מוזיקה > אתר ארגוב > שירים נבחרים

שירים נבחרים

​סשה ארגוב הלחין למעלה מאלף שירים למילים של מיטב משוררי ישראל ופזמונאיה: דוד אבידן; עמוס אטינגר; רפאל אליעז; דן אלמגור; נתן אלתרמן; תרצה אתר; ח.נ. ביאליק; יוסי בנאי; לאה גולדברג; חיים גורי; יוסי גמזו; יונתן גפן; ע. הלל; נתן זך; עידית חכמוביץ; אברהם חלפי; חיים חפר; יורם טהרלב; שאול טשרניחובסקי; נתן יונתן; ס.יזהר; חנוך לוין; ירון לונדון; איציק מאנגר; יחיאל מוהר; עלי מוהר; אהוד מנור; יהודה עמיחי; גרשון פלוטקין; אלכסנדר פן; אפרים קישון; דליה רביקוביץ'; יעקב רוטבליט; רחל; יעקב שבתאי; רחל שפירא ועוד.

​ארגוב נודע בקשר העמוק שלו לשירה הכתובה והוא הרגיש מחויבות רבה למשמעות ולקצב של המילים בטקסטים שנמסרו לו להלחנה. הדבר בא לידי ביטוי בפרשנות המלודית, במבנה ההרמוני וביחס שבין ליווי למנגינה שהעניק לשירים. "אני שומע לא רק ריתמוס לא רק פונטיקה אלא גם את ההבעה של המילה" הסביר ארגוב באחד מהראיונות שנתן. "אינני יכול לכתוב פראזה עליזה עם מילים לא מתאימות. אני חי את המילים. המנגינה יכולה לצאת יפה אבל אם היא לא מבטאת את המילה אני צריך להמשיך ולעבוד עליה. הכוונה שלי כשאני כותב מוסיקה היא שזה יתאים כמו כפפה למילים. יכולתי לעשות הרבה יותר פשוט לו הייתי כותב הרמוניה רק לפי המנגינה, אבל אני רציתי שזה יהיה ביחד לכן הייתי צריך לעשות כל מיני קומבינציות לסבך את המנגינה כדי להיות נאמן למילה".
 
 
הסביבה המוסיקלית שארגוב פעל בה והושפע ממנה הייתה מורכבת מפסיפס מגוון ביותר של סגנונות – החל ממוסיקה קלסית ולידר אירופיים, מוסיקה רוסית עממית, שנסונים צרפתיים, מוסיקה סלונית (טנגו וואלס), מוסיקה לטינו-אמריקאית (צ'ה צ'ה צ'ה, רומבה, סמבה ופסדובלה), ג'אז (וממנה מקצבי הבוסה נובה), פופ ורוק. סגנונות אלו עברו את הפריזמה האישית שלו ויצרו שפה מוסיקלית מורכבת וייחודית מאוד המשלבת בתוכה בין העממי לאמנותי. "נולדתי עם עולם הרמוני מיוחד משלי שמלווה אותי מאז הלחנותי הראשונות" נהג לספר. "חיברתי מלודיה מיד עם ליווי בהרמוניה...אני שומע מודולציות באופן אינטואיטיבי..."
מורכבותו ורמתו האמנותית גרמו לארגוב להוציא מתחת ידיו שירים שהיו מי שהישוו אותם לליד האירופי האמנותי. השירים הרבים והאהובים, שבחלקם אף היו קשים מאוד לביצוע, נקלטו וחלחלו בתודעה הקולקטיבית והפכו לנכסי צאן ברזל של הזמר העברי ולחלק בלתי נפרד מן הזהות הישראלית.
האתר מציג מבחר מהשירים הרבים שהלחין והם מייצגים תקופות שונות ביצירתו כמו-גם סגנונות הלחנה מגוונים. השירים מובאים במספר ביצועים – ישנים וחדשים – הלקוחים מתוך שפע ההקלטות המצויות בארכיון הצליל של הספרייה הלאומית ומתוך ההקלטות שמצויות בידי משפחת ארגוב. כמו-כן, מצורפות מילות השירים ולחלקם מצויינים גם נסיבות חיבורם וקטעי אודיו ווידאו מתאימים.