"רסיסי שרב"

 שיר חדש מעיזבונו של משה וילנסקי: סיפורו של שיר שהלך לאיבוד ונמצא לאחר שנים

​"זמן לאהבה" הוא שמו של אלבום חדש של הזמר דודו זכאי. באלבום החדש  כלולים עשרה שירים שבצד ההוויה של ארץ ישראל היפה יש בהם גם מבט בוגר ומפוכח על החיים. בין שירי האלבום מופיע השיר "רסיסי שרב" שכתב רמי קדר והלחין משה וילנסקי. שיר חדש ולא מוכר המתאר את ה"קיץ המסתגר ונעזב" ואת ה"שנה שמתחלפת אל עונה שמשתנה שנה שנה". לשיר "ביוגרפיה" משלו, הקשורה בקשר ישיר לארכיון משה וילנסקי אשר במחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית. כפי שמספר רמי קידר מחבר השיר:

 

"השיר "רסיסי שרב" נכתב על ידי באחד מימי סתיו לפני יותר משלושים שנה. הייתי אז קצין חינוך של אוגדת שריון בבקעה וכתבתי אותו במשרד, שהיה בצריף.  את משה וילנסקי, חתן פרס ישראל לזמר עברי  לא הכרתי אישית. אבל את לחניו אני מאד אוהב.  התקשרתי אליו אז והצעתי לו שילחין את השיר. הוא השיב לי בנימוס  ואמר שהוא ישמח להסתכל עליו  אבל בלי להתחייב להלחינו:  "אפילו אלתרמן היה מעביר לי טקסטים ולא כל דבר מהם הלחנתי", התנצל מראש.  אמרתי לו שאני לא אלתרמן ושלחתי לו את השיר. חלפו ימים ושבועות ומווילנסקי לא הגיע שום סימן, והשיר בינתיים נשכח. ובינתיים חלפו עוד שנים אחדות, ויום אחד קיבלתי שיחת  טלפון מפתיעה. על הקו היה וילנסקי שאמר: "עשיתי משהו עם השיר. בוא לשמוע". ליד הפסנתר, בביתו הצנוע, שמעתי, התלהבתי והקלטתי אותו בטייפ קטן. חיפשתי מישהו שיבצע את השיר ואיכשהו זה לא יצא לפועל. השיר נשאר במגירה ושוב נשכח. בינתיים הלך משה וילנסקי לעולמו ואיכשהו גם אצלי השיר הלך לאיבוד. במלאת מאה שנים להולדתו, לפני כשלש שנים, החלטתי לחפש את השיר ולהחיותו. פניתי לאלמנתו של וילנסקי, ברטה, וזו הפנתה אותי לספריה הלאומית שבירושלים, שם גנוז עזבונו. כשהתקשרתי נעניתי על ידי עובדת הארכיון ולהפתעתי מקץ יומיים היא איתרה את תווי  השיר בשלמותם ובכתב ידו של וילנסקי. הזמר דודו זכאי הביא לתחייתו של השיר, והוא מופיע בתקליטור החדש שהוציא לאור - "זמן לאהבה" בעיבוד המוזיקאי אורי קריב".

NLI_ImageGallery
NliImageGallery
  • דודו זכאי "זמן לאהבה" (ראשון לציון: ויזארט, 2013)
  • טקסט השיר "עד יבוא יורה" ("רסיסי שרב") מתוך ארכיון משה וילנסקי
  • טקסט השיר "עד יבוא יורה" ("רסיסי שרב") מתוך ארכיון משה וילנסקי
  • תווי השיר "עד יבוא יורה" (רסיסי שרב") מתוך ארכיון משה וילנסקי
  • תווי השיר "עד יבוא יורה" (רסיסי שרב") מתוך ארכיון משה וילנסקי
השיר היומי
השיר היומי
השירים המובאים כאן הם מבחר קטן מתוך אלפי שירים, פיוטים, תפילות ויצירות מוזיקה אחרות שניתן להאזין להן באתר מרכז המוזיקה של הספרייה הלאומית. שימור השירים והנגשתם נעשו בסיוע קרן לגסי הריטג'.