מה בספרייה > בלוג הספרייה > בני מצווה מוצאים עצמם בספרייה
20
3.2016
בני מצווה מוצאים עצמם בספרייה
נערך על ידי: Ioram Melcer
20.03.2016 11:26
Powered by Go-Live

זיכרון הוא קודם כל דבר אישי. כל אחד מאיתנו נושא זיכרונות. הילדות, הבית, המשפחה, רגעים, תמונות, צלילים וריחות. הכול שמור בנו ברמות שונות של מודעות ונגישות. גם לחברה כולה יש זיכרון, וגם הוא נפרט לזיכרונות בודדים, חלקם משותפים לפרטים רבים בחברה, חלקם מתבטאים בפריטים פיזיים. הספרייה הלאומית בירושלים מוגדרת כמי שאמונה על שימור הזיכרון הלאומי של מדינת ישראל והעם היהודי. אלו מלים גדולות וכלליות, אלא שבפעילויות שמתקיימות בספרייה אפשר לעתים לחוות את הזיכרון הלאומי השמור בה כפי שהוא מתגלה למי שניגשים לאוספים ומגלים את צפונותיהם.


לאחרונה, החלה הספרייה לקיים פעילות מודרכת לבני בר-מצווה ולבנות בת-מצווה. במסגרת הפעילות, יכולות משפחות או קבוצות של בני נוער לבוא לספרייה ולקבל הדרכה וסיוע בחיפוש חומרים לצורך חקר קורות המשפחה, כדי לאתר חומרים מילדותם של הורים או סבים, להתוודע למציאות החיים בארץ ובעולם בדורות קודמים, ללמוד על הישוב שהם מתגוררים בו, לגלות מידע על הקהילות שבהן צמחה משפחתם ועוד. שפע החומרים המצוי באוספי הספרייה – ספרים, מאמרים, תצלומים, עיתונים, חומרים ארכיוניים של אישים חשובים ושל ארגונים ומקומות ישוב, חומרים בני-חלוף (כרזות, כרטיסי ברכה, פרסומות) – מבטיחים חוויה עשירה ומשמעותית.


דוגמה יפה לכך התרחשה לא מזמן, עם ביקור נערות מן הישוב יודפת שבגליל בספרייה הלאומית, במסגרת פרויקט בר/בת מצווה. מחלקת החינוך של הספרייה, שיזמה את הפרויקט ומפעילה אותו, ליוותה את הנערות מיודפת ועזרה להן לאתר חומרים באוספי הספרייה.


ראשית, הישוב יודפת אינו רק ישוב בן ימינו. יודפת הוא ישוב היסטורי מימי בית שני, שרשם פרק דרמטי וטרגי במהלך המרד הגדול ברומאים. המצור על יודפת הוא פרשה שהציתה דמיונם של רבים, והאורחות הצעירות שמחו למצוא בספרייה הלאומית עותק של הספר "מצור יודפת" מאת שרגא גפני. זהו עיבוד לבני הנעורים, שראה אור בשנת 1968, במסגרת סדרת ספרים של גפני על פרקי גבורה ממרד החשמונאים ועד לפרשת מצדה. הרוח של ישראל ההרואית והמנצחת משתקפת מהספר שרבים מילידי שנות ה-60 של המאה שעברה קראו והושפעו ממנו.


עוד נמצאה חוברת של הקרן הקיימת לישראל, משנת תשכ"א (1961), "יודפת קוראת" העוסקת במאמצי הקק"ל להקים ישובים בגליל. החוברת כוללת מאמרים על ההתיישבות בגליל, על יודפת, על הקמת הישוב המודרני, וכמובן – על פרשת המצור על יודפת בימי המרד הגדול ברומאים, כמעט 1900 שנה לפני ההתיישבות היהודית החדשה במקום.


בספרייה שמורות מאות חוברות שהכינו קבוצות וכיתות של בני-נוער בשנת בר-המצווה במשך השנים. בהן מצויה למשל חוברת המסכמת את שנת בר-המצווה של בני קבוצה "ליבנה" מקיבוץ מנרה שבגליל העליון. הבנות מיודפת, ילידות השנים 1999 ו-2000 זכו למפגש אינטימי עם מחשבותיהם, תקוותיהם ופעילויותיהם המשותפות של בני בר מצווה מהגליל. מה שכתבו בני הבר-מצווה ממנרה ב-1987 היה להיסטוריה, לחלק מהזיכרון הלאומי, וכעת יכולות בנות-המצווה מיודפת לקרוא את הדברים ולעיין בחוברת. כך הן מגלות שהעיסוק בהתבגרות, במהלך כל השנה המשמעותית של בר/בת מצווה, אינו רק עניין של השנים האחרונות, אלא חלק מהזהות הישראלית ומצמיחתו של בני הנוער היהודים בארץ. נדבך אחר נדבך יכולים ישראלים צעירים לראות כיצד יוזמות ומנהגים הופכים למסורת, לאבן יסוד בהתגבשותה של המודעות העצמית ושל הזהות של החברה כולה.


צורתן של חגיגות בר-המצווה ובת-המצווה נקבעה כבר מזמן. העלייה לתורה בשבת, ואחריה התכנסות של בני משפחה וחברים, הם תחנה ממוסדת היטב במהלך חייו של הנער הישראלי. גם אם יש היום מי שחורגים מן הדפוס המושרש, הרי שיש תמיד התייחסות לשני היסודות הללו: הטקס הדתי והאירוע החברתי שאינו דתי. גם לכך יש עדויות רבות באוספי הספרייה הלאומית והחבורה מיודפת זכתה לראות אוסף של הזמנות לחגיגות בר-מצווה. הדוגמאות שהבנות ראו ייצגו תקופות שונות והקשרים היסטוריים שונים: מהזמנה לבר-מצווה בתל-אביב של טרום המדינה ועד להזמנה בצורת קומיקס, מהשנים האחרונות. מרגשת במיוחד הייתה הזמנה מן העיר לודז', שנשלחה לקרובים ולמכרים של חתן בר-מצווה בשנת 1934. הבנות שמחו במיוחד לגלות באוספי הספרייה גם הזמנה של נערה שהן מכירות.


כל אלו זיכרונות של יחידים, של משפחות, של קהילות, של תקופות. וכולם יחד חלק מהזיכרון הלאומי, הנשמר ונאגר בספרייה הלאומית, ומוצע לכל מי שמעוניין ללמוד אותו, לחקור אותו, להתרשם ממנו ולחוות את צפונותיו.

תגובות למאמר (0)
הוספת תגובה