מה בספרייה > בלוג הספרייה > איך נזכור את בחירות 2013?
21
1.2013
איך נזכור את בחירות 2013?
נערך על ידי: Ioram Melcer
קטגוריות: בארץ ישראל, הנגשה
21.01.2013 04:33
במשך שבועות אחדים עבדו כעשרה אנשים בספרייה הלאומית על הקמתו של אתר "אסיפת בחירות". חומרים ממערכות הבחירות מאז קום המדינה ועד 2009 המצויים באוסף הספרייה הוצגו לציבור בלוויית טקסטים המסבירים את התקופה, את הנסיבות, את האירועים, את המצב הפוליטי, הכלכלי, החברתי והביטחוני במדינה בכל השנים שבהן נקראו אזרחי המדינה להצביע לכנסת, משנת 1949 ועד 2009, כלומר על פני 60 שנה. מיני-היסטוריה פוליטית של מדינת ישראל תוך הבלטת האירועים, הפרשות, המחלוקות, המאבקים והדמויות שעשו את ההיסטוריה. 
 
כעת, יום לפני הבחירות של ראשית שנת 2013, זה גם הרגע לעצור ולהחליף את המבט לאחור במבט קדימה. בעבר התאפיינו מערכות הבחירות בשפע של חומר מודפס: עלונים, חוברות, כרזות, מדבקות, ניירות שהודבקו על לוחות מודעות (ואפילו רק פסים של נייר עם סיסמה קצרה). היה מקובל שמפלגות מפרסמות את מצען במובן הפשוט והמילולי, כלומר שהן מדפיסות חוברות או דפים אחדים הכוללים את עיקרי דרכן הרעיונית וכוונותיהן הפוליטיות. באוסף הספרייה שמורה, למשל, חוברת בת עשרות עמודים ובה דבריו של איש פוליטי מהשורה השנייה המסביר מדוע החליט לא להתמודד. החומרים הכתובים של המפלגות היו קשורים בטבורם לעיתוני המפלגות. לא מעט אנשי ציבור החלו את דרכם כעיתונאים בעיתונות הכתובה – והרי כמעט לא הייתה עיתונות אחרת – והם כתבו חומרי תעמולה בשנת בחירות כפי שהם כתבו מאמרי דעה וחומרים אידיאולוגיים מפלגתיים בכל ימות השנה.

גם את נאומיהם הם כתבו, או לפחות הכינו רשימות לקראת הופעות בפני הציבור, באולמות ובעצרות עם. הכול היה כתוב. עם הזמן, הופיעו חומרים מסוג שונה. הקלטות שהושמעו ברדיו, תשדירי משודרים, תשדירי טלוויזיה וגם מסרים שהוקלטו להשמעה בטלפון, בשיחות יזומות למצביעים פוטנציאליים.
 
הופעת האינטרנט האיצה את טריפת הקלפים. דומה שמערכת הבחירות של שנת 2013 מתרחשת באורח כמעט בלעדי ברשת האינטרנט. יתרה מכך, היא כמעט אינה באה לידי ביטוי ברחוב, בכיכרות, בצמתים. אספות הבחירות נעלמו למעשה מן הנוף, וגם קרנו של הראיון העיתונאי ירדה מאוד. בניגוד למערכת של שנת 2009, קשה היום לראות שימוש נרחב בסטיקרים או בעלונים. דומה שהכול מרגישים שהקהל הגדול, ובוודאי הקהל המתלבט, המגיב, המתווכח, המקים רעש, נמצא באינטרנט. ולשם רצו כולם, אנשי כל המפלגות. עד כדי כך שיש מפלגות לא מעטות שלא טרחו כלל לצאת מן העולם האינטרנטי אל העולם המוחשי. לא מן הנמנע שאחת או שתיים מהן אפילו יעברו את אחוז החסימה, ויתרמו בכך לקיבוע של השינוי שחל בדפוס התעמולה. 
 
היות שכך, איזה עתיד צפוי לאיסוף החומרים ממערכות הבחירות, למען הדורות הבאים? מבחינתה של הספרייה הלאומית, האמונה על שימור הזיכרון הלאומי, מדובר במציאות חדשה. אוסף הכרזות ממערכות הבחירות, ששימש בסיס לאתר "אסיפת בחירות", כולל 7,000 כותרים – כרזות, חוברות וחומרים נוספים. מה תהיה תרומתה של מערכת הבחירות של שנת 2013 לאוסף הזה? בוודאי לא גדולה מאוד. ובכל אופן, ברור שהיום צריך לאסוף חומרים אלקטרוניים, נתחים של התרחשות ציבורית המתחוללת ברחובות רשת פייסבוק ובכיכרות הטוקבקים והבלוגים למיניהם. אם נבחר בדימוי מעולם הקולנוע, הרי שהסרט המתאים לחשוב עליו בהקשר זה הוא "זיכרון גורלי".
 
למעשה, זיכרונותיהם של ישראלים ממערכת הבחירות של שנת 2013 יהיו במידה רבה מעין סרט שיהיה קולאז' של קטעי קול ותנועה שהם ראו בצגי מחשב. אם הזיכרון כולו מדומה בסרט "זיכרון גורלי" למעין התקן אחסון שאפשר להחזיק ביד, להתקין או לנתק, להחליף או לשמור לעתיד, הרי שגם מערכות הבחירות של ימינו יהיו חייבות להישמר למען הדורות הבאים כדיסקים גדולים של חומרים דיגיטליים. הספרייה הלאומית נותנת את דעתה על כך. אנו מקווים שהבוחר הישראלי ייתן לנו די זמן עד למערכת הבחירות הבאה כדי לפתח את הכלים שאנו מתכוונים לאמץ כדי לשמר את הזיכרון הלאומי בצורתו החדשה. עד אז, נאחל לכל אזרחי המדינה בחירה טובה וחוויה דמוקרטית שלווה ומשמעותית. זה היום שלכם, זה היום שלנו, ואלו הזיכרונות שלנו לעתיד לבוא.

​​

​​

תגובות למאמר (1)
אל יתהולל חוגר כמפתח
אולי כך יזכרו בחירות 2013 וגם....שאנרגיות שליליות כלפי השני אולי חוזרות אליך כמו בומרנג
1
מיכל
24.01.2013 08:39
הוספת תגובה