מה בספרייה > חדשות > הספרייה הלאומית רכשה את האוסף הפרטי העשיר ביותר של ספרים וכתבי יד עבריים בעולם

הספרייה הלאומית רכשה את האוסף הפרטי העשיר ביותר של ספרים וכתבי יד עבריים בעולם

​​​​​​​​חומש תורה משנת 1491, כתבי יד נדירים ומעל לחמש מאות כרזות מהמאה השש-עשרה עד המאה העשרים, אלו רק חלק קטן מהפריטים שרכשה הספרייה הלאומית לאחרונה.

 

 

 

הספרייה הלאומית מודיעה על רכישת האוסף הפרטי העשיר ביותר של ספרים וכתבי יד עבריים: ספריית קרן הוולמדונה. האוסף נרכש במכירה פרטית בבית המכירות סות'ביס בניו יורק, בשיתוף עם אספני הארכיאולוגיה, הספרים והיודאיקה ד"ר דוד וימימה יסלזון.

 

ספריית קרן הוולמדונה נוצרה לפני למעלה משישים שנה בידי האספן ג'ק לונצר. היא מורכבת מלמעלה מעשרת אלפים יצירות המשרטטות את תפוצת הדפוס העברי ואת ההפצה של התרבות היהודית ברחבי העולם. בין הפריטים המיוחדים ביותר של האוסף נמנים אינקונבולה (דפוס ערש) של חומש אשר הודפסה בליסבון בשנת 1491; אחד משני העותקים היחידים ששרדו מהגדה של פסח שהודפסה בפראג בשנת 1556; סידור אשכנזי שהודפס בוונציה על קלף בשנת 1549; ויותר מ-550 כרזות מכל רחבי העולם היהודי שהודפסו בין המאה השש-עשרה למאה העשרים.  

 

האוסף יאוכסן במשכנה החדש של הספרייה הלאומית אשר תוכנן על ידי האדריכלים זוכי הפרסים הרצוג ודה מרון, הצפוי להיפתח בשנת 2020. פריטים נבחרים מאוסף הוולמדונה יוצגו בתערוכות במבנה החדש.

 

 הגדת פרג משנת 1556


מתוך מחויבות לאיסוף, שימור והנגשת אוצרות העם היהודי ומדינת ישראל, הניעה הספרייה הלאומית תהליך התחדשות שמטרתו להפוך את הספרייה למרכז עולמי הניצב בחזית הפצת הידע והיצירתיות התרבותית.


מנהל הספרייה הלאומית, מר אורן ויינברג, התייחס אל הרכישה החדשה: "רכישת אוסף הוולמדונה והגעתו לירושלים הינה הזדמנות אדירה לספרייה הלאומית להמשיך ולהגשים את חזון ההתחדשות שלה, בעוד אנו מאפשרים גישה לחוקרים ולציבור הרחב בישראל ובעולם לאוצרות התרבותיים הייחודים האצורים בה."
 

כרזת לימוד א"ב בפרנקפורט משנת 1650