הספרייה הדיגיטלית > אוסף לאור > אודות אוסף לאור > מפות של ארץ הקודש, פלשתינה וישראל באוסף לאור

מפות של ארץ הקודש, פלשתינה וישראל באוסף לאור

מפות של ארץ הקודש
אוסף לאור כולל את המגוון המקיף ביותר בעולם של מפות של ארץ הקודש. האוסף כולל מפות עתיקות וכן מפות מדידה, החל בהמצאת הדפוס במאה ה-15 ועד למאה ה-21, מפות של ארץ הקודש, של פלשתינה וישראל – בסך הכל כ-1,200 מפות, המצטרפות לכדי דיוקן עשיר במיוחד של מיפוי הארץ לדורותיה. אחדות מן המפות העתיקות ביותר משקפות את מסורת המיפוי העתיקה, כדוגמת אלו שצורפו לגיאוגרפיה של תלמי.

מפות מדידה של ארץ הקודש, פלשתינה וישראל

המפות של פלשתינה, שהיו חלק מפרויקט מיפוי בקנה מידה גדול של מצרים שהתנהל בשנת 1799 בראשותו של ז'קוטן, הממפה הראשי של נפוליאון, מקדימות את המפות המדודות המדויקות של פלשתינה, שהתבססו על סקרי קרקע. אוסף לאור כולל דוגמאות חשובות רבות בתחום המיפוי המדעי של ארץ הקודש, ובכלל זאת, בין היתר, את המפות של ז'קוטן, קיפרט, רובינזון, ואן דה-ולדה וכן מפות מתקדמות יותר שהוכנו על ידי ה-Palestine Exploration Fund, מפות שהוכנו תחת שלטון המנדט הבריטי וכן מפות שהוכנו על ידי "המרכז למיפוי ישראל", סוכנות המיפוי הרשמית של מדינת ישראל.

מפות של אזורים ויישובים בארץ הקודש
על אף שהעיר שמופתה בתדירות הגבוהה ביותר הייתה ירושלים, עושי מפות הכינו גם מפות של יישובים ואזורים אחרים שהיו משמעותיים במסורת הנוצרית. אוסף לאור כולל מפות של מקומות כגון נצרת, רמלה, עכו, הר הכרמל, הר תבור ועוד.

מפות עבריות של ארץ ישראל
אוסף לאור כולל מספר משמעותי של מפות המייצגות את המסורת היהודית של מיפוי ארץ ישראל. על אף שמספר המפות שנוצרו על ידי יהודים קטן באורח משמעותי ממספר המפות שנוצרו בעולם הנוצרי, המפות הללו משקפות את מקומה המרכזי של הארץ בתפיסה היהודית. האוסף כולל הן מפות שעוקבות אחר המסורת העצמאית של רש"י כמו המפות של אליה מזרחי, הגאון מווילנה ואחרים, והן מפות של מי שהושפעו על ידי מסורת המיפוי הנוצרית של ארץ הקודש כגון אברהם בר יעקב. 
אוסף הקרטוגרפיה הדיגיטלי
אוסף הקרטוגרפיה הדיגיטלי
אוסף המפות על שם ערן לאור הוא אוסף פיזי ווירטואלי של מפות. עיקרו ​של האוסף הוא מפות עתיקות, אט​לסים וספרי מסע לארץ הקודש. האוסף הוא הגדול בתחומו בעולם.
למידע נוסף