מה בספרייה > בלוג הספרייה > בין הפיזי לווירטואלי – ספריות בעידן הדיגיטלי
30
7.2012
בין הפיזי לווירטואלי – ספריות בעידן הדיגיטלי
נערך על ידי: Shai Chazan
30.07.2012 06:22

הספר העברי הדיגיטלי החל להיכנס לעולמנו בראשית שנות ה-70 של המאה ה-20. בראשית הדרך היו אלו מאגרי מידע ששכנו במחשבים מרכזיים, כשהגישה אל החומר האצור בהם נעשתה בעזרת מסופים. בשנות ה-80, עם התפשטות השימוש במחשב הביתי הופיעו בשוק מאגרי מידע וספרים על גבי תקליטונים בפורמטים שונים, שאותם החליפו התקליטורים (CD-ROM) וה-DVD. אחריהם צצו הזיכרונות הניידים (הדיסק אונ-קי, הדיסק הקשיח הנייד ועוד). בימינו, את כל אלו מחליפים, או לפחות משלימים, אתרי אינטרנט שתוכנם משתנה מיום ליום.

כך נוצר מצב שהמידע המצוי בפורמטים דיגיטליים אינו עומד על המדף כמו הספר הפיזי, הקלסי. מידע דיגיטלי שמור בפורמטים שונים, במערכות שונות, בתנאים פיזיים ומערכתיים שונים ומגוונים מאוד. יתרה מכך, הניסיון מראה כבר היום שנייר הוא מדיום ששורד מאות שנים בעוד שאותות מגנטיים על מדיה דיגיטלית אינם שורדים לטווח הארוך מאוד: אם נותיר דיסק קשיח על מדף וניגש אליו לאחר שנים רבות, כמעט ודאי הוא שהמידע שעליו יישמר באורח חלקי בלבד. היות שמדובר בסוד גלוי, המידע הדיגיטלי עובר המרות ללא הרף: מפורמט לפורמט, מאמצעי אחסון אחד למשנהו, בין מקומות פיזיים שונים ובמשטר גיבויים משתנה. 
 
ההשתנות המהירה של כלי הנגשת החומר מציבה אתגר גדול בפני הביבליוגרף המעוניין לחקור את תולדות הידע הדיגיטלי. בניגוד לחקר הספר המודפס, שבו יכול החוקר להשוות בין גרסאות הדפוס השונות, לבחון את תכני הספרים המודפסים בתקופות שונות ובמקומות שונים, לשער אילו חומרים עמדו בפני חוקרים וסופרים בדורות השונים ועוד, המנסה לעקוב אחר המידע הדיגיטלי יתקשה להגיע לכלי המחקר.  
 
למזלו של הביבליוגרף, חלק מן הגופים שעסקו בחומרים דיגיטליים פרסמו חוברות הדרכה הכוללות בדרך כלל את אופי המאגר ודרכי השימוש בו בתוספת צילומים שונים, ובכך למעשה תיעדו את אופיים של המאגרים. חוברות אלו יכולות להשלים במעט את החסר.
 
חוברות אלו, ברובן בעלות אופי פרסומי. למשל, יש כיום מקום לשאול האם נשמור את כל חוברות ההדרכה למכשירים סלולריים ולקוראים אלקטרוניים כפריטים ספרייתיים בפני עצמם? יתכן שבסופו של דבר המידע הזה לא יישמר בספרייה, ואולי אף יאבד.
 
התמורות והשינויים המהירים מחד גיסא, ו"הכחדתם" המהירה של עותקים וירטואליים מאידך גיסא מחייבות את תיעודם של השינויים, רישום מדויק יותר של מהלך חייו של הפריט האלקטרוני ויצירת כלים לשימור וירטואלי שיאפשר גם בעוד שנים רבות לעיין בספר הווירטואלי הנוצר כיום.
​התרחבותו המהירה של תחום ההוצאה לאור האלקטרונית היא אתגר בפני עצמו. חל שינוי חד בהגדרה הבסיסית של הפריט המכונה מזה דורות בשם "ספר". הספר האלקטרוני אינו יושב על מדף. אין לו צורה פיזית. הוא למעשה קובץ או מספר קבצים אלקטרוניים שמדמה ספר מהסוג הישן, וגם חורג ממנו תודות לתוספות שונות, לקישורים לחומרים חיצוניים ועוד. ההוצאה לאור האלקטרונית מעלה שאלות לא פשוטות ביחס לקטלוג הפריטים הללו, ביחס לשימורם וביחס להנגשתם לדורות הבאים.
 
הבעיה משותפת לספריות לאומיות ולספריות גדולות ברחבי העולם. בראיון טלוויזיוני שנערך לאחרונה עם ברונו רסין, מנהל הספרייה הלאומית של צרפת, ציין רסין שבעידן הדיגיטלי עוסקת הספרייה הלאומית הצרפתית בפעילות רחבת היקף ומורכבת ביותר של המרת פורמטים, גיבויים מורכבים (ובכלל זה לאתרים מאובטחים), ומעבר בלתי פוסק ממדיום למדיום, כדי להבטיח את שימור החומרים הדיגיטליים לעתיד לבוא.
 
בכך לא תמו האתגרים לעתיד. אמנם קשה לנו לדעת מה עוד יתפתח בתחום המידע הדיגיטלי בדור או שניים הקרובים, אך כבר כעת יש מידע רב המצוי למשל בהודעות דואר אלקטרוני, בצ'טים, בטוקבקים, בחשבונות פייסבוק, בקבוצות דיון, בבלוגים פרטיים ומוסדיים, בחשבונות טוויטר, במאגרי תמונות אונליין, בגיבויים של מסרוני SMS, במאגרי "ענן" למיניהם, במחשבים אישיים, במחשבי לוח, בטלפונים סלולריים חכמים ועוד. חלק מן המידע הזה מקביל למכתבים, לפתקים, למסמכים אישיים ולתרשומות לא פורמליות של הדורות הקודמים. כלומר, חומרים שבעבר היו חלק בסיסי מארכיונים אישיים וארגוניים, והגיעו למשמרת לדורות בספריות לאומיות ואוניברסיטאיות, ממתינים עדיין לסטנדרטים של שימור והכנה להנגשה לדורות הבאים. השאלות רבות, הפתרונות מורכבים וצורות ההתמודדות טרם גובשו.
 
תגובות למאמר (3)
לגמרי
מאמר מצויין: עדכני, מתוכנן היטב ונהיר. מסכימה עם כל מילה. וודאי שמרגישה מאותגרת ויתרה מכך, מכינה את עצמי באופן המדוייק יותר למהפכה הגוטנברגית הבאה... תודה.
1
רות-ורד לוין
30.07.2012 06:17
מאמר מעניין מאוד
ומעמיק בכל הקשור לספר דיגיטלי בימים אלו
2
עינת
31.07.2012 08:09
מדוייק
מאמר יפה הממחיש את האתגר העומד בפני הספריות , למצוא את האיזון בין הספרים הפיזיים לבין שילוב הספרים האלטקונים במעגל, אני באופן אישי הייתי רוצה לראות ספרים אלקטרונים בעברית מוצעים בספרייה הלאומית, למיטב ידיעתי יש שתי חברות כאלו בארץ: עברית ו-ג'ואיש אי בוקס וחבל שהספרים שלהם לא נמצאים בספריות.
3
שרית
01.08.2012 10:57
הוספת תגובה