מה בספרייה > חדשות > צנזורה בספרייה הלאומית

צנזורה בספרייה הלאומית

​הצנזורה אינה תופעה מקומית ואינה מאפיינת תרבות מסוימת. אמנם בתולדות המערב, הצנזורה הנוצרית היא המפורסמת ביותר, וככזו יצא לה שם רע במאות שנות פעילותה הנמרצת, אך דומה שצנזורה מאפיינת את התרבות באשר היא.
​המונח "צנזורה" מקורו בלטינית, במונח censor, שפירושו "בודק". בדיקה ופיקוח על החומרים המופצים בציבור הם פעולה המאפיינת שלטון באשר הוא, ובוודאי כשמדובר ברשויות דתיות שרוצות לחסום רעיונות זרים העשויים להטות את לבם של המאמינים להתרחק מהדת השלטת. במובן הזה, אפשר לטעון כי צנזורה היא מאפיין מרכזי בכל תרבות, שהרי תרבות כוללת מצאי מסוים של מושגים, רעיונות, עקרונות וטקסטים כתובים ומדוברים, ואינה מקבלת רשימה ארוכה או קצרה, מוגדרת יותר או פחות, של מושגים, רעיונות, עקרונות וטקסטים. בראייה הרחבה, צנזורה היא פעולה שבה בעלי הסמכות מגדירים רשימת קריאה.
 
לכן, כשמדברים למשל על הצנזורה הקתולית, יש לזכור שהיא עסקה יותר במה שיותר לנוצרים לקרוא ופחות במה שיהודים יוכלו לקרוא. בתהליך עיצוב "רשימת הקריאה הנוצרית", שהוא חלק מעיצוב התרבות הנוצרית הכתובה, נעשו פעולות נגד טקסטים יהודיים. אלא שהמהלך הזה השליך גם על פעולות של יהודים בתוך תרבותם-הם. יהודים צנזרו טקסטים מתוך תרבותם כדי שהללו לא ייפסלו כליל על ידי הרשויות של הצנזורה הנוצרית.
 
ההיסטוריה של הצנזורה אינה רק היסטוריה של צנזורה דתית, מוסרית וערכית. משטרים חילוניים יותר או פחות מצנזרים מסיבות פוליטיות ואידיאולוגיות, מנימוקים של ביטחון המדינה ולמען הסדר הציבורי, לא פעם רק כדי לשלוט בדעת הקהל תוך ניסיון לבלום השפעות שהוא אינו מעוניין בהן.
 
בידי הספרייה הלאומית שפע של טקסטים שניכרים בהם סימנים של צנזורה מסוגים שונים. באוספי הספרייה מצויים טקסטים שצונזרו בידי יהודים מומרים שפעלו בשירות הכנסייה וניצלו את הידע הפנים-יהודי שלהם כדי לצנזר את "מה שצריך"; טקסטים שאפשר לראות בהם עד היום את סימני הצנזורה הכנסייתית הרשמית ועוד.
 
בימינו, בעידן המעלה על נס את חירות הביטוי, את התקשורת החופשית בכל האמצעים ואת הדמוקרטיה הפתוחה, יש מקום רחב ומורכב לצנזורה, ובוודאי בכל האמור במדינת ישראל: צנזורה צבאית וביטחונית, צנזורה סקטוריאלית (למשל, בחברה החרדית) וכן התמודדות חיה ואף סוערת עם שאלות של צנזורה בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות.
 
כל אלו יעמוד במרכזו של ערב מיוחד שייערך ביום חמישי, י"ח באדר, 28 בפברואר, בשעה 20:00, בהשתתפות הצנזורית הראשית תא"ל סימה וואקנין-גיל, פרופ' שיזף רפאלי, העיתונאי יאיר אטינגר, ד"ר אביע סטולמן ויואב קוטנר מגלי צה"ל, שידבר על צנזורה במוזיקה הישראלית. 
NLI_ImageGallery
NliImageGallery