מוזיקה > יצירות מספרות > חדש במחלקת המוזיקה > אליהו הכהן – זוכה פרס ישראל בתחום הזמר העברי

אליהו הכהן – זוכה פרס ישראל בתחום הזמר העברי

צילם זאב גלילימחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית מברכת את אליהו הכהן על זכייתו בפרס ישראל על מפעל חיים בתחום הזמר העברי. מר אליהו הכהן הינו ידיד המחלקה ומשמש לה תמיד כיועץ. מזה שנים הוא נכון תמיד לעזור ולסייע בשאלות של צוות עובדי המחלקה בסוגיות מורכבות ועלומות בתחום הזמר העברי. 

 

​מחלקת המוזיקה מציגה לראשונה מבחר קטן של הקלטות, דפוסים ואפילו כתבי יד המעידים על תרומתו הרבה של אליהו הכהן לתחום הזמר העברי ומשקפים את נוכחותו באוסף הספרייה הלאומית.

 
בערב עיון ומוזיקה שנערך בספרייה הלאומית לציון פטירתו של החוקר והאספן מאיר נוי בשנת 1999, נשא אליהו הכהן דברים על אודות אוסף הזמר העברי על שם מאיר נוי המצוי במחלקת המוזיקה. על משמעות האוסף ועל חשיבותו העיד הכהן בדברים שלהלן (דקה 50):  
"...אין לנו על מדף הספרים ספר שנקרא "תולדות הזמר העברי"... היו כרכים שלמים על תולדות הספרות העברית החדשה... ואף לא ספר אחד על הזמר העברי שהיה אבן בנין, לא סתם איזה תבלין שליווה כאן את מה שהתרחש בארץ אלא הוא גם ליווה וגם ליבה... ולא היה כל הסיפור של התהוותו ומקורו וגלגוליו וכיצד אריח אחר אריח לבנה אחר לבנה מהיום הראשון של העלייה הראשונה הלך ונבנה אוצר הזמר העברי, כמעט כמעט יש מאין, עם כל הרקע שקדם לו. כמובן ששירונים היו לאלפים בכל מדף. יכולת למצוא בדפוס, בסטנסל, בכתב יד, בהקטוגרף, אבל כשהיית פותח אותם וראית תווים לא מדויקים והמילים והניקוד איננו והמחבר הוא או "עממי" או "אלמוני" ולא יכולת לדעת מאיפה שיר מתחיל ומאיפה שיר צומח, ולא היה שום מכון זמר בארץ שיכולת לפנות אליו ושום מרכז מידע, שיכולת לגשת והמצב הוא עד היום כמעט כך. אדם שרוצה היום לדעת בדיוק במהימנות - אם לא ילך לאוספו של מאיר נוי, את מי הוא יטריח כדי לדעת מי חיבר שיר מסוים? או מי הלחין שיר מסוים? ומהי הגרסה הנכונה והמקורית שלו? אולי אם הוא הכיר את המלחין או את המשורר יכול היה לפנות אליהם, אבל גם בזה לא תמיד הצליח. אלתרמן אף פעם לא שמר את השירים שלו ולא זכר את הטקסטים שלהם וזעירא היה הולך אל הזמרים שהוא נתן להם את התווים כדי שהם יחזירו לו את התווים ויוכל להוציא את ספר השירים שלו...".
 
הכהן, כחוקר ובקיא בתחום הזמר העברי אף פרסם ספרים שונים בתחום, כגון אוסף השירים "100 שירים שרנו לך" בעריכה משותפת עם ד"ר דן אלמגור, "שיר מזמור לתל אביב: לקט פזמונים ושירים ששרו בתל אביב לתקופותיה", "עיונים ביצירת לוין קיפניס" ואחרים.
 
עדות מעניינת להיותו "הכהן הגדול" בתחום מופיעה ב"שאלת חכם" שהעבירה נעמי שמר אל אליהו הכהן בדבר השיר "מכורתי נוף מולדתי". העתק מן המכתב מצוי בארכיון נעמי שמר במחלקת המוזיקה.
וכך מספר אליהו הכהן על הפתק שהעבירה לו נעמי שמר:​​
"זה היה במגדל שלום בתל אביב, שאליו זומנו לפגישה עם השר פואד בן אליעזר. לנעמי היה סיוט ממדרגות נעות... היא פחדה לעלות עליהן. חיבקתי אותה חיבוק אוהב ואמרתי 'את עולה אתי, נעמי'. היא חיבקה אותי בחזרה והתגברה על פחדה. נדמה לי שהדופק שלה היה אז בשחקים. כשישבנו ליד השולחן עם השר, היא לא חדלה מלהעביר לי פתקים עם שאלות. הפתק על 'מכורתי' הוא אחד מהם."
 
ובכן, מי כתב את השיר? התשובה לפניכם.
 
NLI_ImageGallery
NliImageGallery