באמצע התמוז

נעמי שמר
"....הסתכלתי בלוח השנה לחתום את התאריך היום – 13 ביולי, שהוא יום הולדתי. לא נכון, יום הולדתך בי"ז בתמוז, יום שבו נבקעה חומת העיר. אלו היו האנשים. עכשיו מובן שלא במקרה חגגו את יום הולדתי בשלושה עשר ביולי, כי י"ז בתמוז הוא יום צום על חורבן ירושלים, לא יכולים לחגוג בו יום הולדת..." (מתוך התוכנית "לחם האוהבים" תכניתן של רבקה מיכאלי ודליה און-פריזנט, בשיחה על מוריה של נעמי שמר, שושנה ועמינדב ישראלי)
 
נעמי שמר נולדה בי"ז בתמוז תר"צ (13 ביולי 1930) ונפטרה כמעט כפי שצפתה "באמצע התמוז" בז' בתמוז תשס"ד (26 ביוני 2004).
 
לכבוד יום הולדתה ה-83 אנו מביאים את אחד משיריה האישיים-פרטיים המזוהה איתה במיוחד, "נועה".
 
השיר "נועה" נכתב בשלהי שנות החמישים עבור להקת "בצל ירוק" ומוכר במיוחד בביצוע הזמר אריק לביא. נועה היא ככל הנראה נעמי, בת כנרת הקטנה, זו ש"נולדה בשדה בין דשא לאבן", שם גם בקשה להיקבר לצלילי השר "נועה", ש"זימר לה הטל" יחד עם חבריה בליווי קולן של "חרציות השדה יפות הכותרת" ה"בוכות עלעל-עלעל". הפעם בחרנו בביצוע  נדיר וייחודי לשיר משנת 1958 של הזמר שמעון ישראלי מתוך אוסף תקליטי ישראל, בעיבוד עשיר של המוזיקאי אדי הלפרין.
NLI_ImageGallery
NliImageGallery
השיר היומי
השיר היומי
השירים המובאים כאן הם מבחר קטן מתוך אלפי שירים, פיוטים, תפילות ויצירות מוזיקה אחרות שניתן להאזין להן באתר מרכז המוזיקה של הספרייה הלאומית. שימור השירים והנגשתם נעשו בסיוע קרן לגסי הריטג'.