כל העיתונים

שפות

מדורים

מדינות פרסום

שנות פרסום

סנן עיתונים לפי שנים
The Sentinel
תדירות: שבועון
שפה: אנגלית
שנות פרסום:
1911 - 1996
מדינה: ארצות הברית
מקום הפרסום: שיקגו (ארה"ב)
עורכים: לואיס ברלין (1943-1911), ג'ק פישביין (1996-1943)

העיתון The Sentinel ("הזקיף" או "השומר" בעברית), שבועון הקהילה היהודית בשיקגו, נמנה עם השבועונים היהודיים שיצאו לאור ברציפות בארה"ב במשך תקופה ארוכה ביותר. מייסדי העיתון היו לואיס ס. ברלין (1964-1884) ואברהם ל. ובר, שעליהם לא ידוע לנו רבות. ברלין, ששימש גם כעורכו הראשי של העיתון והמוציא לאור שלו במשך שנים רבות, למד באוניברסיטת שיקגו, שם היה חבר מערכת עיתון הסטודנטים The Daily Maroon. הגיליון הראשון של השבועון ראה אור ב-4 בפברואר 1911 והתווסף למספר עיתונים יומיים ביידיש שראו אור בשיקגו – ביניהם The Daily Jewish Courier – ולשבועון המוערך באנגלית The Reform Advocate, שעורכו היה אמיל גוסטב הירש (1923-1851), רבה המהולל של קהילת סיני בשיקגו.

The Reform Advocate ראה אור לראשונה ב-1891 ועד מהרה דחק הצדה את שבועון הקהילה הוותיק באנגלית The Weekly Occident, עד שהאחרון חדל להתפרסם ב-1895. השבועון של הירש שרד עד 1947, אך ב-1911 כבר איבד את התנופה שאפיינה אותו בשנותיו הראשונות. הירש הפך פחות מעורב בעריכת השבועון, שהתמקד בשלב זה בנושאים תיאולוגיים ולאומיים ופחות בקהילה המקומית, תוך שהוא מתעלם מהרוב הגדול של היהודים בשיקגו שלא הזדהו עם התנועה הרפורמית. ב-1880 חיו בשיקגו רק 10,000 יהודים, אך ב-1920 כבר צמחה האוכלוסייה היהודית בעיר ל-300,000 איש, בעקבות גלי המהגרים ממזרח אירופה וילדיהם שנולדו בארה"ב. בכך הפכה שיקגו לעיר עם האוכלוסייה היהודית השנייה בגודלה בעולם באותה תקופה אחרי ניו יורק. מספר דומה של יהודים התגוררו בפילדלפיה ובוורשה.

ברור, אם כן, שהיה מקום לשבועון כמו ה-Sentinel. במהדורות הראשונות ניכרה יכולתו של ברלין לבחור בנושאים פופולריים שעניינו נשים וגברים כאחד. השבועון עסק רבות בתרבות ובבידור ובעמודיו נדפסו תמונות ואיורים רבים שמשכו את העין. השבועון פרסם גם כתבות תחקיר מסקרנות וסיפורים קצרים, אחדים מהם בהמשכים, ובכך פנה לקהל קוראים רחב יותר מזה של ה-Reform Advocate המתוחכם. השבועון סיקר במיוחד את המתרחש בקהילה הקטנה של היהודים המבוססים בשיקגו וסיפק במה לרבנים רפורמיים מוכשרים שעמדו עד אז בצלו של הרב הירש. עם כותבי מדור הדעות של העיתון נמנו אברהם הירשברג מקהילת Sholom (1950-1876), שמואל פליקס מנדלסון מקהילת בית ישראל (1889-1053) וטוביאס שנפרבר מקהילת KAM (1942-1863), כולם בוגרי ה-Hebrew Union College בסינסינטי.

ה-Sentinel נבדל משבועונים יהודיים אחרים באנגלית שעורכיהם היו רבנים רפורמיים באופן שבו פנה למהגרים יהודים קוראי אנגלית. מאמר שהתפרסם ב-23 במרץ 1914 ביומון (ביידיש) The Daily Jewish Courier  ניסח זאת באופן חד: "כשאנו פותחים את השבועון הזה מתוך פיהוק שגרתי... הוא מעורר בנו עניין רב. מיד שמים לב שה-Sentinel שונה במידת מה מכל השבועונים היהודיים-אמריקאיים האחרים... מאמרי הדעה המתפרסמים בו אינם תואמים את השקפתו של העורך – למעשה הם מבטאים השקפה הפוכה. בכך דומה ה-Sentinel ליומונים היהודיים [ביידיש]. עורך העיתון הוא רבי אברהם הירשברג, יהודי ה'מאמין' שיש לגרש מאמריקה כל יהודי שהוא גם ציוני. יחד גם זאת מתהדר השבועון באיור של מגן דוד ועורכי המשנה שלו עוסקים ללא הרף בהפצת ערכי הציונות."

תמיכתו של ה-Sentinel בציונות מהווה הסבר חלקי להצלחה שלו בקרב מהגרים יהודים שזה מקרוב הגיעו לארצות הברית ונטמעו במעמד הבינוני הנמוך. הוא היה שבועון פופולרי באנגלית שפנה לקהל יהודי רחב  ובכך נהנה מיתרון על פני עיתונים ביידיש, שפעמים רבות ייצגו מחנה כזה או אחר והתחרו זה בזה על קהל קוראים שהלך והצטמצם בתקופת השפל הגדול. ה-Sentinel המשיך להיות חדשני ומקורי ומשך לשורותיו כותבים צעירים ומוכשרים, ביניהם הסופרת והמחזאית עדנה פרבר. ב-1945 היה השבועון מהעיתונים הראשונים שפרסמו דיווחים ממחנות הריכוז המשוחררים באירופה. עם הכותבים הקבועים של מאמרי הדעה בשנות ה-40 נמנו א. א. פרידלנדר ו-ג'. ג'ורג' פוקס (1960-1884), ממייסדי קהילת South  Shoreשהיה גם רב הקהילה במשך תקופה ארוכה.

ב-1943 הפך ג'ק פישביין (1996-1913) לאחד מבעלי העיתון והתמנה לעורכו, וב-1951 הפך לבעלים היחיד. פישביין, יליד שיקגו, למד עיתונות ומנהל עסקים באוניברסיטת Northwestern ועבד בשבועון משנת 1936. בתקופתו כעורך ומו"ל העיתון נקט פישביין עמדות נחרצות ולעתים פרובוקטיביות בנושאים רבים ואלה הקנו לו את הכינוי "מצפון הקהילה היהודית", שטבע אירווינג קאטלר. השבועון עסק בנושאים שנויים במחלוקת כנישואי תערובת והתבוללות. הגיליון האחרון של השבועון פורסם מעט לאחר מותו של פישביין, ב-26 בדצמבר 1996. 

ה-Sentinel הוא אוצר יקר ערך עבור היסטוריונים חברתיים והיסטוריונים של התרבות והדת, המתעניינים בחיים היהודיים בארצות הברית שמחוץ לניו יורק במאה ה-20.
 
תגיות:
שיקגו
תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה
העיתון הועלה לאתר בעזרת:
Spertus Institute for Jewish Learning and Leadership
www.spertus.edu

The Lucius N. Littauer Foundation​

 

גליונות זמינים באתר:
3,469 גליונות
130,469 עמודים
בין השנים: 1977-1911

 

העיתון הועלה לאתר מתוך האוספים של:

​Spertus Institute for Jewish Learning and Leadership
ומאוספי הספרייה הלאומית

 

מצב העותק: טוב
רוב החומר הקיים באתר נסרק ממקור נייר