מה בספרייה > הספרייה מספרת > חג האהבה לספרים

חג האהבה לספרים

יום הספר וזכויות היוצרים הבינלאומי מצוין ב-23 באפריל.
 
ראשיתו של יום הספר בספרד. ה-23 באפריל הוא יום מותו של גדול הסופרים הספרדים, מיגל דה סרוונטס. "יום הספר" צוין לראשונה ב-23 באפריל 1923 על-ידי מוכרי-הספרים במדריד.
​בשנת 1926, קמה יוזמה חדשה מצד המוציא לאור הידוע ויסנט קלאוול (Vicente Clavel), שהיה חבר בהנהלת "לשכת הספר של קטלוניה". הלשכה הצליחה לשכנע את השלטון במדריד לציין את ה-7 באוקטובר כ"חג הספר" בספרד. בשנת 1930 מציעים הקטלאנים, משיקולים פרקטיים (מזג האוויר, תחילת שנת הלימודים) להעתיק את החג ל-23 באפריל שכאמור, היה מקובל במדריד.

במקרה או שלא במקרה, הקטלאנים הציעו תאריך רב-משמעות מבחינתם. זהו יום Sant Jordi, הקדוש הלאומי הקטלוני. יום ג'ורדי הקדוש מצוין בקטלוניה מזה מאות שנים ורווח בו מנהג יפה: הענקת מתנות לאנשים יקרים, מעין גרסה קטלאנית של Valentine´s Day האמריקני. 

 

בשנת 1996, לקראת ציון מאה שנה להקמת איחוד המו"לים של קטלוניה, נבחר ה-23 באפריל כיום לחגיגות.
 
 
לדברי סז'ימון בוראס (Segimon Borrás), מזכיר איגוד המו"לים של קטלוניה: "אנו, המו"לים של קטלוניה סבורים שאחת התרומות הגדולות ביותר שלנו לעולם המו"לות והסימן הטוב ביותר שאנו יכולים להטביע הוא ההישג לפיו ה-23 באפריל הוכרז ברמה הבינלאומית כיום הספר העולמי". מי שפעל להכרה מצד אונסק"ו ב-23 באפריל היה פרה ויסנס (Pere Vicens). היום, מקורו הקטלאני של החג מוזכר גם בדף האינטרנט המוקדש ליום הספר הבינלאומי באתר של אונסק"ו
 
מעבר להקשר הקטלאני ולרקע הספרדי, ה-23 באפריל הוא יום מותו של ויליאם שייקספיר. גם חתן פרס נובל לספרות מאיסלנד, הלדור לקסנס (Hálldor Laxness) נפטר בתאריך זה, וכך גם סופרים חשובים נוספים, שהבולט בהם הוא הקטלאני ז'וזפ פלה (Josep Pla), נפטרו ביום זה.  
 
כך חברו גורמים שונים ושיקולים שונים לבחירת ה-23 באפריל כיום הספר הבינלאומי. בקטלוניה, המנהג לתת מתנות אהבה ביום זה עבר תמורה. כעת, בכל 23 באפריל, נהוג להתהלך ברחוב עם​ ספרים וגם ורדים, ופשוט לתת אותם במתנה לכל מי שאתה פוגש במהלך היום, קרובים, מכרים או אפילו אלמונים שהזדמנו בדרכך.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תודה למר סז'ימון בוראס על המידע ועל הסיוע.