וקליטתו בספרייה הלאומית התאפשרה הודות לסיועה של קרן משפחת דווידסון. האוסף יעלה בחודשים הקרובים לאתר הספרייה, ויהיה נגיש הן לציבור החוקרים והסטודנטים והן לשימוש הציבור הרחב.
NLI_ImageGallery
NliImageGallery
 • הופעתה הראשונה של חנה מרון על במה לאחר פציעתה הקשה בפיגוע, 1970. צילום: דן הדני
 • גורדיש בביקור בעמדת צהל בגדה המערבית של תעלת סואץ. צילום: איתן הבר
 • החומה בלב ירושלים יום לאחר שחרור העיר העתיקה, 1967. צילום: דן הדני
 • אדוארד טלר שנודע כאבי פצצת המימן מרצה באוניברסיטת תל אביב בשנת 1968. צילום: דן הדני
 • חיילי צהל עם דגל סוריה לאחר קרב ברמת הגולן ביום האחד עשר למלחמת יום הכיפורים. צילום: צוות יפפא
 • טור שריון בדרכו לתעלת סואץ ביום האחד עשר למלחמת יום הכיפורים. צילום: דוד וייספיש
 • יצחק שמיר ושמעון פרס חותמים על הסכם הרוטציה הקואליציוני בשנת 1984. צילום: דן הדני
 • הופעת בידור בפני חיילים בסיני ביום העשירי למלחמת יום הכיפורים. צילום: צוות יפפא
 • משה דיין ורחבעם זאבי עם גרודיש ביום השני למלחמת יום הכיפורים. צילום שלמה ארד
 • חיילים ברמת הגולן ביום השני למלחמת יום הכיפורים. צילום: צוות יפפא
 • פינוי פצועים ברמת הגולן ביום השמיני למלחמת יום הכיפורים. צילום: צוות יפפא
 • דוד בן גוריון ושמעון פרס עם ייסוד מפלגת רפי בשנת 1966. צילום: דן הדני