מוזיקה > חדש במחלקת המוזיקה > 25 שנה למותו של זהר ארגוב

25 שנה למותו של זהר ארגוב

​​"זהר ארגובזהר נולד בשבת, ביום שבת, ברחובות. בית-יולדות רחובות. בשלוש אחר הצהריים. נולד בריא, שלוש קילו שלוש מאות. הייתה לידה ראשונה, עם תפרים. בדיוק כשילדתי, בעלי הלך לבית כנסת. והיה שם הרב שרעבי, זה שאנשים פה תמיד הולכים אליו. בעלי אמר לו, "יש לי בן". אז הרב אמר לו, "יופי, נולד לך בן תקרא לו זהר". כי הם בדיוק היו קוראים את ה"זהר" בבית הכנסת... אז בעלי קרא לו זהר".

(יונה עורקבי אמו של זהר ארגוב, מתוך "שחור: חייו ומותו של זהר ארגוב" מאת רינו צרור)  

​​עוד בחייו כונה "המלך". זהר ארגוב (1955-1987) זמר מבצע, מן הדמויות הבולטות בזמר המזרחי והים-תיכוני בישראל, שבשנת 2012 מלאו עשרים וחמש שנה לפטירתו. זהר ארגוב נולד ברחובות בנם הבכור של עובדיה ויונה עורקבי יוצאי תימן. בדומה לאביו, שהיה בעל הכישורים מוזיקליים והופיע כזמר חתונות המלווה עצמו ב"פח" המסורתי, ניכרו בנער הצעיר כישורים מוזיקליים בולטים בעיקר בתחום השירה. בן 22 הוציא את תקליטו הראשון ובו שני שירים "כל יום שעובר" ו"ילדה חיכיתי שנים", אז גם שינה את שם משפחתו לארגוב, בעצת אמרגנו. בהמשך פגש את גיטריסט להקת "צלילי העוד" יהודה קיסר שהתרשם מקולו והקליט בטייפ ארבעה ערוצים ביתי את "אלינור" – "קלטת החפלה הראשונה" של ארגוב שזכתה לתפוצה נרחבת מיד כשהופצה. יותר מחמש מאות אלף עותקים ממנה נמכרו וארגוב הפך זמר מפורסם.

NLI_ImageGallery
NliImageGallery
 
​אחד מלהיטיו הבולטים הוא השיר "הפרח בגני" שנכתב על-ידי אביהו מדינה ובוצע בידי ארגוב בפסטיבל הזמר המזרחי תשמ"ב "דרור למנצח שיר מזמור". "הכנתי לו את הפרח", סיפר מדינה, "וכשהשיר היה מוכן, הזמנתי אותו. הוא בא עם אשר ראובני. השמעתי לו את השיר. הוא שמע ולא התלהב". בהמשך הועבר השיר לזמר שימי תבורי ובסופו של דבר בוצע בידי ארגוב. זכורה במיוחד תרועת הפתיחה המוזיקלית בעלת הניחוח הספרדי הדרמטי ואפילו טעם של פלמנקו "פם פם פם פלללהה..." ששולבה בעיבוד הסימפוני.
 
 
​ספריית המוזיקה בספרייה הלאומית מכילה הקלטות רבות ותווים משיריו של הזמר זהר ארגוב ומשירי הז'אנר בכלל. כך למשל תקליטורים בביצוע זהר ארגוב ואחרים שיצאו לזכרו כתקליטור "חברים שרים זהר" – שירי זהר ארגוב בגרסאות מחודשות בביצוע ארבעים ושניים ממיטב אמני ישראל. 
 
NLI_ImageGallery
NliImageGallery
 
​גרסאות מודפסות של השירים מופיעות בפרסומים שונים המצויים באוסף מאיר נוי לזמר עברי. כך למשל מצויה האנתולוגיה "סלסול ישראלי: 50 שנות זמר ישראלי ים-תיכוני" הכוללת עשרות שירים (תמליל ולחן) בסדר כרונולוגי בתוספת רשימות מאת דמויות בולטות בזמר הים-תיכוני כאביהו מדינה, ג'ו עמר, שמעון פרנס, אהובה עוזרי ואחרים.
 
NLI_ImageGallery
NliImageGallery
 
​זה מכבר יצא לאור הספר "שחור" מאת העיתונאי רינו צרור המספר את סיפורו של "מלך" הזמר הים-תיכוני זהר ארגוב, מלוקט מנקודת מבטם של חמישה-עשר מידידיו הקרובים. הספר כולל שיחות עם אנשי המעגל הראשון שהקיף את ארגוב כאמו יונה עורקבי, אחותו מלכה רדי, אהובה עוזרי, אביהו מדינה, יהודה קיסר, שימי תבורי ודמויות קרובות נוספות.
 
NLI_ImageGallery
NliImageGallery