מפות של ירושלים

מפות של ירושלים
מפות ירושלים הן אחד המוקדים החשובים של אוסף לאור. האוסף כולל את המגוון המקיף ביותר בעולם של מפות עתיקות ומפות מדידה של ירושלים. האוסף כולל יותר מ-300 מפות עתיקות של העיר החל במאה ה-15, וכן מספר רב של מפות מדידה המתוארכות החל בשנת 1818.

מפות עתיקות של ירושלים​ירושלים, העיר המקודשת ליהדות, לנצרות ולאסלאם, הייתה מוקד לשפע של יצירות היסטוריות, כרוניקות, יצירות של פרשנות המקרא וספרי מסעות. רבות מהיצירות הללו כוללות מפות ותמונות נוף של העיר, אחדות מהן היסטוריות ובמקרים רבים הן דמיוניות לחלוטין, ואילו במקרים אחרים מדובר בתמונות ריאליסטיות יותר. מספרן של התמונות הללו גדל בהתמדה עם המצאת הדפוס בסביבות שנת 1450. מאז שהופיעה המפה המודפסת הראשונה של ירושלים, בסוף המאה ה-15, ועד לראשית המאה ה-19, יותר מ-300 מפות של ירושלים עוצבו והודפסו. המפות הללו נוצרו על ידי מגוון של עושי מפות, כולל דמויות מוכרות כמו אדריכום, קווארזמיוס, ינסון ואחרים. רוב המפות הללו מצויות באוסף ואפשר לראות אותן באתר האינטרנט שלפניכם.

מפות מדידה של ירושלים

​החל במערכה הצבאית של נפוליאון במצרים ובפלשתינה בשנת 1799, רבות מהמפות האזוריות החלו להיות מבוססות על מיפוי מדויק. עד מהרה, יושמה המתודולוגיה החדשה הזאת גם למפות עירוניות. אוסף לאור כולל דוגמאות חשובות רבות של מפות מהסוג הזה, המשקפות את התפתחות המיפוי המודרני של העיר. באמצעות המפות הללו אפשר לעקוב אחר ההתפתחות המואצת של ירושלים החל בשנות ה-60 של המאה ה-19.


אוסף הקרטוגרפיה הדיגיטלי
אוסף הקרטוגרפיה הדיגיטלי
אוסף המפות על שם ערן לאור הוא אוסף פיזי ווירטואלי של מפות. עיקרו ​של האוסף הוא מפות עתיקות, אט​לסים וספרי מסע לארץ הקודש. האוסף הוא הגדול בתחומו בעולם.
למידע נוסף