מה בספרייה > חדשות > ניוזלטר > 2014 > יולי-אוגוסט 2014 > פרופיל אישי: תימנה אלפר, מנהלת מחלקת השיקום והשימור

פרופיל אישי: תימנה אלפר, מנהלת מחלקת השיקום והשימור

תימנה אלפר, מנהלת מחלקת השיקום והשימור
        תימנה אלפר, מנהלת מחלקת השיקום והשימור.
צילום: חנן כהן, הספרייה הלאומית
​מחלקת השיקום והשימור היא עולם בפני עצמו בתוך הספרייה הלאומית. המחלקה עוסקת בעיקר בצד הפיזי של הפריטים בספרייה, בטיפול בפריטים הזקוקים לשיקום – ספרים, כתבי יד על נייר ועל קלף, מפות עתיקות, מסמכים, תצלומים, תשלילים ועוד – וכן במתן מענה מקצועי מקיף לשם הבטחת מצבם התקין של כל אוספי הספרייה מבחינת תנאי האחסון המיטביים הנדרשים לסוגי החומרים השונים בספרייה.

 

 
על כל אלה מנצחת תימנה אלפר, מנהלת המחלקה. הרקע המקצועי של תימנה מגוון: לימודי אמנות עם התמחות בשימור, לימודי ארכאולוגיה מקראית וארכיאולוגיה של המזרח התיכון, התמחות בשימור פריטים ארכיאולוגיים ושורה ארוכה מאוד של השתלמויות בתחומים  השונים של מקצוע השימור והשיקום: שיטות לטיפול בנייר ובספרים עתיקים, שימור חומרים אורגניים, שימור חומר צילומי לסוגיו, הכנת כריכות עור, הכנת נייר ועוד.
 
מסלול חייה המקצועיים של תימנה שילב תמיד בין ארכיאולוגיה ובין עולם הספר וכתבי היד. היא למדה ועבדה בארץ ובחו"ל, ומזה שבע שנים מנהלת את מחלקת השיקום והשימור בספרייה הלאומית, לאחר שעבדה בה בתחום שימור הספרים והנייר. בעברה צברה תימנה ניסיון בתחומים מגוונים של שיקום ושימור ברשות העתיקות, באוניברסיטה העברית ובמוסדות אקדמיים ופרטיים שונים בעולם. בסופו של דבר, כשהיה עליה לבחור בין שימור פריטים ארכיאולוגיים לעבודה על ספרים וכתבי יד, נפל הפור: "היה משהו בשיקום של ספר שלא יכולתי למצוא בשיקום הארכיאולוגי. הספר קם לתחייה, ולא נותר כמוצג מוזיאוני בלבד. ספר נותן לנו את האפשרות לשקוע שוב בעולם שהמחבר ברא, לקרוא אותו ולחוות אותו פעם אחר פעם. מלבד זאת, העבודה בספרייה הלאומית הציבה בפניי אתגרים חדשים, עניין שהוא בהחלט לטעמי ודוחף אותי קדימה".
 
בממלכה הייחודית של מחלקת השיקום והשימור, שרבים בה המכשירים, חומרי הגלם הייחודיים וכלי העבודה שכמוהם אין רואים במקומות אחרים בספרייה, מתנהל קשר תדיר וקרוב, פיזי ונפשי, בין המשמרים ובין הפריטים שהם מטפלים בהם. תימנה מתארת זאת כך: "העבודה מרגשת כי כל ספר ישן שמגיע לידינו פותח בפנינו עולם לא מוכר. לפעמים את מגלה מחברים, מסורות מקומיות, ומה עוד שכחפצי אמנות הספרים הם דבר מופלא. לפעמים הספר ומצבו משקפים את כל ההיסטוריה השלמה או השבורה של משפחה ושל קהילה, כדוגמת המאבק של יהודים שגורשו מפורטוגל ועשו הכול כדי לשמר ספר תנ"ך. העבודה שלנו מזמנת לנו תגליות ואתגרים ללא הפסקה. התשוקה שלי היא להחזיר את הספרים למצב שיאפשר לשוב ולקרוא בהם, לחקור אותם. העבודה בספרייה הלאומית היא זכות שנפלה בחלקי. אילו נולדתי מחדש הייתי בוחרת בדיוק באותו המקצוע".