מה בספרייה > בלוג הספרייה > חיילים יהודים במלחמת העולם הראשונה: נאמנות וגבורה למען המולדת
10
9.2015
חיילים יהודים במלחמת העולם הראשונה: נאמנות וגבורה למען המולדת
נערך על ידי: Shai Chazan
קטגוריות: היסטוריה יהודית
10.09.2015 11:03

מלחמת העולם הראשונה עירבה מדינות רבות ועמים רבים. היהודים, שהיו פזורים בכל המדינות שהשתתפו במלחמה, נטלו חלק פעיל בלחימה, ויוצגו בצבאות השונים. היהודים היו מיעוט קטן באוכלוסיות של המדינות השונות, ובכל זאת היוו חלק משמעותי במאמץ המלחמתי של מדינות הלאום שלהם, ולא פעם היה האחוז שלהם בצבא מדינתם גדול מהשיעור שלהם באוכלוסייה.


באין להם מדינת לאום משלהם, לא פעם נוצר מצב אבסורדי ואפילו טרגי, בו יהודים מצאו את עצמם משני צדי המתרס. יהודי יכול היה לעמוד מול צבא האויב, ולא לדעת שמולו ניצב אחיו היהודי, שהיה כעת לאויבו הלאומי. אגדות רבות נרקמו סביב מפגשים בין אחים לדת באמצע שדה הקרב. בקרבות פנים אל פנים נהגו לא פעם החיילים היהודים לזעוק "שמע ישראל". לעתים קרובות גרמה קריאת המלים בעברית לכך שיהודי שניצב במקרה מולם, נמנע מלהרוג את אחיו שנקלע בדרכו. במקרים אחרים, כשחייו של היהודי שצעק "שמע ישראל" לא יכלו להינצל, גרמה הקריאה בקול רם לכך שהחייל היהודי הפצוע יזכה ליד תומכת עד צאת נשמתו.

 

מלחמת העולם הראשונה לא הייתה המערכה הראשונה שבה יהודים לחמו לצדם של בני דת אחרת להגנה על מולדת משותפת ולכן גם נקלעו ללחום ביהודים בצבא שמולם. במאה השנים שקדמו למלחמת העולם הראשונה, יהודים לחמו בצבאות של מלכים וקיסרים ברחבי אירופה, מצרפת ואנגליה ועד רוסיה וגרמניה. גם בעולם החדש לחמו יהודים משני צדי המתרס, במלחמת האזרחים האמריקנית. 

 

...

 

יהודים בצבא הבריטי: התגייסות והצטיינות

בבריטניה, ערב המלחמה, שירתו בצבא בסך הכול כ-1,000 יהודים. על אף ניסיונות שנעשו במהלך המאה ה-19 להקים יחידות יהודיות בצבא הבריטי, הדבר לא צלח, ועם פרוץ מלחמת העולם, הצטרפו כ-10,000 יהודים לצבא האימפריה הבריטית, כחלק מגל הפטריוטיות. כל אחד רצה "to do his bit", וכך גם היהודים. עם התארכות המלחמה התגייסו יהודים נוספים, לא רק באנגליה אלא גם באוסטרליה, קנדה, דרום אפריקה, הודו וניו זילנד. בסופו של דבר אף הוקמו "הגדודים העבריים", שבהם שירת טרומפלדור.

 

לאחר המלחמה, בשנת 1922, ערך מי ששימש כרב צבאי ראשי של בריטניה בתקופת המלחמה והוצב בחזית הצרפתית, הרב מיכאל אדלר, את הספר British Jewry Book of Honour ומנה בו כ-50,000 שמות של חיילים יהודים בצבא הבריטי במלחמת העולם. מתוכם, כ-2,500 נהרגו וכ-6,500 נפצעו. כלומר כמעט אחד מתוך כל חמישה יהודים בצבא הבריטי נהרג או נפצע במלחמה.

 

חשוב לציין שאחוז ההיענות של היהודים הבריטים לקריאה להתגייס לצבא היה עצום. כ-90% מהיהודים שנולדו באנגליה והיו בגיל גיוס, אכן התגייסו. גם בצבא האוסטרלי היה אחוז המתגייסים היהודים גבוה במיוחד: 11.5% מיהודי אוסטרליה התגייסו לצבא.

 

היהודים הצטיינו בשירות הצבא הבריטי: 1,596 מהם קיבלו אותות הצטיינות למיניהם. מתוכם, חמישה קיבלו את ה-Victoria Cross, אות הגבורה הגבוה ביותר. בצבא הבריטי היו מספר קצינים יהודים שבלטו במיוחד, בהם הגנרל ג'ון מונש, שפיקד על צבא אוסטרליה בצרפת וזכה לתואר אבירות מידי המלך ג'ורג' החמישי.

