מוזיקה > הקלטות נבחרות > לקט מסורות מוזיקה בישראל

לקט מסורות מוזיקה בישראל

 מסורות מוזיקה בישראל: מאוצרות ארכיון הצליל הלאומי

לקט מסורות מוסיקה בישראל

 

 

 

 

 

 

 

ארכיון הצליל הלאומי (לשעבר "הפונותיקה") הוקם בשנת 1964 כחלק מהמחלקה למוזיקה של הספרייה הלאומית על ידי ישראל אדלר, מייסד ומנהל המרכז לחקר המוזיקה היהודית באוניברסיטה העברית. ארכיון הצליל נוסד במטרה לאסוף ולשמר את מסורות המוזיקה של הקהילות היהודיות בישראל ומחוצה לה, וכמו כן מסורות של הקהילות הלא-יהודיות בישראל (מוסלמים, נוצרים, שומרונים, דרוזים, בדואים וכו').
 
בשנותיו הראשונות קלט הארכיון אוספים קיימים, ביניהם אוסף הארכיון למוזיקה מזרחית שייסד רוברט לכמן בשנת 1935, ובו גם הקלטות של אברהם צבי אידלסון; הקלטות ותקליטים מאוסף יעקב מיכאל למוזיקה יהודית (ניו יורק); הקלטות המכון הישראלי למוזיקה דתית שמנהלו, אביגדור הרצוג, היה למנהלו הראשון של ארכיון הצליל, והאוספים הפרטיים של אתנומוזיקולוגים יהודים חלוצים, כגון אדית גרזון-קיוי (שהמשיכה את מפעלו של לכמן לאחר פטירתו בשנת 1939), ליאו לוי ויוהנה ספקטור.
 
מאז הוקם, מרחיב ארכיון הצליל את אוספיו בהתמדה. הקלטות חדשות נעשות בעבודת שדה או באולפן של הארכיון בשיתוף פעולה הדוק עם המרכז לחקר המוזיקה היהודית. כמו כן הארכיון מסייע בארגון מבצעי הקלטות שדה בני כמה ימים בשיתוף חוקרי המרכז ותלמידי החוגים למוזיקולוגיה באוניברסיטאות השונות. האוסף מועשר גם על ידי רכישות ותרומות של סרטים ותקליטים ממקורות פרטיים וציבוריים. גנזי ארכיון הצליל שמורים בצורות שונות: סרטים אנלוגיים ודיגיטליים, תקליטים, קלטות סרטי וידאו ותקליטורי שמע.
 
ארכיון הצליל משרת קהל רחב ומגוון של חוקרים, מחנכים, מבצעים, מפיקי סרטים וטלוויזיה ומלחינים מישראל ומרחבי העולם. שירותי האזנה ניתנים באולם הקריאה וההאזנה של מחלקת המוזיקה. ההקלטות מקוטלגות בפירוט רב כדי להקל על קהל המשתמשים ולאפשר גישה נוחה לכל הפריטים. בשנות השמונים פותחה מערכת קטלוג ממוחשבת, אשר בעזרתה אפשר למצוא פריטים על פי מפתחות שונים: נושאים, כותרים, אתחלתות של טקסט מושר, שמות מבצעים ומקליטים, ייחוס אתני ומפתח גיאוגרפי.
 
בארכיון הצליל מצויים עשרות אלפי פריטים של מוזיקה. כל מבחר מתוך אוסף כה עשיר הוא בהכרח שרירותי ומייצג רק מקצת ממגוון הסגנונות שבו. מטרתו העיקרית של האוסף המוגש כאן היא לפתוח פתח אל עולם הצלילים של ארכיון הצליל. כדי להדגים סגנונות רבים ככל האפשר, קוצרו חלק מפריטי המבחר.
 
הלקט שנבחר מאופיין בכמה תכונות המשותפות הן למוזיקה של היהודים בכל ארצות מושבם והן לזו של עמי האזור: מוזיקה קולית לטקסטים מקודשים, המבצעים הם לרוב גברים ולרוב השירים יש הקשר חברתי ודתי קבוע.
 
ארכיון הצליל הוא בראש ובראשונה ה"זיכרון המוזיקלי" של העם היהודי. המיקום המיוחד של מדינת ישראל על פרשת הדרכים שבין מזרח למערב הביא להקמת אוסף ההקלטות המגוון והייחודי הזה. 

​ אבל אעורר אנינות אגרר אויה לי


שוכנת בשדהגינאיו


אשר ברא ששון ושמחה חתן וכלה


שירת הים


יקול אבו סאלםדרור יקרא


מזמור כנסייתיימאניה


Fuerame A Banar A Orillas Del Rio


בראשית ברא אלהים


במוצאי יום מנוחה


אלף בית


המניח את כד ברשות הרבים


Irme Quero Madre A Yerushalayimאלתור לכלי הקשהתקסיםהללויה הודו להשם כי טוב... מי ימללחג גדיאלכה דודי


שני זיתים נכרתיםאלף בית


לבבי יחשקה עפרה לשכלי החלו