כל העיתונים

שפות

מדורים

מדינות פרסום

שנות פרסום

סנן עיתונים לפי שנים
המאסף
תדירות: שבועון / ירחון
שפה: עברית
שנות פרסום:
1896 - 1914
מדינה: פלשתינה/א"י
מקום הפרסום: ירושלים
עורכים: בן ציון אברהם קואינקה


כתב העת "המאסף" נוסד בשנת 1896 על ידי הרב בן ציון אברהם קואינקה. הרב קואינקה, שערך את כתב העת, היה מדמויות המרכזיות בירושלים באותה התקופה. בין היתר היה הרב קואינקה ראש אב בית דין ופוסק של העדה הספרדית בירושלים וכן חבר המועצה הראשונה של מועצת הרבנות הראשית וגם חבר תנועת המזרחי.

 

בכתב העת פורסמו שו"תים, כתבות, חידושי תורה ומכתבים בנושאים תורניים שנשלחו על ידי רבנים מכל רחבי העולם. "המאסף" התפרסם על בסיס שבועי, לעתים כמוסף לעיתוני התקופה ("הצבי" ו"החבצלת"), ומהשנה השלישית הופיע כירחון עצמאי. גיליונות "המאסף" שהתפרסמו אחת לחודש כללו יותר מעשרים יחידות תוכן לגיליון, שכל אחת מהן הייתה פרי עטו של תלמיד חכם אחר. מקצת מיחידות אלה היו תגובות לדיונים שהחלו בגיליונות קודמים, ושרשור התגובות התפרס לעתים על פני מספר גיליונות.

 

עבודת העריכה נעשתה כולה על ידי הרב קואינקה, כפי שהוא כתב ביומנו: "כל העבודה ל'המאסף' מתחילה ועד סופה נעשית רק על ידי ממש. כתיבת המכתבים, קריאת המאמרים והביקורת עליהם, הערתם הגהתם משלוחם הכל היה עלי, אשר לו הקדשתי את כל כחי והוני, עתי זמני עטי ואוני".
 

כתב העת יצא ברציפות במשך כמעט עשרים שנה, עד למשברים הכלכליים והפוליטיים של מלחמת העולם הראשונה אשר ערערו את בסיס הקיום של מנויי העיתון ואלצו את המייסד והעורך להפסיק את פרסומו בסוף 1914.

 

-  פרופ' צבי זוהר, "דעת המקום"

תגיות:
ירושלים
תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה
העיתון הועלה לאתר בעזרת:

"דעת המקום"

 

גליונות זמינים באתר:
246 גליונות
6,410 עמודים
בין השנים: 1896-1914

 

העיתון הועלה לאתר מתוך האוספים של:

מאוסף הספרייה הלאומית

 

מצב העותק: טוב
העותק הוכן ממקור נייר, מצבו טוב מאוד.