מוזיקה > חדש במחלקת המוזיקה > יוסל'ה רוזנבלט (1933-1882)

יוסל'ה רוזנבלט (1933-1882)

 שמונים שנה לפטירתו של גדול החזנים במאה העשרים

יוסל'ה רוזנבלטיוסף (יוסל'ה) רוזנבלט נולד למשפחת חזנים בעיירה ביאלה-צארקוב שבאוקראינה. בהיותו בן תשע עברה משפחתו לסדיגורה, עירו של הרבי מרוז'ין ומשם עברה שוב, לצ'רנוביץ. יוסל'ה ואביו סיירו ברחבי גליציה והתפרסמו מאוד כחזנים מחוננים. משרתו הראשונה של יוסל'ה כחזן הייתה בעיר מונקאטש. לאחר מכן עבר יוסל'ה לפרשבורג ושם פרסם את ספרו הראשון "שירי יוסף". בשנת 1906 עבר להמבורג ושם כיהן כחזן במשך שש שנים. בשנת 1912, עקב בעיות פרנסה, החליט יוסל'ה להגר לאמריקה, שם הייתה לו הצלחה כבירה. עד מהרה נודע שמו ברחבי העולם, והוא הלחין והקליט קטעי חזנות רבים. בשנת 1933 בא לארץ ישראל לסדרת הקלטות עבור הקרן הקיימת לישראל. בעת ההסרטה בים המלח, לקה יוסל'ה בליבו, הובא לירושלים ושם נפטר. יוסל'ה רוזנבלט נקבר בהר הזיתים.
​​אחד הקטעים המזוהים ביותר עם רוזנבלט הוא פרק החזנות "שיר המעלות". במשך שנים סברו שרוזנבלט הוא מלחין הקטע, אך "שיר המעלות" הולחן בידי החזן פנחס מינקובסקי ואילו רוזנבלט היה הראשון שהקליט אותו.
 

בנוסף לחזנות, יוסלה רוזנבלט ביצע שירים פופולריים רבים מהרפרטואר של התיאטרון היידי בארה"ב. לצד שירים מוכרים כגון "אלי אלי למה עזבתנו", "שופר של משיח" ו"א יידישע מאמע", רוזנבלט ביצע גם שירים לא מוכרים.
 
רוזנבלט היה מעורב מאוד בחיי הקהילה היהודית בארצות הברית. בשנת 1917, כשארצות הברית הצטרפה למלחמת העולם הראשונה והעולם היהודי סער בעקבות המהפכה הרוסית ועל רקע הצהרת בלפור, הדברים זכו לביטוי בתיאטרון היידי ובשירים שחוברו באותם ימים. באותם ימים של מצוקה שקהילות יהודיות רבות נקלעו אליה, רוזנבלט נרתם לעזרת יהודי אירופה וערך הופעות שהכנסותיהן הוקדשו לסיוע ליהודים.
 
שני שירים מתקופה זו הם:
1. "זעלנער פון ציון" [חיילי ציון] (לחן: אירה ב. ארנשטין, מלים: מוריס רוזנפלד) –
שיר לכת בעל אופי ציוני, שמוגדר לא פחות מאשר Jewish national anthem!
השיר מסתיים בקריאה הנרגשת:
"איין גאט, איין לאנד, איין גלויבן / איז אונדז באשערט פון אויבן"
[אל אחד, ארץ אחת, אמונה אחת / מיועדים לנו מלמעלה]

 

2. "תפלת מלחמה" (או "תפלה למלחמה") (מלים ולחן: דוד מאירוביץ) –
שיר המביע חרדה לשלומם של החיילים האמריקניים הלוחמים באירופה.
השיר מסתיים בפניה נרגשת לאלוהים להחזיר את הילדים הביתה בשלום.

 

 
NLI_ImageGallery
NliImageGallery

 

NLI_ImageGallery
NliImageGallery

 

רוזנבלט אימץ את החזן שמואל מלבסקי כתלמיד ונתן עליו את חסותו. השנים הופיעו יחד בדואטים רבים. להלן שני שירים בביצוע השנים:
"די נייע התקווה" [התקוה החדשה] (בעברית)
"פארויס יידישע לעגיאנערן" [קדימה לגיונרים יהודים] (ביידיש)
 

 

 

יוסל'ה רוזנבלט היה לאגדה חיה וקיימת אשר הותירה אחריה מורשת נכבדה של מוזיקה ליטורגית יהודית. עד היום יש המבקשים לפענח את סוד הצלחתו והשפעתו על עולם החזנות. רבות מיצירותיו נחשבות קלאסיות ומושרות ומוקלטות בפיהם של חזנים רבים בתפילות ובקונצרטים. ביום פטירתו, כ"ה בסיון מתכנסים מוקיריו ומעריציו סמוך לקברו בהר הזיתים בירושלים ושרים מיצירותיו.​

 

 ​קטעים מתוך סרטו האחרון: "חלום עמי" 1933 כולל לוויתו בירושלים:

 

 (מוסתרת) 80 שנה למותו של החזן יוסלה רוזנבלט בירושלים

קטעים מתוך סרטו האחרון: "חלום עמי" 1933 כולל לוויתו בירושלים:

 

 

​סרטו של נתן גרוס "יוסלה רוזנבלט חייו וזמירותיו 1975"