מוזיקה > נעמי שמר > השירים > לשיר זה כמו להיות ירדן

לשיר זה כמו להיות ירדן

לשיר זה כמו להיות ירדןהשיר "לשיר זה כמו להיות ירדן" נכתב בשנת 1972. בטיוטה לשיר "לשיר זה כמו להיות ירדן" בכתב ידה של נעמי שמר מופיעה הערה המופנית אל אמה של שמר – רבקה ספיר:
 
"נ.ב. בבית הראשון תמצאי את עקבות טיול הבר-מצוה שלנו (ענין של 29 שנים קטנות). את רואה שום דבר לא הולך לאיבוד". 
 
 
מהו אפוא אותו טיול בר-מצוה? את סיפור טיול הבר-מצוה של נעמי שמר עם אמה ספרה שמר בבר המצוה של נכדה אמנון לקול צחוקם המתגלגל של הנוכחים. מעבר למשימות הכלליות שהונהגו בקיבוץ לציון "בר מצוה" הוסיפה אמה של שמר משימה אישית ולקחה את נעמי שמר לטיול "למעלה בצפון". נעמי שמר, שכפי שהעידה על עצמה לא חיבבה מאמצים פיזיים, קיטרה כל הדרך, וכך הן עברו את המסלול כולו, כשנעמי מתיישבת כל כמה צעדים ומכריזה שזהו, היא לא ממשיכה! ורבקה אמה הנחושה מצדה משכנעת אותה להמשיך. נראה שבסופו של דבר השתיים צעדו ונהנו ובדרך עברו את אזור מקורות הירדן, שמעו ציפורים בסבך ואיכשהו התקדמו דרומה. על אף הסבל והמרי, נראה שזכרונות הטיול ניטעו בנפשה של נעמי שמר ושימשו השראה לשיר "לשיר זה כמו להיות ירדן". 
 
 
  • 1. השיר "לשיר זה כמו להיות ירדן" בכתב ידה של נעמי שמר כפי שנשלח לאמה רבקה ספיר בשנת תשל"ב (1972)
  • 2. השיר "לשיר זה כמו להיות ירדן" בכתב ידה של נעמי שמר כפי שנשלח לאמה רבקה ספיר בשנת תשל"ב (1972)
  • 3. השיר "לשיר זה כמו להיות ירדן" בכתב ידה של נעמי שמר כפי שנשלח לאמה רבקה ספיר בשנת תשל"ב (1972)
לשיר זה כמו להיות ירדן
מילים ולחן: נעמי שמר
 
לשיר
זה כמו להיות ירדן:
אתה מתחיל למעלה בצפון
צעיר, צונן שוצף ומתחצף
אתה שומע ציפורים בסבך
וכל אחת מהן
ציפור גן-עדן
כי
לשיר
זה כמו להיות ירדן


ימיך
שוטפים כמו ירדן
וכמותו זורם אתה דרומה
על החופים צומח עשב-פרא
אבל הלאה-הלאה-הלאה
גאון מימיך
הלא ימיך
שוטפים כמו ירדן

 
 

סופך
לגווע כמו ירדן
להיאסף לאט אל ים המוות
במקום הנמוך ביותר בעולם
אבל
מראש הרי-השלג
בהמולה גדולה צוהלת
אחריך
שירך מפכים להם
הלא
לשיר זה כמו להיות ירדן
​האוצרות המצויים בספרייה הלאומית אינם חדלים להפתיע. בספרייה מצויים מאות ארכיונים. בכל ארכיון יש תיקי מסמכים ובכל תיק עשויים להיות דפים רבים. את העושר הזה צריך לפגוש, לראות אותו בעיניים כדי להבין מה עשוי לארוב למעיין הסקרן. כזה היה המקרה של נעמה סדן, מורה לגיאוגרפיה מהתיכון שליד האוניברסיטה בירושלים. נעמה השתתפה בפרויקט של מחלקת החינוך של הספרייה הלאומית, שבקיץ האחרון הזמינה עשרות מורים כדי לחפש חומרים מקוריים שעשויים לעזור להם להכין מערכי שיעור. נעמה סדן ביקשה לאסוף חומרים בנושא גיאוגרפי ממוקד, ולא שיערה שתזכה בהפתעה מוזיקלית.
​הנושא היה מקורות נהר הירדן. ומה יותר מייצג את נהר הירדן מאשר שירה המפורסם של נעמי שמר, "לשיר זה כמו להיות ירדן"? הרי זה השיר שמדבר בדיוק על מקורות הירדן, כפי שכולנו יודעים:

 
לשיר זה כמו להיות ירדן 
"לשיר זה כמו להיות ירדן:
אתה מתחיל למעלה בצפון
צעיר, צונן שוצף ומתחצף
אתה שומע ציפורים בסבך
וכל אחת מהן ציפור גן עדן
כי לשיר זה כמו להיות ירדן"
 
 
אכן, יפה ומתאים לשלב את השיר בשיעור גיאוגרפיה על מקורות נהר הירדן או לשיר אותו בציבור בדרך לטיול בסביבה.
 
אלא שתוך כדי עבודתה בארכיון הספרייה הלאומית, גילתה נעמה סדן מכתב מקורי של נעמי שמר, ובו מלות השיר בכתב יד. מדובר במסמך משולחן עבודתה של שמר, שכן בנוסח השיר היו מחיקות ותיקונים, אבל מרגש מכל עבור המורה לגיאוגרפיה היה לגלות "נ.ב." של נעמי שמר, בתחתית השיר: "נ.ב. בבית הראשון תמצאי את עקבות טיול הבת מצווה שלנו (עניין של 29 שנים קטנות), את רואה, שום דבר לא הולך לאיבוד!"
 
בעזרת ד"ר גילה פלם, מנהלת מחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית, ובעזרת תמר זיגמן מן המחלקה, יצרה נעמה סדן קשר עם בתה של נעמי שמר, ללי. בבירור שערכה ללי שמר התגלה כי המכתב ובו מלות השיר וההערה האישית נשלח לאמה של נעמי שמר, בשנת 1972, במלאת 12 שנה למותו של מאיר ספיר, אביה של נעמי שמר.
 
אכן, שום דבר לא הולך לאיבוד. מילות "לשיר זה כמו להיות ירדן" שמורות במכתב מקורי בכתב ידה של נעמי שמר, ואיתן שמור גם מה שהמשוררת כתבה לאמה, זיכרון לפרק בחייה של נעמי שמר, זיכרון ישראלי על טיול בת מצווה רגלי למקורות הירדן, שנערך בשנת 1943.