מה בספרייה > עותקי חובה > נתונים סטטיסטיים > ספרים וכתבי עת – 2006

ספרים וכתבי עת – 2006

 כותרים חדשים וגליונות שוטפים

​הספרייה הלאומית מופקדת על שמירת נכסי התרבות של מדינת ישראל עבור הדורות הבאים, ועבור חוקרים, מלומדים ואזרחים מן השורה. לשם כך נחקק "חוק הספרים", המחייב כל מי שמוציא לאור ספר בישראל למסור שני עותקים ממנו לספרייה.  

 
רוב רובם של המו"לים הישראלים מוסרים את פרסומיהם לבית הספרים ומשתתפים ביצירת האוסף הגדול והמקיף ביותר בארץ של פרסומים ישראליים.

כותרים חדשים וגליונות שוטפים

במסגרת "חוק הספרים" נרשמו בשנת 2006 8,680 כותרים חדשים, שיצאו לאור בישראל: 6,866 ספרים, 1,141 כותרים של כתבי-עת ועיתונים חדשים ו-673 כותרים שאינם ספרים, כגון תקליטורים וקלטות. כמו כן התקבלו בשנה החולפת גליונות שוטפים של 14,015 כתבי עת ועיתונים שפעילים בישראל, 1,554 עבודות גמר לתואר שני, ו-934 עבודות גמר לתואר שלישי.


הפרסומים נרשמים במרחב, בביבליוגרפיה הלאומית "קרית ספר", ובקטלוג המאוחד של הספריות בישראל. הקטלוגים נגישים לציבור באינטרנט, בכתובת www.nli.org.il

 

 

עברית ושפות אחרות
חלק הארי של הספרים היוצאים לאור בישראל הם כמובן בעברית: 5900 כותרים. השפה הנפוצה הבאה היא אנגלית: 528 כותרים באנגלית נרשמו בשנה האחרונה בספרייה. שפה נפוצה נוספת היא רוסית: 196 כותרים יצאו לאור בשפה זו. בערבית נרשמו בשנה זו 133 כותרים חדשים – עלייה של כ-30% בהשוואה לשנה הקודמת. העלייה במספר הספרים בערבית היא תוצאה של העמקת הקשרים בין הספרייה הלאומית למו"לים המוציאים לאור בערבית. הספרייה הלאומית מניחה שמספר הספרים היוצאים בארץ בערבית, גדול יותר ממה שנרשם בספרייה, וימשיך גם בשנים הבאות להשקיע מאמץ באיתורם וברישומם.
 
 
שפות אחרות שבהן נכתבו ספרים בישראל, הן צרפתית עם 38 כותרים, ספרדית עם 26 כותרים, ורומנית עם 16 כותרים. בשפות יהודיות נרשמו 13 כותרים: עשרה מהם ביידיש, שניים בתאג'יכית-יהודית, שפתם של יהודי בוכרה, וכותר אחד בשפה התאתית, שפתם של עולי קווקז, הנקראת גם ג'והרי. ספרים בודדים יצאו גם בשפות אחרות, כגון גרמנית, הולנדית, פולנית, ואיטלקית.

 

ספרים וכתבי עת – 2006
 
ספרות מקור לעומת ספרות מתורגמת
כ-89% מן הספרים היוצאים לאור בעברית, נכתבו במקור בעברית, והשאר תורגמו לעברית משפות שונות.
 

 

 

ספרי ילדים וספרי לימוד
בשנת 2006 נרשמו בספרייה כ-484 ספרי ילדים ונוער שיצאו לאור בישראל, שהם כ-7% מן הספרים שנרשמו. בנוסף, נרשמו 203 ספרי לימוד, שהם כ-3% מכלל הספרים.
 
ספרים לפי הוצאה לאור
51% מן הספרים יצאו לאור בהוצאות מסחריות.
9% מן הספרים יצאו לאור על ידי זרועות השלטון: משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, רשויות ממשלתיות, וועדות חקירה.
5% מן הספרים יצאו לאור על ידי מוסדות חינוך: בתי ספר, מכללות ואוניברסיטאות.
18% מן הספרים יצאו לאור על ידי גופים שונים: עמותות, אגודות, מכונים, מוזיאונים, מתנ"סים וכדומה.
17% מן הספרים הוצאו לאור בהוצאה עצמית של המחבר, ללא מו"ל.
 

 

ספרים לפי מגזרים
המגזר החרדי והדתי אחראי ל-24% מכלל הכותרים שיצאו לאור בשנה שעברה

 

 

ספרים וכתבי עת – 2006

ספרים וכתבי עת – 2006

 

מו"לים בישראל

מו"לים שמוסרים את פרסומיהם לספרייה הלאומית נרשמים במאגר המו"לים הישראלים. במאגר רשומים 1,452 מו"לים פעילים וגופים העוסקים בהוצאת ספרים. 996 מהם מו"לים מסחריים, ו-486 גופים שעיסוקם העיקרי אינו מו"לות, אך מוציאים ספרים באופן שוטף. 497 מהמו"לים והגופים הרשומים במאגר מוציאים ספרים עבור המגזר החרדי והדתי, ו-6 הוצאות עוסקות בפרסומים דתיים לא יהודיים. 

 

 

ספרים וכתבי עת – 2006
ספרים וכתבי עת – 2006

 

35 מו"לים הרשומים במאגר מוציאים לאור בעיקר בשפה האנגלית, ועוד 325 מו"לים מוציאים ספרים באנגלית לצד עיסוקם העיקרי בעברית. 19 מו"לים מוציאים לאור בעיקר בשפה הרוסית, ועוד 45 מו"לים מוציאים ספרים ברוסית לצד ספרים בעברית. 18 מו"לים מוציאים לאור בעיקר בערבית, ועוד 33 מו"לים מוציאים בערבית לצד ספרים בעברית או בשפות אחרות.