מוזיקה > נעמי שמר > השירים > עקידת יצחק

עקידת יצחק

עקידת יצחקביום שישי כ"ח חשוון, 1.12.1967, יצאו יצחק (אקי) ארצי והנווט אלחנן רז לטיסת ביון מעל מצרים. הם לא שבו מטיסתם. המאורע הקשה היה השראה לכתיבת השיר "עקדת יצחק" מאת נעמי שמר.
 
במכתב לאמה (רבקה ספיר) מהתאריך ה-19.12.1967 כותבת שמר:
 
"...השיר החדש שלי "עקדת יצחק", מעורר אותה לבכי באופן קבוע. (כתבתי אותו אחרי האסון של אקי ארצי, אבל אני הוגה בו כבר זמן רב)." בשירה של נעמי שמר, סיפור העקדה המקראי כמו קם לתחיה. מן ההרים ש"בארץ ההיא" עולה "צעקה גדולה: הנה האש והנה העצים והנהו השה לעולה" ובסופה "לא נשכח את בנך את יחידך אשר אהבנו, לא נשכח את יצחק".
 
  • 1. מתוך מכתב שכתבה נעמי שמר אל אמה רבקה ספיר משנת 1967
  • 2. תווי השיר "עקדת יצחק" בכתב ידה של נעמי שמר
  • 3. תווי השיר "עקדת יצחק" בכתב ידה של נעמי שמר
  • 4. תווי השיר "עקדת יצחק" בכתב ידה של נעמי שמר
  • 5. תווי השיר "עקדת יצחק" בכתב ידה של נעמי שמר
  • 6. תווי השיר "עקדת יצחק" בכתב ידה של נעמי שמר
  • 7.
עקידת יצחק
מילים ולחן: נעמי שמר
 
קח
את בנך
את יחידך
אשר אהבת
קח
את יצחק
והעלהו לעולה
על אחד ההרים
במקום
אשר אומר אליך
והעלהו לעולה
על אחד ההרים
בארץ מוריה

ומכל ההרים
שבארץ הזאת
תעלה צעקה גדולה:

 
 

הנה האש
והנה העצים
והנהו השה לעולה
רבונו של עולם
המלא רחמים
אל הנער ידך אל תשלח
אל הנער ידך אל תשלח –

גם אם שבע נחיה ונזקין
לא נשכח כי הונף הסכין
לא נשכח את בנך, את יחידך אשר אהבנו
לא נשכח את יצחק

​​השירים "עקדת יצחק" ו"בכל שנה בסתיו גיורא" הם שירים שכתבה המשוררת והמלחינה נעמי שמר בעקבות נפילת לוחמים שהכירה ובהשראת מותם. שירים אלו מבטאים יותר מכל את השבר שנגרם למשפחות הנופלים עם אובדן יקיריהם. בד בבד, פרשו השירים כנף אל מעבר לגבולות האבל הפרטי והפכו לנכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית, שירים המספרים את סיפור החיים והמוות במדינת ישראל.

 
בשירה של נעמי שמר, סיפור העקדה המקראי כמו קם לתחיה. מן ההרים ש"בארץ ההיא" עולה "צעקה גדולה: הנה האש והנה העצים והנהו השה לעולה" ובסופה "לא נשכח את בנך את יחידך אשר אהבנו, לא נשכח את יצחק".
 
לחן השיר מעניין ומורכב, ותואם לטקסט הקשה. לשיר "עקדת יצחק" מספר ביצועים. בחרנו כאן ביצוע מעניין משנת 1970 של הזמר דני ליטני בעיבודו ובניצוחו של המוזיקאי נועם שריף, וכן ביצוע ידוע יותר של הזמר דני גרנות וחבורת "בימות" מתוך ערב שירי נעמי שמר בתיאטרון "בימות" משנת 1972.
 

להמשך הקריאה>>