 

ולא רק בשורות הלוחמים בלטו היהודים בצבא הבריטי. מלחמת העולם הראשונה הייתה המלחמה שבה החלו השימוש בטנקים. בבריטניה, הבנקאי היהודי אלברט סטרן (1966-1878), שהיה מעורב ביישום עקרונות של ייצור וניהול כלכלי במאמץ המלחמתי ועלה לדרגת לויטננט-קולונל, היה גם מהבולטים בקידום הפיתוח וההפעלה של טנקים בצבא הבריטי. יהודי בריטי אחר, סלומון ג'וזף סלומון (1927-1860), צייר ואמן מוכשר, פתח במערכה ציבורית לפיתוח אמצעי הסוואה לכוחות הלוחמים ובסופו של דבר גויס לטפל בהסוואה של טנקים וכלים נוספים, תוך ניצול כשרונו בתחום הציור והצבע.

 

לעומת זאת, בקרב יהודים ילידי ארצות אחרות שהיגרו לבריטניה, המצב היה שונה. יהודים שהיגרו לבריטניה מרוסיה לא רצו לשרת בצבא הבריטי. מבחינת היהודים הרוסים, שירות בצבא הבריטי היה למעשה שירות לצדה של רוסיה, הארץ שהם ברחו ממנה בעקבות הרדיפות והפרעות שנעשו בה נגד היהודים. היו חיילים ממוצא רוסי שהסכימו להתגייס לצבא הבריטי, ויוסף טרומפלדור אף ערך רשימה של חיילים יהודים-רוסים שהסכימו להתגייס לגדודים העבריים. אירוניה היסטורית היא שבצד הגרמני והאוסטרו-הונגרי, יהודים רבים התגייסו בהתלהבות לצבא בדיוק כדי ללחום ברוסים ולנקום בהם על מה שהם עשו ליהודים.

 

יהודים מכל העולם – בצבא הצרפתי

גם יהודי צרפת מיהרו להתגייס בהמוניהם לצבא של מדינתם. במהלך המלחמה שירתו בצבא הצרפתי כ-55,000 יהודים, כלומר 23% מיהודי המדינה. רבים מהחיילים היהודים בצבא צרפת במלחמת העולם הראשונה היו יהודים מאלג'יר, שנודעו כלוחמים אמיצים במיוחד. לאחר המלחמה, בשנת 1921, פורסמה רשימה מקיפה של היהודים ששירתו בצבא צרפת, "Les israélites dans l´armée française, 1914-1918", ובו מפורטים שמותיהם של כ-8,000 יהודים שנהרגו כחיילים צרפתים במלחמה, ומספר דומה של יהודים שצוינו לשבח ועוטרו באותות גבורה. כמו בצבא הבריטי, גם בצבא הצרפתי היה שיעור הנפגעים מקרב החיילים גבוה מאוד. 

 

...

 

המעורבות של יהודים בצבא הצרפתי הייתה שונה ממעורבותם של היהודים בצבא הבריטי. בצבא הצרפתי שירתו יהודים רבים שהיו בני לאומים אחרים, ולא צרפתים. כך, למשל, ספר המונה את היהודים בני לאומים אחרים בצבא הצרפתי, "La commémoration des engagements volontaires des Juifs d´origine étrangére", מראה כי בצבא הצרפתי שירתו כ-4,000 יהודים איטלקים, כ-1,600 יהודים שוויצרים, כ-600 יהודים בלגים וכן אלפי יהודים רוסים. בצבא הצרפתי אפילו שירתו יהודים מהאימפריה העות'מאנית, על אף שהסולטנות העות'מאנית הייתה אויבת של צרפת.

 

יהודי גרמניה – הוויכוח על הקרדיט, הספק בנאמנות

כאחיהם בצרפת ובאנגליה, גם יהודי גרמניה מיהרו להתגייס לצבא מדינתם עם פרוץ המלחמה. כמעט 20% מיהודי גרמניה שירתו בצבא הגרמני במהלך המלחמה. על רקע המתח ששרר בחברה הגרמנית מזה שנים בין גישות פתוחות יותר כלפי היהודים ובין גישות לאומניות-אנטישמיות, סברו יהודים רבים שהנה ניתנת להם הזדמנות לבטא את אהבתם למולדתם גרמניה ולהפגין ברבים את נאמנותם כלפיה. אלא שעד מהרה נפוצו בגרמניה האשמות שהיהודים אינם פטריוטים ואינם מתגייסים במספרים משמעותיים. עוד באוקטובר 1916 הכריז הפיקוד הצבאי הגרמני על Judenzählung, "מפקד יהודים", כדי לברר את נכונות הטענות. תוצאות המפקד לא פורסמו מעולם. השמועות רחשו. ובאווירה הזאת פרסם Otto Armin (ששמו האמיתי היה Alfred Roth) ספר שבו, לטענתו, מובא הסיכום של הממצאים. המחבר ניסה להוכיח שהיהודים אכן התחמקו משירות בצבא הגרמני, אך לשונו האנטישמית הבוטה חושפת את כוונתו האמיתית. לעומתו, נזעקו היהודים להוכיח שהטענות בדבר התחמקות משירות וחוסר נאמנות למולדת נעדרות כל בסיס. כך למשל פרסם Jacob Segall ספר עמוס נתונים על אודות החיילים היהודיים בצבא הגרמני, תוך פירוט מקום מגוריהם ומעשיהם במלחמה. מסתבר כי בסך הכול שירתו בצבא הגרמני כ-100,000 יהודים. 12,000 מהם נהרגו במלחמה, ולא פחות מ-35,000 זכו בציונים לשבח ובאותו מלחמה. יחד עם זאת, הוויכוח על תרומתם של היהודים הגרמנים למאמץ המלחמתי של מולדתם ועל מידת נאמנותם אליה לא פסק, ונמשך עד לתקופה הנאצית, כעין רוח רעה שבישרה על הבאות.

