מה בספרייה > חדשות > רכישות חדשות > דרשות אוטו-דה-פה

דרשות אוטו-דה-פה

הספרייה הלאומית רכשה אוסף נדיר של 39 דרשות אוטו-דה-פה (auto de fé) פורטוגליות שנדפסו בין השנים 1618–1727. האינקוויזיציה הפורטוגלית, שנפגעיה העיקריים היו יהודים מומרים, פעלה בין המאות השש עשרה והתשע עשרה. בטקסים רבי רושם שהתקיימו בימי ראשון, בכנסיות או בכיכרות, הוענשו הנידונים לא לפני שאנשי כמורה בכירים הטיפו בדרשות ארוכות לחזרה בתשובה. טקסים אלו כונו אוטו-דה-פה, ובתרגום לעברית עכשווית: "מעשה של אמונה" או "מעשה אמוני"
​אירועים אלו ששילבו אסתטיקה ודם, זכו להבלטה רבה במיוחד, והכמרים ראו לנכון לשמר את זכרם על ידי פרסום הדרשות שאותן נשאו במהלך הטקס. מאות רבות של טקסי אוטו דה-פה פורטוגליים התקיימו במשך מאות שנות האינקוויזיציה, אך רק כשבעים דרשות מהסוג הזה עלו על מכבש הדפוס. ספרונים נדירים המכילים דרשות אוטו-דה-פה קיימים במספר מצומצם של ספריות ואוספים פרטיים ברחבי העולם.
 
לכל דרשת אוטו-דה-פה יש מבנה דומה: היא מתחילה בציטוט מכתבי הקודש, ומתוך הפסוקים מתפתח דיון פולמוסי המכוון נגד הנידונים, ונגד מומרים אחרים שהם חלק מקהל המאזינים. הטיעונים האנטי-יהודיים נתמכים בהערות שוליים מלומדות, הרוויות בטקסטים אנטי-יהודיים ידועים, ומכילות ציטטות מהספרות התלמודית והרבנית, ממדרשי האגדה, ומפירושי רש"י ואברהם אבן עזרא לתנ"ך.
 
בין עשרות הספרונים שנרכשו על ידי הספרייה הלאומית ראוי לציין במיוחד את הדרשה שהופיעה בליסבון בשנת 1705 ומתייחסת לטקס אוטו-דה-פה שהתקיים ב-6 בספטמבר באותה שנה, ובו נענשו 66 נידונים. דרשה זו נישאה על ידי הארכיהגמון של קרנגנור (Cranganore) שבהודו הפורטוגלית, והיא נפתחה בקריאה הבאה נגד הנידונים שלא יכלו לפצות פה: "הו! שרידיה המושפלים של היהדות! שרידיה האחרונים של יהודה! קתולים מגונים, דמויות נתעבות אפילו בקרב היהודים עצמם! .... אתם נתעבים, שכן בורים אתם! אפילו את החוק שבקרבו אתם חיים, אינכם מסוגלים לשמור!". את הדרשה סיים הארכיהגמון בפנייה לישוע הנוצרי: "כבר 1705 שנה מייחל אתה בזרועות פתוחות לבקש מבניך (=היהודים) לבוא אליך, והם בכפיות טובה, פונים ממך ומסרבים להכיר בך כמשיחם. אני מודע לכך שאתה חרד להצילם, ומתת בעבורם ... ברחמיך אנא גאל אותם! בבורותם הם לא הכירו בכך שאתה אביהם, אבל הורים סולחים לילדיהם...".
 
אנו יודעים שדרשה זו הוברחה מחוץ לגבולות פורטוגל, ככל הנראה על ידי חברי הקהילה הספרדית היהודית בלונדון. הדרשה גרמה לאחת הדמויות היהודיות המרתקות של המאה השמונה עשרה, דוד ניטו (David Nieto), רב איטלקי-אנגלי מצאצאי אנוסים מספרד, לפרסם בשנת 1729, בשם העט קרלוס ורו (Carlos Vero), התקפה חריפה נגד האינקוויזיציה.  
 
NLI_ImageGallery
NliImageGallery

 קישורים נוספים

 עוד בפייסבוק של הספרייה

Auto Da Fé
Auto Da Fé
מבחר פריטים מאוספי הספרייה בנושא אוטו-דה-פה.
For more information
ספרד בספרייה
ספרד בספרייה
מוצגים מההיסטוריה של ספרד בספרייה הלאומית. בתערוכה זו מוצגים מספר פריטים נבחרים מהאוסף.
For more information