מה בספרייה > תכנית פרדס > מחזור ב' 2015-2014

מחזור ב' 2015-2014

 
זוכי מלגת "פרדס", במחזור ב' של התכנית, הם דן זמל מחבר הספר "מעבר מכאן", מתן יאיר מחבר "חדר משלו", אליס ביאלסקי מחברת "ראינו לילה" ויחזקאל רחמים מחבר "פיגומים".
 
​מנימוקי השופטים שבחרו בארבעה:
אליס ביאלסקי – על ספרה "ראינו לילה" [הוצאת אפיק]. הפורש מסע תרבותי-תודעתי גרוטסקי בעולמה של ברית המועצות הסובייטית השוקעת. על העומק והתחכום הבלתי רגילים שבהם ארגה את חומרי התרבות, הספרות, השירה, המוזיקה ולשון היום-יום למסכת אורגנית דווקא בקרעיה ובצירופיה הדיסוננטיים.
 
שיחה עם אליס ביאלסקי בעקבות "הפרסטרויקה שלי"
דן זמל – על ספרו "מעבר לכאן" [הוצאת גוונים]. רומן מרתק על אודות אדם הפונה, מתוך משבר בחייו, לבחינת המציאות הרוחנית בתודעתו. הרומן מציע דרך חדשנית ומפעימה לתיאור מסע-רוחני; דרך החורגת מן המחוזות השגורים בדורות האחרונים, הן בתחומי הפנטסיה והן בתחומי השיח "הקבלי" העכשווי.

 
 שיחה עם דן זמל בעקבות "אושר... הארץ המובטחת"
 
מתן יאיר – על ספרו "חדר משלו" [הוצאת טובי]. הספר בנוי כיומן של נער ישראלי הכותב במהלך שנה דרמטית בתהליך התבגרותו. יאיר יצר קשב רגיש ביותר, הן ללשון הנוער היום והן לאפשרות סימונו של יחיד אינדיבידואלי בתוך הלשון הזו. זהו ספר פורץ-דרך בתחום הכתיבה על נעורים ומושג ההתפתחות בכלל.

​שיחה עם מתן יאיר בעקבות "ריץ' היל"
יחזקאל רחמים – על ספרו "פיגומים" [הוצאת הקיבוץ המאוחד, ספרי סימן קריאה] – קובץ של סיפורים קצרים משובחים, הארוגים מגוון של רבדים לשוניים, המגוללים חוויות המצויות בשולי התודעה התרבותית. המחשבה המשוקעת בסיפורים על אודות מושג הדמות ואופני עיצובה הספרותיים היא מחשבה חדשה, רעננה ומיוחדת במינה. במובן הזה – רחמים הוא חדשן המאתגר את ביקורת הסיפור העכשווית. מצד אחר – העוצמות הרגשיות שהוא מצליח להביא בפני הקורא, באמצעים עדינים ומתוחכמים – הן הישג בפני עצמו.​
 

שיחה עם יחזקאל רחמים בעקבות "בן דוד רחוק"