 

יהודי רוסיה – יחס נורא והתגייסות נלהבת

סיפור שירותם של יהודים רוסים בצבא הצאר החל עוד בימי הצאר ניקולאי הראשון, ששלט משנת 1825 ועד מותו בשנת 1855. במשך תקופה ארוכה, נחטפו ילדים ונערים יהודיים ברוסיה ונלקחו לשירות בכפייה בצבא הצאר, למשך 25 שנה. התופעה הקשה הביאה לנוכחות רחבה וסדירה של יהודים בצבאות הצארים עוד מהמאה ה-19. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, ועל רקע התהפוכות הפוליטיות ברוסיה, גילו היהודים התלהבות להתגייס לצבא, אולי מתוך מחשבה שהם עומדים בפתחו של עידן חדש. כך קרה שבמהלך המלחמה שירתו כחצי מיליון חיילים יהודים בצבא הרוסי. והנה, גם בצבא הרוסי במלחמת העולם הראשונה זכו היהודים ליחס קשה. התופעה מתועדת, למשל, בספר של ארגון זכויות יהודי-אמריקני, "The War and the Jews in Russia". גם המחזאי והאתנוגרף היהודי המפורסם ש. אנ-סקי (מי שכתב את המחזה "הדיבוק") כתב על התופעה, לאחר שהיה חבר בארגון סעד יהודי, הלך בעקבות הצבא הרוסי וניסה לסייע ליהודים ששירתו בו וסבלו.

 

קצינים יהודים בצבא האוסטרו-הונגרי

על הקיסרות האוסטרו-הונגרית בראשותו של הקיסר פרנץ יוזף נאמר לא פעם שהיא עמדה על שלוש קבוצות: קציני הצבא, פקידי הממשל והיהודים. ואכן, היהודים לא רק היו חשובים כקבוצה שהייתה נאמנה במיוחד לקיסר שמשל באימפריה שהייתה פסיפס מגוון להדהים של לאומים, אלא שהחל בשנת 1788 הם גם הורשו להתגייס לצבא האוסטרו-הונגרי. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, סבל הצבא האוסטרו-הונגרי מאבדות רבות דווקא משורות הקצינים, ונדרש גיוס רחב של קציני מילואים. רבים מהם היו יהודים. לדעת חוקרים, כ-10% מקציני הצבא האוסטרו-הונגרי במלחמת העולם היו יהודים. בסך-הכול שירתו במהלך המלחמה בצבא הקיסר כ-300,000 יהודים. שנים לאחר מכן, ערב מלחמת העולם השנייה, פורסם בבודפשט ספר הנצחה לחיילים היהודים ששירתו בצבא ההונגריבמלחמת העולם הראשונה, "Magyar Hadviselt Zsidók Aranyalbuma". כמו בארצות אחרות, גם באלבום הזה מצוינים שמות של חיילים יהודים רבים שלחמו, נפלו למען מולדתם וקיבלו אותות גבורה על תפקידם במלחמה.​

...

תחקיר וכתיבה: דניאל ליפסון, הספרייה הלאומית

תגובות למאמר (2)
מתוך אוספי הספרייה
הספרים המוזכרים בפוסט וכן פריטים רבים אחרים הקשורים לחיילים היהודים במלחמת העולם הראשונה, נמצאים בין אוספי הספרייה הלאומית.
1
דניאל
09.09.2015 11:12
מקורות למאמר
שלום דניאל, מאמר מרתק ומעורר מחשבה. כחלק מהצעת מחקר לעבודת תיזה בנישא לוחמים יהודים במלחמת העולם הראשונה אשמח לקבל את המקורות עליהן התבסס המאמר. תודה יונתן
2
יונתן ברק
02.08.2016 12:42
הוספת תגובה