מסע בזמן > על הפרויקט > על הפרויקט

על הפרויקט

​מי מאיתנו אינו מעוניין לצאת מדי פעם למסע בעולמם של סבא וסבתא בארץ ישראל של ימי התורכים, בתקופת המנדט או בעשורים הראשונים למדינה? בדרך כלל אנו עושים זאת בעזרת ספרים או סרטים המספרים על התקופה, אלא שסרטים אינם מספקים לנו תמונה אותנטית של העבר. המידע שבהם הוא מעובד, והוא אינו יכול לספק מבט בלתי אמצעי על חיי היום-יום ועל אופייה של רשות הרבים הישראלית.

 

שיקוף מהימן יותר של רוח התקופה עשויה לספק העיתונות בת הזמן, כפי שמציע לנו אתר Jpress של הספרייה הלאומית. אולם כידוע לכולנו, כל עיתון, מגוון ודינמי ככל שיהיה, מוסר בידינו את זווית המבט המסוימת שלו על דפוסי ההתנהגות החברתיים והתרבותיים. מבט אותנטי ובלתי אמצעי של ממש יכולה לספק עבורנו האֵפֵמֵרָה.

מהי אֵפֵמֵרָה?

​משמעותו המקורית (ביוונית) של המושג אפמרה היא "בשביל יום". ואמנם, אלה הם פרסומים אשר נועדו מעצם טיבם להתקיים זמן קצר. למשל: כרזות, עלוני פרסום והסברה, סטיקרים, כרטיסי כניסה לאירועים ולמופעים, כרטיסי נסיעה, אגרות ברכה לחגים או לשמחות משפחתיות, סימניות לספרים וכל דבר דפוס אחר שלא נועד להשתמר לאורך זמן. זהו בדיוק סוד כוחה של האפמרה. בעזרת פריטים יום-יומיים אלה ניתן לשחזר את ההרגלים החברתיים של הזמן, את הלכי הרוח הרעיוניים והפוליטיים, את היצירה התרבותית, את המסורות הדתיות, את חיי הכלכלה ועוד.

 

אם נביט סביבנו על לוחות המודעות, אל מה שמגיע בתיבות הדואר שלנו או במרכזי המסחר והשירותים, ניווכח כי האפמרה מייצגת פעילות ציבורית בכל הרמות, מגופים ממשלתיים וארגונים ארציים גדולים ועד התארגנויות מקומיות קטנות וזמניות. היא מיוצגת בכל מגזרי האוכלוסייה ובכל אזור בארץ, במרכז ובפריפריה, ביישובים קטנים ובערים הגדולות. על פני הספקטרום הזה ניתן למצוא שלל של התייחסויות לנושאים הנוגעים בהיבטים השונים של חיינו, אפילו בעידן שבו רשות הרבים עוברת לרשת האינטרנט ועל אחת כמה וכמה בדורות הקודמים.

על הפרויקט

​פרויקט "מסע בזמן" נועד לאסוף פריטי אפמרה ישראלית, לסרוק אותם ולהנגישם באופן חופשי לציבור הרחב.

 

הפרויקט מבוצע במימון קרן ארקדיה.
 
פרויקט "מסע בזמן" אינו מיועד לשתף את הציבור הרחב רק בפירותיו, אלא דוגל בשיתוף הציבור ובהסתייעות בו גם במהלכו. אנו קוראים לבעלים של אוספי אפמרה לשלוח את אוספיהם אל הספרייה הלאומית או לפנות אלינו כדי לסרוק אותם, וכן לסייע לספרייה הלאומית גם באיסוף מידע על אוספים כאלה. אנו קוראים למי שתיעוד החברה הישראלית ותרבותה קרובים לליבם להשתתף גם באיסוף השוטף של אפמרה בת-זמננו בספרייה הלאומית. בהמשך הפרויקט גם נפנה אל מתנדבים בבקשה לסייע בתיאור פריטי האפמרה שיועלו לרשת במסגרת הפרויקט, במטרה לנצל את הידע הרב שבידי הציבור על כל שדרותיו.  

 

הפרויקט כולל את השלבים העיקריים הבאים:

• מיפוי מקורות ואוספים של אפמרה ישראלית ברחבי הארץ – מוסדות תיעוד, ארכיונים ואוספים פרטיים
• סריקה דיגיטלית של פריטי האפמרה
• חשיפת הפריטים והנגשתם לקהל
• שיתוף הקהל בהעשרת תיאור הפריטים

משך הפרויקט הינו שלוש שנים ובסיומו יטופלו כ-150,000 פריטי אפמרה.
הפרויקט מבוצע בשיתוף ובתיאום עם אוניברסיטת UCLA, המובילה העולמית בתחום איסוף פרטי האפמרה וסריקתם. 
 

מטרות הפרויקט הן:

• מיפוי אוספי האפמרה בספרייה ומחוץ לה
• תיאור קטלוגי של הפריטים
• סריקה של הפריטים
• בניית מערכת ייעודית לשיתוף הקהל בהעשרת המידע על הפריטים
• שימור והנגשה דיגיטלית של הפריטים