כלי אל כלי

 כתבים וכותבים בתנועה בין תרבויות

נדמה שמרבית הבאים בשערי ספרייה, כל ספרייה, באים לחפש אחר הרוח והתוכן – סיפור, מאמר, פרשה, שורת שיר או מילה עתיקה. אך בגלוי או בסתר, מתקיימת גם המשיכה לגשמי: ריחו של הספר, משקלו הנתון ביד, הזהב הנוצץ בעיטוריו והצהוב המצהיב את דפיו, הדוגמא המנמרת את בטנתו, ואזני החמור שקופלו ביד עלומה של קוראת אלמונית, לכל אלה מקום חשוב, כמעט אצל כולנו. הספר כחפץ, חפץ לב, וחפץ חיים. תערוכה המוצגת בספרייה, היא הזדמנות מיוחדת להפגיש את הספר כתוכן עם הספר כחפץ.

על התערוכה הוירטואלית

​לכתבי היד והספרים שבחרנו להציג ב"כלי אל כלי" נדבך משותף בהווייתם – כותביהם נעים בין תרבויות. בהקשר הזה, שם התערוכה טומן בחובו כפל משמעות, כלי כמיכל, וכלי כצורה, ובמובן מסוים אולי גם הכלי כמרכיב בתוכן עצמו.
 
הכותבים אם כך, שותפים למזיגה מכלי אל כלי. את חלקם, כמו קפקא או אחד-העם, אנחנו תופסים ממש ברגע המעבר, מעמיקים את עולמם התרבותי על ידי לימוד של שפה חדשה/ישנה.
 
אחרים באים לחקור את האקזוטי והמופלא, וכמו קונדר, מדווחים בחזרה (לקהילה האקדמית ולאמם הפרטית) במילה ובאיור. חלק מהתנועה הזו עדינה ומורכבת, מעט סמויה מהעין, כמו הכתב הסורי של ה"פשיטתא" המתעתע בקורא ההדיוט ומפעים את חוקר השפה אך מהווה עבור שניהם תאווה לעיניים ולו רק בשל יופיו הטיפוגראפי המיוחד.
 
לעתים התנועה מורכבת במיוחד, כמו זו של "חוג הארץ" לרבי שלמה מחלם. תנועה של הכותב ותנועה של הכתוב. הכותב נע מפולין לאיזמיר, מטבריה שבארץ ישראל לסלוניקי מוכת המגיפה. ספרו מחבר בין מקומות פיזיים לשמותיהם התנכיים, במה שנדמה כניסיון נואש ליישב בין חלום רחוק למציאות עכשווית. מפותיו הן ביטוי גראפי מקסים למיזוג בין מחשבותיו המצוירות למפות נוצריות בנות הזמן. וגם הספר עצמו כחפץ, עובר ומתגלגל מפולין, בשלהי המאה השמונה-עשרה, שורד מן השואה ומגיע למנוחה ולנחלה בספרייה הלאומית. 
 
התערוכה מזמנת שורה של מפגשים יוצאי דופן: צרור הדפים הגזורים של "22", נשזר בצרור הדפים המחוקים והמקומטים שהשליך ש"י עגנון לתנורו, שניהם, נכון לרגע זה, ממאנים להישרף. האהבה המטריפה ב"לילא ומג'נון", על איוריה המופלאים, נשזרת בהומור דק ב"צורת האישה המתחשקת" של "משל הקדמוני" על איוריו הפשוטים ושובי הלב. יחד הם מספרים את סיפור המעבר מכתב יד לדפוס. כל אחד מהחפצים מרגש בפני עצמו, וביחד מהדהדים הקשרים ואורגים רשת של משמעויות.
 
אנו מקווים שההתרגשות וההנאה שליוו את תהליך הבחירה, ילוו גם את הצפייה וההיוודעות אל סיפוריהם של הספרים והחפצים האלה.

 (מוסתרת) הזמנה לתערוכה

התערוכה מתקיימת בימים אלו ועד ל-25, בימים א-ה בשעות 18:00-10:00 ובימי ו בשעות 13:00-9:00.
מדובר בהזדמנות חד פעמית לראות מקרוב פריטים מקוריים נדירים שעל פי רוב אינם מוצגים  לקהל.