לוחות שנה

​בכל שנה בסתיו, כך מכתיבה זאת השנה העברית, אנו מחדשים את לוחות השנה בבית ובעבודה. היום, אנו מחפשים לנו בדרך כלל לוח שנה יפה ושימושי. זוהי מהותו של לוח השנה שאנו תולים על הקירות ומניחים על השולחנות: מדובר בפריט אסתטי המציג לנו מידע חיוני ומלווה אותנו במשך שנים-עשר חודשים.
 
הדפים מתחלפים, יום ביומו או חודש בחודשו, אך הבחירה המקורית שלנו, במועד ההוא בסתיו, היא בחירה מושכלת לכל השנה. אנחנו רוצים לוח שנה יפה, שכן הוא ממלא תפקיד של תמונה על הקיר, אבל אנחנו רוצים גם לוח שנה שימלא את תפקידו.
לוח שנה של אל על, 1990
לחצו להגדלה לוח שנה של אל על, 1990
היום, בחיים המודרניים, תפקידו של לוח שנה הוא בראש ובראשונה לסמן את הזמן – בשבוע, בחודש ובשנה. הוא מאפשר לנו לדעת חגים ומועדים, ימים שהסדרים בהם אינם סדרי השגרה, וגם לסמן מה קורה מבחינתנו בימים מסוימים בשנה. 
 
​לפני מאתיים שנה ויותר, לוחות השנה היו בפורמט של ספרים או פנקסים שהכילו מידע שימושי רב. בעולם ההוא, שהיה איטי יותר מעולמנו, מידע שרד חודשים, שנה שלמה ואפילו יותר, ולכן הבאתו בלוח שנה הייתה הגיונית. שערי חליפין של מטבעות, מידע סטטיסטי על מקומות בעולם, פירוט בעלי תפקידים בארצות או בארגונים, מידע על גרמי השמיים והשתנות תמונת השמיים, נתוני גאות ושפל של הים, מידע חקלאי לפי עונות השנה ועוד, כולם דוגמאות לפרטי מידע שהופיעו בפרסומים כאלו. למעשה, אם אנו מתייחסים לתולדות לוחות השנה בתרבות האנושית בכלל, מדובר במה שמוכר בשם "almanac" (בכתיבה עברית: "אלמנך") – לוח שנה ויומן המכיל מידע רב מהסוג שפירטנו כאן. אלמנכים בצורתם המקובלת בעולם המודרני מוכרים לנו מימי הביניים. בצורתם הפשוטה יותר הם הפכו ללוחות השנה מהסוג שאנו תולים על הקירות ומציבים על השולחנות.  
 
כבר האלמנכים הישנים, וכמוהם לוחות השנה המודרניים היו פלטפורמות לפרסומות. מידע על מקום מסוים ומידע כלכלי הפכו בקלות גם למידע מסחרי-פרסומי. היתרון הכלכלי בפרסומות מעל דפי האלמנך ולוח השנה ברורים, שכן מדובר כך בפרסומת שבעל הלוח נחשף לה במשך שנה תמימה.
 
לוח אגד לשנת תשט"ז
לחצו להגדלה לוח אגד לשנת תשט"ז

 

​גם בעולם היהודי, הפרסום המסחרי נעשה במידה רבה דרך לוחות שנה. מהמאה התשע-עשרה ועד היום, לוחות השנה היהודיים נתנו אפשרות לפרסם מוצרים ושירותים במשך השנה כולה, שכן הלוח היה תלוי בבית כל השנה והבטיח חשיפה ארוכת טווח. לפני עידן הפרסום המסחרי שימשו לוחות השנה את מוסדות הצדקה ולימוד התורה. מלבד גופים מסחריים ומוסדות צדקה, גם גופים ציבוריים זיהו את ההזדמנות לתפוס מקום של קבע במיקום מרכזי בבית. לאור התחרות הגוברת, כל גוף שאף לעלות על קודמיו, בפרסום תצלומים מיוחדים, ברכות וסגולות, יצירות אמנות ועוד.


לוחות השנה המסורתיים מאפשרים תכנון שבועי או שנתי של לוח הזמנים המשפחתי, ולפיכך הם כוללים  חגים, תעניות, ומידע דתי נוסף כגון פרשת השבוע, זמני כניסת השבת ויציאתה ועוד. לוחות מפורטים יותר מופיעים בדרך כלל כפנקסים, והם מוסיפים מידע נוסף המתייחס לבית הכנסת, כגון זמן מולד הלבנה בחודש החדש, סדרי תפילה מיוחדים ועוד.

לוח מולדות החודשים העבריים תשב
לחצו להגדלה לוח מולדות החודשים העבריים תש"ב
אחד התפקידים המרכזיים של הלוח המסורתי הוא התיאום שבין לוח השנה הלועזי לבין הלוח היהודי. הדבר היה הכרח מאחר שכבר במאה התשע עשרה יצאו היהודים מן הגטו ונאלצו להתחשב גם בלוח הזמנים של החברה הסובבת. לוחות השנה של תנועות וארגונים מעלים על נס את ההישגים שהושגו בשנים החולפות, ומציינים ימים מיוחדים הנוגעים לסדר היום הייחודי שלהם, ולא פעם גם מביאים מידע שימושי לקהל היעד שהשתמש בלוח השנה.
 
לוחות השנה והאלמנכים הם מקורות היסטוריים המאפשרים לנו ללמוד על תקופות, על מקומות, על ארגונים ועל גוונים של תרבות. מה נכלל בהם ומה אינו מובא בהם, למי הם פונים וכיצד, מה אומר העיצוב שלהם ואיזו תפיסת עולם הם משקפים – את כל זאת אפשר ללמוד מלוחות השנה הנאספים על ידי הספרייה הלאומית, כאשנבים לעולמות קרובים ורחוקים.
 
 
NLI_ImageGallery
NliImageGallery