תערוכות > מאוסף האסלאם > ליל המסע והעלייה

ליל המסע והעלייה

ליל המסע והעלייה
מוסלמים רבים חוגגים את "ליל המסע והעלייה". החג מצוין מדי שנה ב-27 בחודש רג'ב.
 
לכבוד החג, אנו מביאים מספר תמונות של פריטים מאוספי הספרייה.

ראשית, אנו מנגישים לקהל תמונה מתחילתו של כתב יד של מי שנחשב לגדול המשוררים הפרסיים, נזאמי מגַנְגַ'ה (נפטר 1209), חמש פואמות (כתב יד שהועתק בשנת 1798 בכּשמיר). התמונה מתארת את המסע השמימי של הנביא מוחמד הרוכב על הסוס המכונף, בֻּראק (כאן, המאייר לא צייר את דמותו של מחמד אלא רק את סוסו) [מאוסף יהודה של הספרייה הלאומית, Yah Ms.Ar.1019].
 
הקוראן, בפרק 17, הנקרא פרק העלייה (אל-אסרא), בפסוק 1, רומז למסע הזה באזכור המסע (ממכה) אל המסגד הרחוק ביותר (אל-אקצא) ומשם לשמיים, שם פגש הנביא מוחמד את שרשרת הנביאים ואז קבל מהאל את מצוות התפילה, חמש התפילות שיש לשאת מדי יום. אנו מציגים כאן את תחילת פרק 17 משני כתבי יד קדומים של הקוראן, מאמצע המאה ה-9. [Yah. Ms.Ar. 966. 968]
 
כמו כן אנו מציגים תמונות המאיירות שירים לכבודו של הנביא מוחמד. "הכוכבים הנוצצים בשבח בחיר הברואים" (אלכּואכּבּ אלדֻרִּיָּה פי מדח ח'יר אלבַּרִּיָּה), שיר אלבֻּרְדַה ("המעיל של הנביא") לשרף אלדין מחמד בן סעיד אלבוצירי (מת 1295). שירה מיסטית/ צופית לכבוד הנביא, כתב יד שהועתק בירושלים לפני שנת 1362 על ידי מוחמד אל-פירוזבאדי, בלשן חשוב שכתב המילון הערבית  החשוב ביותר עד המאה העשרים, "אל-קאמוס אל-מוחיט" [Yah Ms Ar 784].
 
דוגמה נוספת שאנו מציגים היא "הכוכבים הנוצצים בשבח בחיר הברואים" (אלכּואכּבּ אלדֻרִּיָּה פי מדח ח'יר אלבַּרִּיָּה), כתב יד מלכותי מספריית הסולטן הממלוכּי מאויר הועתק במצוות הסולטן אלמלך אלאשרף קאנצוה אלע'ורי (1516-1501) "כשירות של עבד המלכים יונס אלמֻחמדי מקסרקטין אלמלךּ אלאשרף מיחידת [הסלטאן] אלמלךּ אלאשרף". המִפְתָח המוצג: דף הכותרת (עמ' 1א) ועליו טביעת חותמו של הסולטן העות׳מאני סולימאן המחוקק (שלט 1566-1520): "משענתי על בוראי סלטאן סלימאן". [Yah Ms. Ar. 295]
 
כתבי היד המדוברים הם חלק מאוסף של כתבי יד מפוארים ונדירים שנתרמו לספרייה מד"ר אברהם שלום יהודה. הספרייה הלאומית סורקת את פניני האוסף כדי להנגישם לציבור באמצעות אתר האינטרנט של הספרייה.

NLI_ImageGallery
NliImageGallery
  • המסע השמימי של הנביא מוחמד רוכב על הסוס המכונף, בֻּראק
  • פרק 17 מהקוראן
  • מתוך קוראן מהמאה ה-9, סוף פרק 16 (סורת אל-נחל) והתחלת פרק 17
  • "הכוכבים הנוצצים בשבח בחיר הברואים" לשרף אלדין מחמד בן סעיד אלבוצירי (מת 1295).
  • "הכוכבים הנוצצים בשבח בחיר הברואים", כתב יד מלכותי מספריית הסולטן הממלוכּי, המאה ה-16