מה בספרייה > בלוג הספרייה > שנה טובה בחנוכה?
6
11.2013
שנה טובה בחנוכה?
נערך על ידי: Ioram Melcer
קטגוריות: היסטוריה יהודית
06.11.2013 01:54
"להדליק נר של חנוכה", "לשנה טובה?"
חנוכה? ראש השנה?... מה קורה פה?
ולמה זה כתוב בצורה כל כך משונה?
מנתחים גלויה היסטורית ומגלים את סודותיה...

בספרייה הלאומית אוסף גדול של גלויות וכרטיסי ברכה היסטוריים

 הגלויות האלה מציגות תמונות ואיורים מעניינים, אבל מעבר לכך, הן גם מסתירות סודות שרק מחכים שיגלו אותם.

כדי לנתח את הגלויה הזאת (וגם אחרות, כמובן) ולגלות את סודותיה, אנחנו מציעים לבחון אותה בהדרגה:

 

שלב 1 – מתרשמים

בשלב הראשון נתאר את הפריט:

איך נראה הפריט? ממה הוא עשוי? מהו הרושם הראשוני שמקבלים כשמסתכלים על הגלויה? מה מצויר בה?

בהסתכלות הראשונה אנחנו רואים שזוהי גלויה מאוירת. הרושם הראשוני שמתקבל ממנה הוא של חגיגיוּת – משפחה החוגגת יחדיו את חג החנוכה.

 

שלב 2 – שמים לב לפרטים

לאחר שהתרשמנו מן הפריט באופן ראשוני, הגיע הזמן להתעמק בפרטים:

אילו דמויות מופיעות באיור? אילו חפצים? מהו הרקע? מהי ההתרחשות? איזה כיתוב מופיע על הגלויה? מה הם הפרטים החשובים ביותר בגלויה?

בגלויה מוצגת משפחה בת חמש נפשות בשעת הדלקת נרות החנוכה. האב (או שמא זהו הסבא) מדליק את הנרות בחנוכייה שעל אדן החלון. בני המשפחה – אמא (או סבתא), נער, ילד צעיר ותינוק – מסתכלים בתשומת לב בנעשה. המשפחה לבושה בלבוש מסורתי: האב חובש כיפה ועטור זקן, הילדים לובשים ציצית מעל בגדיהם וחובשים כיסויי ראש.

מימין לאיור נמצא פרט מעניין – הכיתוב המסקרן: "שלחנוכה נר להדליק לשנה טובה תכתבו".

 

שלב 3 – מבינים את המשמעות

עד כה התרשמנו מן הגלויה גם באופן כללי וגם מהפרטים שבה. הגיע הזמן להסיק מסקנות מן ההתבוננות בפרטים ולהבין את משמעותם:

מה רומזים הפרטים שבתמונה על התקופה? מה הם רומזים על יוצר הפריט? מה אפשר להבין מהכיתוב בפריט? איזו אווירה משרים בנו הקומפוזיציה של הציור ושילוב הפרטים שבגלויה?

האיור מעורר רגשות שונים. מצד אחד אפשר לראות באיור דוגמה לחום משפחתי. האור שמושך את תשומת הלב של הצופים, משתקף בפנים השלוות של בני המשפחה. מצד אחר – יש שיראו בציורי הדמויות המחשה מעט סטראוטיפית של יהודים בעלי אף נשרי ולבוש משונה.

אילו רגשות עורר בכם האיור? האם לדעתכם יהודי צייר את הציור הזה? האם יהודי היה מצייר יהודים באופן שונה?

הכיתוב שמימין לאיור הוא המעורר הכי הרבה סקרנות. בגלויה נכתב: "שלחנוכה נר להדליק", אך עד מהרה ניתן להבין שהטקסט הפוך ואמור להיות: "להדליק נר של חנוכה". מדוע?

אין תשובה לשאלה הזו. אפשר לשער: אולי הטקסט הועתק ממקור אחר על ידי מישהו שאינו בקי בשפה העברית? אולי בית הדפוס שבו הדפיסו את הגלויה לא היה בבעלות יהודית, וייתכן שבעלי המלאכה כלל לא ידעו לקרוא עברית? אולי בכלל מדובר בשגיאת דפוס תמימה?

והשאלה החשובה מכולן – מה הקשר בין כרטיס ברכה לשנה החדשה לבין חג החנוכה? גם כאן אפשר רק להעלות השערות. ייתכן שבית הדפוס הוציא לאור סדרה של כרטיסי ברכה שעליהם הופיעו מוטיבים מגוונים מהעולם היהודי. אולי תמונת המשפחה בחנוכה נראתה למדפיסים כמוטיב יהודי טיפוסי, על אף חוסר הקשר שבין ראש השנה לחנוכה.

 

שלב 4 – חושבים ומעריכים

אחרי שניסינו לגלות את הסודות שמסתתרים בגלויה, מניתוח הפריט עולות שאלות אחרות, כלליות יותר. במקרה של גלוית ה"שנה טובה" אפשר לשאול שאלות רבות:
לשם מה הדפיסו את הגלויות? מי הדפיס אותן? מתי? היכן? האם הודפסו גלויות נוספות שיצרו סדרה? מי היה המאייר? האם היוצרים היו יהודים או לא?

עוד מעניין לחקור את השפעתם של מדפיסים או מאיירים לא-יהודים על כתבי יד וחומרי דפוס שנוצרו בעבור יהודים.

אפשר לחקור כיצד נהגו לצייר דמויות של יהודים, להשוות בין ציורים מתקופות שונות וממקומות שונים, ולבדוק אם יש קשר בין זהותו של המאייר לבין האופן שבו צייר את הדמויות. מעניין גם לבדוק מה היה ההבדל בין איורים של דמויות יהודיות לבין איורים של דמויות לא-יהודיות.


נוכל לסכם שניתוח הגלויה הזאת יכול להוביל לשאלות נוספות שיביאו אותנו לתהליך של חקר, ותוצאותיו – גילויים חדשים ותובנות מיוחדות.

 

הצגנו בפניכם ניתוח של פריט מקור אחד מתוך אוספים המכילים מאות אלפי פריטים ויותר.

אתם מוזמנים להיעזר בדפי הניתוח שבאתר חינוך כדי לנתח פריטים רבים נוספים.

לדפי העבודה

בהנאה!

תגובות למאמר (0)
הוספת תגובה