הספרייה הדיגיטלית > ניוטון > אוסף כתבי סר איזיק ניוטון

אוסף כתבי סר איזיק ניוטון

​בין כתבי היד השמורים בספרייה הלאומית נמצאים גם רבים מכתביו של איזיק ניוטון, גדול הפיזיקאים בכל הזמנים. בניגוד למה שניתן היה לצפות, הכתבים הללו אינם עוסקים במדעי הטבע אלא דווקא בתחומים שונים אחרים, ובהם מחקרים העוסקים בפרשנות כתבי הקודש, בתיאולוגיה, בתולדות התרבויות העתיקות, במבנה המשכן והמקדש, בחישובי קיצין, בתעודות היסטוריות ואף באלכימיה.

​הכתבים הללו מפגישים אותנו עם צדדים בעבודתו ובאישיותו של ניוטון שהיו נעלמים מן העין הציבורית במשך זמן רב. הם מעידים על המאמצים העצומים שניוטון השקיע בפענוח כתבים שלדעתו הכילו ידע סודי המוצפן בכתבי הקודש של תרבויות עתיקות ובתעודות היסטוריות. ניסיונותיו של ניוטון להפיק מידע בעל ערך מדעי מן התיאורים התנכיים והתלמודיים של המשכן והמקדש מהווים דוגמה מובהקת לסוג זה של חקירה.

 

אוסף כתבי סר איזיק ניוטוןניוטון ניגש לחקירות אלה באותה שקדנות דייקנית שמשתקפת בעבודתו המדעית, והתייחס למדע באותו להט דתי שבשלו ראה את עצמו כמעין נביא.
 

מקורם של כתבי ניוטון המצויים בספרייה באוסף של המזרחן אברהם שלום יהודה (1951-1877). יהודה רכש את הכתבים הללו במכירה פומבית בסות'ביס שבלונדון בשנת 1936. חלקם האחר של הכתבים של ניוטון, העוסקים ברובם באלכימיה, נרכש על ידי הכלכלן הידוע, ג'ון מיינארד קיינס והם מצויים בקינגס קולג' באוניברסיטת קיימברידג'.

 

לראשונה נגישים כל כתבי ניוטון השמורים בספרייה הלאומית לקהל הרחב בפורמט דיגיטאלי. כל הכתבים מקושרים גם לפרוייקט ניוטון (The Newton Project) אשר בו מוצגים תעתיקים של כתבי היד בשתי גרסאות: בגרסה דיפלומטית, הכוללת את כל השינויים והתיקונים כפי שהם מופיעים בכתב היד, ובגרסה נקייה, המאפשרת לקרוא את הטקסט ברצף.

 

סריקת כתבי היד התאפשרה הודות למפעל הדיגיטציה ע"ש משפחת דוד ופלה שאפל.

 

         
פרוייקט ניוטון
פרוייקט ניוטון
תעתיקים של כתבי היד בשתי גרסאות: בגרסה 'דיפלומטית', הכוללת את כל השינויים והתיקונים כפי שהם מופיעים בכתב היד, ובגרסה 'נקייה', המאפשרת לקרוא את הטקסט ברצף.
למידע נוסף