מה בספרייה > התחדשות הספרייה > תחרות האדריכלים > חזון מהנדס העיר ירושלים

חזון מהנדס העיר ירושלים

אדריכלים נכבדים שלום רב,
 
 
מרכיבי העיר הפנימית של ירושלים (המע"ר) נשענים על שלושה מוקדים המבטאים את דגשי התכנון והפיתוח המרכזיים של מרכז העיר: מוקד העיר החדשה המתייחס לאזור הכניסה לעיר וכולל מגדלי תעסוקה, מלונאות, מסחר, תרבות וחברה וסמלי השלטון ומשרדי הממשלה. מוקד זה הוא סמל לפיתוחה של ירושלים בתחומי הכלכלה, התחבורה והסביבה. מוקד שני הוא מוקד העיר העתיקה המתייחס לשטח שבין החומות, לגן הלאומי סובב חומות (העיר הקדומה) ולאזורי השימור והמורשת המהווים את מוקד התרבות והתיירות בעיר ההיסטורית (העיר המנדטורית) המסמלים את קדושתה של ירושלים ומעמדה לאורך הדורות. המוקד השלישי הוא עיר תרבות וקיימות המשמש מרכז עירוני חשוב המקיים פעילות ספורטיבית (אצטדיון טדי, מרכז משחקי כדור, ארנה, לאירועי ספורט ובידור, מרכז שחייה, מלונאות, מסחר ופארק מטרופוליני "רפאים") כל זה מסמל חיים תוססים ושוקקי חיים. כל שלושת המוקדים מקושרים על ידי פארקים מטרופולינים, מוקדי פעילות, תוואי הרכבת הקלה ופעילות תרבותית. במרכז שלושת המוקדים נמצאת הספרייה הלאומית המשולבת בשדרת המוזיאונים ומשרדי הממשלה.
 
 
ירושלים, כבירת ישראל, מהווה באופן טבעי משכן לסמלי השלטון והמוסדות הלאומיים. רבים ממוסדות אלו ממוקמים במרחב תכנוני אחד, המרחב השלטוני הפתוח.במתחם שזורים מוסדות כמו הכנסת, בית המשפט העליון, האוניברסיטה בגבעת רם, שדרת המוזיאונים וקריית הממשלה. המוסדות ממוקמים בתוך מערך שטחים פתוחים המחברים בין צפון העיר לדרומה, ובין מזרחה למערבה.
 
 
בשנים האחרונות מקדמת עיריית ירושלים באמצעות מינהל התכנון והתשתיות ראיה כוללת לפיתוח המרחב השלטוני הפתוח כחלק מהליבה המרכזית של העיר וכמרכז פעילות עירוני שוקק ואינטנסיבי. כחלק מתפיסה זו, שדרות רופין יהפכו לשדרה העירונית - התרבותית של העיר, מקום מפגש לתושבי העיר והבאים בשעריה.
 
 
בכוונת עיריית ירושלים, לחזק את שדרות רופין תוך ניצול פוטנציאל המרחב הציבורי והנגשת המרחב על ידי שילוב תוואי הרכבת הקלה בשדרות ומתן עדיפות להולכי הרגל. בנוסף, מתוכננים מספר מוסדות תרבות ומוזיאונים חדשים לאורך שדרות רופין, כגון: מוזיאון הטבע, האקדמיה ללשון והספרייה הלאומית. מוסדות אלו יתוכננו בזיקה לשדרות רופין ומתוך מגמה שחזיתות המבנים יפנו אל שדרות רופין ויהוו דופן פעילה לחיי הרחוב העתידיים במתחם.
 
 
במקביל יפותח רחוב קפלן שיהווה ציר שלטוני, חינוכי, תיירותי וחברתי שלאורכו ממוקמים מוסדות שלטון ובהם בית המשפט העליון, משרדי הממשלה, כנסת ישראל והספרייה המוצעת.
 
 
 המרחב השלטוני הפתוח מאופיין בפארקים פתוחים ובהם: גן סאקר, גן הורדים, עמק המצלבה, פארק הצבאים והגן הבוטני.
 
  
מבנה הספרייה הלאומית עתיד להשתלב, כאמור, בשרשרת המוסדות והפרויקטים הקיימים והמתוכננים במרחב. בתכנון המבנה יש לתת ביטוי לאופיו המתהווה של המרחב ולהתחדשות העירונית המתוכננת של המרחב כולו.
 
 
עיריית ירושלים ושותפיה, מברכים על התחרות לתכנון מתחם חשוב זה. אני מקווה כי תוצאות התחרות והקמת הספרייה הלאומית יוסיפו לירושלים בפרט ולמדינת ישראל בכלל, פרויקט יוצא דופן בחשיבותו ומרכזיותו ויהווה נדבך נוסף בפרויקטים הסמוכים ובהם מוזיאון ישראל המחודש ומוזיאון הטבע המוצע.
  
 
בהצלחה לכל המתכננים ומשתתפי התחרות.
 
בברכה,
 
 
אדר' שלמה אשכול
מהנדס העיר
‏י' טבת תשע"ב, ‏05 ינואר 2012