מה בספרייה > חדשות > "לתפארת מדינת ישראל" – דוד בלומברג, יו"ר דירקטורין הספרייה הלאומית, מדליק משואה

"לתפארת מדינת ישראל" – דוד בלומברג, יו"ר דירקטורין הספרייה הלאומית, מדליק משואה

בטקס המסורתי שנערך בהר הרצל, הודלקו 12 המשואות של ערב יום העצמאות 2013 על ידי אזרחים הפועלים לטובת שימור והנחלת המורשת היהודית והישראלית למען הדורות הבאים לחץ כאן כדי לצפות באתר רשות השידור (מדקה 48:48 ל 51:05).

יושב ראש דירקטוריון הספרייה הלאומית בירושלים, דוד בלומברג מדבר על הספרייה ועל הכבוד שבהדלקת משואה.
אתה יכול לתאר כיצד הרגשת כשנבחרת להדליק משואה?
ד.ב.: אני לא רואה בהדלקת המשואה כבוד אישי רק לעצמי. זהו כבוד לספרייה הלאומית. אני גאה בכך שהספרייה הלאומית הוכרה על ידי הציבור הרחב כמוסד העיקרי שמטרתו לאסוף, לשמר, לטפח ולהנחיל את אוצרות הידע, המורשת והתרבות בכלל, בדגש על ארץ ישראל, מדינת ישראל והעם היהודי במיוחד. נכון לעכשיו, זה הדבר החשוב לי ביותר: להרחיב את ההכרה בציבור ביחס לספרייה הלאומית, מה היא מכילה ומה העשייה המתחוללת בספרייה. השתתפותי בטקס מאפשרת לי להגשים את יעד הזה. זאת משאלת ליבי ועל כך אני שמח.
מהו הדבר החשוב ביותר שקרה בספרייה הלאומית בשנה החולפת? מה הדבר המעניין ביותר ומה המתסכל ביותר?
ד.ב.:  זהו טבע הדברים - כאשר אתה עובד, לא הכול הולך כמו שאתה מתכנן. אני רגיל לזה. כבר אמרו  "אין אדם יוצא מן העולם וחצי תאוותו בידו.”  בשנה האחרונה דברים לא תמיד הלכו בדרך שקיווינו, בצד הפיתוח הפיזי, ולא תמיד התפתחו בקצב שקבענו, אבל זה מה שקורה כשעובדים עם אנשים והם חלק מכללי המשחק.
יחד עם זאת, אני יכול לומר כי התכנית המיוחדת שאירחנו בספרייה ליום הזיכרון לחללי צה"ל, בשבוע האחרון, הייתה בהחלט רגע שיא. מבחינתי, לראות את הספרייה משמשת כאכסניה לגלי צה"ל ולראות את השילוב של היצירתיות של אמני ישראל המבצעים את יצירותיהם של החללים, יצירות המצויות במאגרים ובספרים שלנו, היה פשוט מדהים. לשם כך נולדה הספרייה.
מה השאיפות שלך לשנה הבאה?  איפה אתה רוצה לראות את הספרייה ביום העצמאות הבא?
ד.ב.:  קודם כל, אני רוצה לראות את שההיערכות לבניין החדש תושלם, עם אדריכל ראוי ומתווה פיזי. בשבוע שעבר סיימנו את הבחירה של שלושת האדריכלים הישראליים שישתתפו בבחירה הסופית. הייתה לי גם ההזדמנות לשבת עם שלושת האדריכלים הזרים שצפויים להשתתף בגמר. אדריכלים זרים אלה נחשבים בין האדריכלים החשובים ביותר בעולם. אני כל כך גאה בעובדה שבשיחות שלנו עם אדריכלים אלו, המובילים בתחומם, הם הודו שפרויקט בניית הספרייה הוא מקור השראה בשבילם, יצירה למופת, ודיברו על כך שבמשך השנים הם חלמו לבנות פרויקט כזה בירושלים.
בנוסף לכך, אני רוצה לראות הרחבה של הפיעלות בספרייה – הרחבה של האוספים שלנו, של האוצרות, של מאמצי דיגיטציה, של פעילויות החינוך והתרבות. כל אלו הם כבר חלק מהחזון שלנו שהולך ומתממש, אין שינוי בכיוון. אנחנו רק צריכים לעשות הרבה יותר והרבה יותר טוב.