תערוכות > מאוסף מדעי הרוח > הקנון האקספרסיוניסטי ב-86 כרכים

הקנון האקספרסיוניסטי ב-86 כרכים

 100 שנים לסדרה הספרותית "היום האחרון" (Der jüngste Tag)

הקנון האקספרסיוניסטי ב-86 כרכים​בשנת 1913 החליט מוציא לאור מהעיר לייפציג, קורט וולף, לייסד סדרת ספרים חדשה, בהיקף של חוברות, שבהן פורסמו חיבורים קצרים ושירים ברוח חדשה ובסגנון האקספרסיוניזם. רק שנה קודם לכן הוקמה ההוצאה לאור בראשותו, חברת Kurt Wolff Verlag. בן 25 בלבד היה וולף, בן לאם יהודייה, כאשר ייסד את ההוצאה שהשפיעה רבות על המודרניזציה של הספרות האירופית ועל ההתקבלות של האקספרסיוניזם הספרותי על ידי הקהל הרחב בגרמניה של אותם זמנים.

​הפרויקט החדש של וולף נמשך שמונה שנים בלבד, אך בסוף ניצב בגאון קורפוס של 86 יצירות מאת סופרים מודרנים, רובם גרמנים, אך גם סופרים ממדינות אירופיות אחרות. בין הסופרים בפרויקט של וולף יש למנות יוצרים כפרנץ וורפל, פרנץ קפקא, אלברט ארנשטיין, קרל שטרנהיים, מקס ברוד, אוסקר קוקושקה, גוטפריד בן, לודוויג רובינר ורודולף קייזר.

 
הכרך הראשון כלל חיבור מאת פרנץ וורפל, סופר מוכר מאוד באותם ימים: הפיתוי (Die Versuchung). בהמשך פרסם פרנץ קפקא את יצירותיו הראשונות בסדרה זו: המסיק, הגלגול ו-גזר הדין (Der Heizer, Die Verwandlung, Das Urteil).
 
לרוב ניכרים ביצירות הסימנים הקלסיים של האקספרסיוניזם הספרותי: ביקורת על נסיבות החיים דאז, ביטוי הרשמים האישיים של הסופרים בצורה ספרותית (ומכאן השם אקספרסיוניזם) וכן סגנון לשוני מודרני. רבים מהספרים ראו אור במהדורות נוספות אצל קורט וולף, שב-1919 העתיק את משכנו מלייפציג לעיר מינכן. ב-1921 יצא הכרך האחרון בסדרה, הסיפור מות משה מאת רודולף קייזר. למרות הניסיונות של הנאצים לטשטש את עקבותיו של האקספרסיוניזם, נותרו ספרים רבים מהסגנון בכלל ומהסדרה של וולף בפרט בספריות פרטיות וציבוריות. בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20 אף פורסמו מחדש כל הכרכים במהדורות פקסימיליה, סימן לאקטואליות ולרלוונטיות של היצירות.
 
גם באוספי הספרייה הלאומית ניתן למצוא כמה וכמה מהספרונים מתוך הסדרה היום האחרון. יתר על כן, במחלקת הארכיונים מצויים גם ארכיונים אישיים של סופרים אחדים שתרמו את יצירותיהם לסדרה: אלברט וקרל ארנשטיין, אוסקר באום ורודולף קייזר.
NLI_ImageGallery
NliImageGallery
  • כריכת ספרו של קרל ארנשטיין, תלונותיו של נער, שהיה הכרך השישי בסדרת "היום האחרון".
  • כריכת הספר מאת פרנציס יאמה, משורר צרפתי. תרגום שיריו זה פורסם אצל קורט וולף עוד לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה.
  • עמוד השער של לא כאן, לא שם, ספרו של אלברט ארנשטיין, אחד המשוררים המובילים באקספרסיוניזם. ספר זה יצא ב-1916.
  • מכתב מאת הוצאת קורט וולף אל אלברט ארנשטיין בנוגע לספרו. נייר המכתבים הצהוב היה אופייני למו"ל זה.
  • עמוד השער של ספרו של בוהוסלב קוקושקה, אחיו של הצייר הנודע אוסקר קוקושקה, שתרם לספר זה את הציור בצד שמאל.
  • שלוש שנים לאחר פרסום הספר הראשון בסדרה פרסם קורט וולף את הסיפור "הגלגול" מאת פרנץ קפקא. יצירה זו שינתה את תולדות הספרות הגרמנית ומוכרת עד היום בכל העולם.
  • כריכת ספרו של רודולף קייזר, מות משה, שסיים את הסדרה ב-1921. עיצוב הספרים השתנה במהלך שמונה שניים של קיום סדרת "היום האחרון".