עיתונות יהודית היסטורית > גראָדנער לעבּן

כל העיתונים

שפות

מדורים

מדינות פרסום

שנות פרסום

סנן עיתונים לפי שנים
גראָדנער לעבּן
תדירות: יומון
שפה: יידיש
שנות פרסום:
1938 - 1939
מדינה: פולין
מקום הפרסום: גרודנו (הורדנה)
עורכים: י. גרין, ט. גארבר

בתקופה שבין מלחמות העולם הייתה גרודנו (נכתבת גם "גרודנה", "גרודנא", "הוראדנא", "הורדנה", או "הראדני") – היום עיר מחוז גדולה במערב בלארוס – עיר בינונית אך חשובה בצפון-מזרח הרפובליקה הפולנית השנייה. מתוך 50,000 תושבי העיר בשנות ה-20 וה-30 חיו בעיר מעל 20,000 יהודים, שהיוו יותר מ-40% מכלל תושביה. זו הייתה קהילה יהודית מגוונת, דבר שבא לידי ביטוי גם במפת התקשורת המקומית. לצד צריכה של העיתונות היהודית והלא יהודית שיצאה ברמה הארצית ("היינט", "דער מאמענט"), יצאו בעיר כמה עיתונים מקומיים, וביניהם: שבועון ציוני ("אונזער לעבן", 1927-1926), שבועון מפלגת ה"בונד" המקומית ("גראָדנער שטימע", 1939-1927), שבועון של תנועת "ארץ ישראל העובדת" ("אונזער וואָרט", 1935-1933) ועיתון יומי-מסחרי באופיו, שהיה פחות מזוהה מפלגתית ("גראָדנער מאָמענט", 1939-1924). אל ה"גראָדנער מאָמענט" הוותיק הצטרף באוקטובר 1938 עיתון יומי נוסף – ה"גראָדנער לעבּן", שהצהיר בכותרתו כי הוא א-מפלגתי (אומפאַרטייאיש) במפורש. המו"ל של העיתון היה מונש גן, ועורכו הראשון היה יעקב גרין. את גרין החליף כעורך טאובה גארבר, זמן קצר לאחר תחילת ההוצאה, והוא המשיך לערוך את העיתון עד סוף תקופת פרסומו. מינואר 1939 היה גארבר גם המו"ל של העיתון. 


הגיליון הראשון של העיתון יצא ב-20.10.1938, ובמאמר המערכת שהופיע על עמוד השער באותו גיליון הסבירה מערכת העיתון את הסיבה להוצאתו לאור: "בתקופה קשה בכלל, וקריטית במיוחד ליהודים, מתחיל לצאת לאור הגראדנער לעבן (...). כשפתחון הפה שלנו מצטמצם, ובמות שונות בהן נהגנו להשמיע את קולנו נסגרות בפנינו... כשהייאוש וחוסר התקווה תופסים אחיזה... העיתונות ביידיש נותרה במה הכמעט יחידה בה אנו יכולים להשמיע קול מחאה (...). במודעות ואחריות מלאה שאנו לוקחים על עצמנו אנו עומדים במעגלי המתנדבים שנאבקים לעתיד טוב יותר עבור העם היהודי (...). זו מטרתנו בהוצאה לאור של העיתון, איתה אנו ניגשים לעבודה, ואנו קוראים לכולם להצטרף אלינו". על אף המניפסט הנרגש ומלא הפאתוס, העיתון היה עסוק לא רק בדאגה לעתיד העם היהודי, אלא גם בעניינים פרוזאיים ויומיומיים, והתמקד בתיאורים חדשותיים, בדגש על הנעשה בעיר ובמוסדות הקהילה, אך כלל גם לא מעט ידיעות על הנעשה ברחבי פולין ואף מחוצה לה, כולל בארץ ישראל. 


בראשית דרכו החזיק 2 עמודים, אך לרוב החזיק 4 עמודים בימי חול, ועד 10 עמודים בימי שישי. לצד ידיעות חדשותיות שמילאו לרוב את עמוד השער ואת שני העמודים הפנימיים, גם בעיתון זה פורסמו רומנים בהמשכים (כולם ללא ציון שם המחבר) – ממאפייניה המרכזיים של העיתונות היהודית בשנים ההן. כמו כן, בעיתון פורסמו באופן קבוע פיליטונים, ביקורות תיאטרון, ובימי שישי גם מדורי הומור, מסות פוליטיות ורעיוניות וסקירות על נושאים היסטוריים מגוונים. כמו עיתונים רבים אחרים אז והיום, המודל הכלכלי של העיתון נשען על הכנסות ממנויים לצד הכנסות מפרסום. את עמוד השער וכן השער האחורי מילאו שלל פרסומות ומודעות, לרוב של עסקים וגופי מסחר מקומיים; פרסום הסרטים המוקרנים בבתי קולנוע, ידיעות על הרצאות ותערוכות וכן מסיבות ונשפים. אלו מהווים מקור נוסף וחשוב להבנת רוח התקופה ומאפייניה בפן החברתי והכלכלי. 


הגיליון האחרון שהגיע לידינו הוא גיליון מספר 201 שיצא ב-31.8.1939. סביר, אך לא ודאי, שזהו גם הגיליון האחרון שיצא לאור. 


 

אייל מילר


 

תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה
גליונות זמינים באתר:
263 גליונות
1,136 עמודים
בין השנים: 1939-1938

 

העיתון הועלה לאתר מתוך האוספים של:
הספרייה הלאומית של פולין​​

 

מצב העותק: טוב
עותק ממיקרופילם במצב טוב. הבעיות הקיימות בעותק מתמקדות בשולי העמודים וקשורות לאחסון וטיפול בעותקי הנייר: סימני כריכה, נייר דהוי, וקריעות.