מה בספרייה > חדשות > כך נולדה המילה "ציונות"

כך נולדה המילה "ציונות"

ציונות – מונח מלא משמעות לעצם הוויתנו. מילה שקישרה ועדיין מקשרת את העם היהודי לארץ ישראל, עליה רבים כל כך חלמו, גם כאשר עוד נראתה רחוקה מאוד. אך המדהים מכל הוא שאת המונח הזה המציא הוגה דעות מרתק, שבשלב מסוים הפך את עורו ונהיה לאחד ממנהיגי העדה החרדית. לכבוד המפגש המיוחד "נתן בירנבוים: מכופר לאביר האמונה" שיתקיים בספרייה, החלטנו לספר את חבלי הלידה של המילה "ציונות".

גלו עוד על התנועה הציונית: תמונות נדירות של אישים וכינוסים של התנועה, סיפורים מאחורי התנועה הציונית, מערכי שיעור למורים ועוד


​את המונח "ציונות" המציא מי שהיה עתיד להיות מזכיר "אגודת ישראל" החרדית-אורתודוקסית, ובהתאם לכך גם מתנגד גדול לתנועה הציונית.

 

המונח הופיע בפעם הראשונה ב-1 באפריל, אבל ממש לא מדובר במתיחה...

 

מילה זו, שמסמלת את רצון העם העברי לשוב לארצו, נכתבה לראשונה דווקא בשפה הגרמנית.

 

את המונח "ציונות" אימץ הרצל מהאדם שבעתיד יהפוך לאחד מגדולי מתנגדיו.


 

 


ביום חמישי ה-3 במרץ 2016, יתקיים בספרייה מפגש מיוחד לכבודו של נתן בירנבוים במסגרת סדרת המפגשים "המהפכנים" בהנחייתו של ערן סבאג. לרגל המפגש, חזרנו אחורה – 7 שנים לפני הקונגרס הציוני הראשון – אל המצאת המילה "ציונות".

 

 

 

רואים את המילה המודגשת בטקסט שמצד ימין? זהו תיעוד של הפעם הראשונה שבה נעשה שימוש במילה "ציוני".

 

"ההכרה כי הרעיון הציוני נכון הוא ובר-ביצוע, תכבוש חוגים רחבים יותר ויותר ותסלק משפטים קדושים שנתהוו בתקופת ההתבוללות".

 

את המשפט הזה כתב נתן בירנבוים בכתב-העת שלו "זלבסט-אמאנציפאציון" ("שחרור עצמי", בתרגום לעברית), במאמר תחת הכותרת "למען כבודו ושלומו של עמנו", שהתפרסם ב-1 באפריל 1890.

 

את השימוש במילה "ציוני" – ובגרמנית "ציוניסטיש" (Zionistisch) – לא מציג בירנבוים כחידוש או כהמצאה חדשה, אלא כפתרון לאנטישמיות, לעומת התבוללות. 

 

 

 

 


 

משם, המונח "ציונות" על נטיותיו השונות החל להופיע בדרך קבע במאמריו של בירנבוים.

 

והנה כך, ארבעה חודשים לאחר מכן, שוב משתמש בירנבוים במונח "ציונות" – כערך וכתפיסה שתשיג את מה שלא הצליחה להשיג ההתבוללות:

 

"המטרה שלמענה נאבקו לשווא הלוחמים למען ההתבוללות, תתגשם על ידי הרעיון הציוני. הוא אשר יזקוף את עמידתם הכפופה של היהודים". (התרגום מגרמנית מופיע בספר "הגותו הציונית של נתן בירנבאום" מאת יהויקים דורון)

 

וככה זה נראה שנתיים אחר כך: בתמונה משמאל ניתן לראות את המילה "ציונות", "ציוניסמוס" (Zionismus), מופיעה בכותרת ב"זלבסט-אמאנציפאציון" במאמרו של בירנבוים "עקרונות הציונות", בגיליון שיצא בחודש פברואר 1892.