מה בספרייה > בלוג הספרייה > פריטי מקור: מדוע כדאי להשתמש בהם?
20
10.2013
פריטי מקור: מדוע כדאי להשתמש בהם?
נערך על ידי: Ioram Melcer
20.10.2013 07:34

 להיות בלשים...
בלשים ואנשי משטרה מגלים פרטים באמצעות חֶקֶר ראיות, כדי לפתור תעלומות ולהגיע למסקנות על אירועים או על אנשים.

גם תלמידים יכולים להיות בלשים ולהשתמש בראיות כדי ללמוד על דמויות היסטוריות ועל אירועים מהעבר.

הראיות שנותנות רמזים על אודות האירועים והדמויות הן פריטי המקור: תצלומים, מסמכים, הקלטות שמע ווידאו, מפות, חפצים ועוד ועוד.


מתוך "דבר", יולי 1959
חשיפת התלמידים שלכם לפריטי המקור יכולה לסייע להם לפתח כישורי חשיבה חשובים ולהדריך אותם במיומנויות של תהליכי חקר והסקת מסקנות.

חקר פריטי המקור הוא חלק מרכזי בלימוד ההיסטוריה. פריטי המקור מספקים קשרים אל העבר ועוזרים לתלמידים ליצור חיבור אישי אל ההיסטוריה.
יחד עם זאת, לימוד באמצעות פריטי מקור אינו מוגבל רק ללימודי היסטוריה.

בשיעורי גאוגרפיה אפשר ללמוד על תהליכי שינוי באתרים בארץ ובעולם באמצעות ניתוח עדויות מהעבר והשוואתן למצב בהווה. אפשר לנתח מפות עתיקות כדי לקבל מושג על ההתיישבות האנושית בעבר ועל תפיסות העולם שהשפיעו על עיצוב המפות.

בשיעורי חינוך לשוני, אמנות ומוזיקה אפשר להתרשם מתהליכי היצירה של יצירות ספרות, אמנות ומוזיקה ולעקוב אחר גרסאות שונות של כתבי יד. אפשר גם ללמוד על היוצרים באמצעות ניתוח פריטים מגוונים המתארים אירועים בחייהם.

גם בשיעורי מדעים ומתמטיקה אפשר לעקוב אחר התפתחות המחקר והגילויים המדעיים באמצעות כתבות מהעיתונות ההיסטורית וממסמכים אישיים של המדענים.

 

היכן אפשר למצוא פריטי מקור?

באוספי הספרייה הלאומית יש מיליונים רבים של פריטי מקור ייחודיים, במגוון רחב של פורמטים: מסמכים, כתבי יד, תצלומים, מפות, כרזות, תצלומים ועוד.

כדי לסייע לכם לשלב את פריטי המקור בהוראה ולהנגיש אותם לתלמידים שלכם, צוות החינוך של הספרייה הלאומית יצר מספר כלים שעומדים לרשותכם:

·         קטלוג פריטי המקור – בקטלוג אתר החינוך בספרייה הלאומית תוכלו למצוא מגוון רחב מאוד של פריטי מקור המותאמים באופן ייחודי לצורכי מערכת החינוך.
הפריטים מסווגים על פי מקצוע, נושא, כיתות ופורמט. לכל פריט מצורפים גם תיאור מפורט, הצעות לפעילות וקישורים למידע נוסף.

·         משאבים להוראה – באתר החינוך בספרייה הלאומית תמצאו מגוון רחב של פעילויות אינטראקטיביות, מערכי שיעור, דפי עבודה ופעילויות המשלבות פריטי מקור מאוספי הספרייה.
כל הפעילויות מסווגות על פי נושא, כיתות שהן מתאימות להן ומטרות פדגוגיות.

·         כלים להפקת פעילויות – באתר החינוך בספרייה הלאומית תוכלו למצוא ממשק מקוון ידידותי שיאפשר לכם ליצור בקלות פעילויות המותאמות לצורכי ההוראה שלכם, באמצעות פריטי מקור מהספרייה הלאומית.

·         פיתוח מקצועי – מלבד המשאבים שנמצאים באתר החינוך בספרייה הלאומית, צוות החינוך בספרייה מסייע לכם לפתח את מיומנויות ההוראה באמצעות פריטי המקור ומציע סיוע מקוון, הדרכות, הרצאות והשתלמויות.​

תגובות למאמר (0)
הוספת תגובה