מה בספרייה > עותקי חובה > נתונים סטטיסטיים > ספרים וכתבי עת – 2008

ספרים וכתבי עת – 2008

 כותרים חדשים וגליונות שוטפים

הספרייה הלאומית מופקדת על שמירת נכסי התרבות של מדינת ישראל עבור הדורות הבאים, עבור חוקרים, מלומדים ואזרחים מן השורה. לשם כך נחקק "חוק הספרים", המחייב את כל מי שמוציא לאור ספר בישראל למסור שני עותקים ממנו לספרייה.
 
רוב רובם של המו"לים הישראלים מוסרים את פרסומיהם לספרייה הלאומית ומשתתפים ביצירת האוסף הגדול והמקיף ביותר בארץ של פרסומים ישראליים.
 
הפרסומים נרשמים במרחב, בביבליוגרפיה הלאומית "קרית ספר", ובקטלוג המאוחד של הספריות בישראל. הקטלוגים נגישים לציבור באינטרנט, בכתובת: www.nli.org.il. בשלוש שנים האחרונות הספרייה הלאומית החלה להפיק רשימות שבועיות וחודשיות של פרסומים ישראליים חדשים, הן כערוץ RSS, והן כדפי אינטרנט רגילים: 
http://web.nli.org.il/sites/NLI/Hebrew/library/services/Pages/newpublist.aspx.
רשימות אלה מהוות מקור מידע עדכני לקוראים ואמצעי פרסום עבור המו"לים הישראליים.

כותרים חדשים

​במסגרת "חוק הספרים" נרשמו בשנת 2008  7,414 כותרים חדשים, שיצאו לאור בישראל: 6,384 ספרים, 650 כותרים של כתבי-עת ועיתונים חדשים ו-380 כותרים שאינם ספרים, כגון תקליטורים וקלטות. כמו כן התקבלו בשנה החולפת גיליונות שוטפים של 15,806 כתבי עת ועיתונים שפעילים בישראל, 1,070 עבודות גמר לתואר שני, ו-882 עבודות גמר לתואר שלישי.

 

עברית ושפות אחרות

חלק הארי של הספרים שיצאו לאור בישראל הם כמובן בעברית: 5,621 כותרים. השפה הנפוצה הבאה היא אנגלית: 368 ספרים באנגלית נרשמו בשנה האחרונה בספרייה. שפות נפוצות נוספות הן רוסית וערבית: 206 ו-121 כותרים  יצאו לאור בהתאמה בשפות אלו.

 
שפות אחרות שבהן נכתבו ספרים בישראל הן צרפתית שבה נכתבו 18 כותרים, ספרדית עם 21 כותרים, גרמנית עם 6 כותרים , רומנית עם 8 כותרים ובשפות יהודיות נרשמו 15 כותרים: 12 כותרים ביידיש, וכן 3 כותרים בטג'יקית-יהודית,שפתם של יהודי בוכרה. ספרים בודדים יצאו גם בשפות אחרות, כגון, הולנדית, פולנית ואיטלקית.

 
ספרים וכתבי עת – 2008 
 
ספרות מקור לעומת ספרות מתורגמת

 

כ-83% מן הספרים היוצאים לאור בעברית, נכתבו במקור בעברית, והשאר תורגמו לעברית משפות שונות.
 
 
ספרים לפי נושאים
בשנת 2008 נרשמו בספרייה כ-638 ספרי ילדים ונוער שיצאו לאור בישראל, שהם כ-10% מן הספרים שנרשמו. בשנת 2008 נרשמו 228 ספרי לימוד, שהם כ-3.6% מכלל הספרים שנרשמו.
מעניין לציין, שלא פחות מ-41 ספרי בישול חדשים נרשמו בספרייה במהלך השנה וכן גם 16 מדריכי טיולים בישראל, 111 כותרים העוסקים בתולדות ערים ונקודות ישוב, 68 כותרים שעוסקים בסכסוך הישראלי-ערבי, 132 ספרים שעוסקים בהיבטים שונים של השואה, 211 כותרים העוסקים בתחומים שונים של אמנות (כולל קטלוגים של תערוכות).
 

 

ספרים לפי סוגי הוצאה לאור
57% מן הספרים יצאו לאור בהוצאות מסחריות.
6% מן הספרים יצאו לאור על ידי זרועות השלטון: משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, רשויות ממשלתיות וועדות חקירה.
6% מן הספרים יצאו לאור על ידי מוסדות חינוך: בתי-ספר, מכללות ואוניברסיטאות.
16% מן הספרים יצאו לאור על ידי גופים שונים: עמותות, אגודות, מכונים, מוזיאונים, מתנ"סים וכדומה.
15% מן הספרים הוצאו לאור בהוצאה עצמית של המחבר, ללא מו"ל.
 
ספרים וכתבי עת – 2008 
 

ספרים לפי מגזרים
המגזר החרדי והדתי הוציא לאור 23% מכלל הכותרים שהופיעו בשנה שעברה. 

 

ספרים וכתבי עת – 2008 

מו"לים בישראל
מו"לים שמוסרים את פרסומיהם ספרייה הלאומית, נרשמים במאגר המו"לים הישראליים. במאגר רשומים 1,513 מו"לים פעילים וגופים העוסקים בהוצאת ספרים.

 

969 מהם מו"לים מסחריים, ו-544 גופים שעיסוקם העיקרי אינו מו"לות, אך הם מוציאים ספרים באופן שוטף.

 

507 מהמו"לים והגופים הרשומים במאגר מוציאים ספרים עבור המגזר החרדי והדתי, ו-8 הוצאות עוסקות בפרסומים דתיים לא יהודיים.
 
ספרים וכתבי עת – 2008
 
ספרים וכתבי עת – 2008
 
38 מו"לים הרשומים במאגר מוציאים לאור בעיקר בשפה האנגלית, ועוד 317 מו"לים מוציאים ספרים באנגלית לצד עיסוקם העיקרי בעברית. 21 מו"לים מוציאים לאור בעיקר בשפה הרוסית, ועוד 51 מו"לים מוציאים ספרים ברוסית לצד ספרים בעברית. 24 מו"לים מוצאים לאור בעיקר בערבית, ועוד 39 מו"לים מוציאים בערבית לצד ספרים בעברית או בשפות אחרות.
 

 

תולדות המו"לות הישראלית
בשנת 2008 נוספו ונרשמו עוד כ-30 מו"לים היסטוריים למאגר המו"לים, עד כה נרשמו ותועדו כ-130 מו"לים היסטוריים שאינם פעילים עוד, ושפעלו בארץ ישראל החל בראשית הציונות. המאגר הוא מקור מידע עשיר לתולדות המו"לות בישראל, אך חשיבותו אינה רק מההיבט ההיסטורי והלאומי, אלא גם מההיבט השימושי. מאגר המו"לים ממפה את זכויות היוצרים על יצירות שיצאו לאור בארץ ישראל, ומאפשר איתור בעלי זכויות ויורשים של הוצאות לאור שחדלו להתקיים (http://jnul.huji.ac.il/heb/lgd-publishers.html).

 
ספרים וכתבי עת – 2008