עיתונות יהודית היסטורית > המאסף (דור 'המאספים')

כל העיתונים

שפות

מדורים

מדינות פרסום

שנות פרסום

סנן עיתונים לפי שנים
המאסף (דור 'המאספים')
תדירות: ירחון (לא סדיר)
שפה: עברית
מקום הפרסום: קניגסברג (קלינינגרד), ברלין, ברסלאו (וורוצלאב), אלטונה, דסאו
עורכים: יצחק אייכל

זהו מאמר על העיתון "המאסף" שיצא בגרמניה בשנים 1811-1783. לעיתון אחר בשם "המאסף", שראה אור בפלשתינה בשנים 1914-1896, לחצו כאן.

 

מבשר העיתונות היהודית החדשה, נוסד ביוזמת חברת "דורשי לשון עבר", אנשי שלומו של משה מנדלסון בקניגסברג. המאסף יצא לאור באופן לא סדיר בין 1811-1783, בהשתתפות יצחק אייכל, אהרון האלה-וולפסון, יואל ברי"ל שלום הכהן, נפתלי הרץ ויזל ואחרים, והטיף ללימודי חול, להשתלבות אזרחית בסביבה וליחס חדש למדעים ולאמנויות. ביחסו הביקורתי אל המסורת ובדרישתו לתמורות בחיי הכלכלה ובמבנה החינוך ומטרותיו, היה המאסף מקור השארה לכתבי-עת רבים, ביניהם "בכורי העתים". מניע מרכזי בייסודם של כתבי-העת הראשונים בגרמניה היה הרצון להפיץ את רעיונות ההשכלה. המאפיין של המאסף (ושל ממשיכי דרכו) היה עיסוק מועט בחדשות, ועיקר הדגש הושם על חומר ספרותי, מסאי וחינוכי. ציבור הקוראים הראשוני היה כמה עשרות או מאות מנויים, משכילים יודעי עברית. מפעם לפעם צורף לכתב-העת מוסף בגרמנית.

 

בין השנים 1786-1783 יצא המאסף בקניגסברג, וב-1786, עם מעברו של אייכל לברלין, עברה גם צאתו של כתב-העת לעיר, שהייתה מרכז ההשכלה היהודית דאז. מתחילת שנות ה-90 של המאה ה-18 ירדה תדירות יציאתו לאור, בעקבות קשיים כלכליים, ובשנים 1797-1794 הוא יצא בתדירות נמוכה אף יותר, בברסלאו (שלזיה). חידושו בסוף העשור הראשון למאה ה-19 בידי שלום הכהן החזיק מעמד מספר שנים, עד שב-1811 הפסיק לצאת לאור.

תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה
גליונות זמינים באתר:
131 גליונות
3,554 עמודים

 

העיתון הועלה לאתר מתוך האוספים של:

​מאוספי הספרייה הלאומית

 

מצב העותק: טוב
העותק הדיגיטלי הופק ממקור נייר