אוסף לאור > חדשות ועדכונים > מפת ארץ ישראל מאת אפרים גרוור

מפת ארץ ישראל מאת אפרים גרוור

מפת ארץ ישראל מאת אפרים גרוור, אודסה, 1899זוהי מפת ארץ ישראל משנת 1899, שהוכנה על ידי אפרים גרוור באודסה. המפה משלבת עבר והווה, היסטוריה יהודית ותולדות הארץ עם ההתיישבות הציונית, סקירה של מושלי הארץ וגם מידע על האקלים ותנאי הטבע בארץ ישראל.
 
המפה מכריזה על עצמה שהיא "נחקרה ומדויקה היטב". כמו כן, הקוראים במפה מתבשרים כי "המושבות החדשות מסומנות במגן דוד". בין המושבות המסומנות כך במפה אפשר למצוא את יסוד המעלה, את משמר הירדן, את מקוה ישראל, את ראשון לציון, את ואדי חנין (הגרעין של נס ציונה העתידית), את רחובות, את גדרה ומושבות נוספות.
 

בצד הימני העליון מופיעה מפה של ירושלים, אך יש בה רק התייחסות אחת לעיר ירושלים בעת החדשה: "מסילת הברזל ליפו". פרט לכך, מדובר במפה של ירושלים העתיקה וסביבותיה, תוך ציון של אתרים היסטוריים. מהצד ההיסטורי-לאומי, המפה כוללת סימון של נחלותיהם של שבטי ישראל, כשכל נחלה מסומנת באות הראשונה של שם השבט.
 
המפה כוללת טקסט המתייחס לחודשי השנה העבריים. בכל חודש מוסבר מה הם תנאי מזג האוויר בארץ, אילו פירות וירקות מבשילים ולעתים גם מפורטת הפעילות החקלאית הנעשית באותו חודש. למשל בחודש תמוז נאמר: "ירב החום מאד, טל מעט, ונתבשלו הרבה מיני פירות, תפוחים, אגסים, אבטחים, קשואים וכמוהם".
 
תולדות הארץ מסופרות בקיצור, לפי מניין השנים מבריאת העולם, המצוין בספרות. כך למשל מצוין שבשנת 4502 (שנת 842 לספירה) "משלו הטאטארים או הטורקים זמן קצר, ותהי שנית תחת ידי הישמעאלים", ואילו בשנת 5600 (שנת 1840 לספירה): "עלה מלך סטאמבול, ותהי הממשלה תחת יד האטאמאנים עד היום הזה".