מה בספרייה > חדשות > הספרייה הלאומית ב"ציוני דרך"

הספרייה הלאומית ב"ציוני דרך"

​הספרייה הלאומית נבחרה להקים ולנהל את פרויקט רא"י (רשת ארכיוני ישראל) המופעל במסגרת התוכנית הממשלתית "ציוני דרך" (שיקום והעצמת תשתיות מורשת לאומית) של משרד ראש הממשלה. עיקרו של הפרויקט הוא הקמת פורטל מורשת לאומי לארכיוני ישראל כדי לצור תשתית לאומית להנגשתו הדיגיטלית של חומר מורשת בהיקף נרחב, מארכיונים ברחבי הארץ.

​בארץ קיימים כיום ארכיונים רבים הכוללים חומרים שאין שני להם, המתארים את ההיסטוריה של מדינת ישראל, את הקמתה ואת הגופים והאנשים שפעלו בה. הארכיונים שונים בגודל, בארגונם ובמצבם הפיזי. למרות קיומם של תקנים בין לאומיים לסידור ולתיאור חומר ארכיוני, אין אחידות באופן ההתנהלות של הארכיונים השונים במדינת ישראל. ארכיונים ספורים בלבד מנהלים את החומר האצור אצלם לפי הסטנדרטים העדכניים. בנוסף לכך, מרבית הארכיונים כיום אינם נגישים ברשת האינטרנט והדרך היחידה להגיע לחומרים היא לנסות לגשת אליהם פיזית, דבר שאף הוא אינו מתאפשר תמיד.
 
בפרויקט רא"י, הספרייה הלאומית וארכיון המדינה חוברים יחד בחסות משרד ראש הממשלה כדי לבנות תשתית וסטנדרטים אחידים ולהבטיח שהחומר הייחודי המוחזק על ידי ארכיוני מורשת השונים במדינת ישראל יישמר בצורה נאותה ויהיה נגיש באופן רחב לכלל הציבור בישראל בצורה נוחה ואחידה בעתיד הנראה לעין וגם לדורות.
 
לדברי מנהל הפרויקט, חזקי קסנט, פרויקט רא"י הוא מאמץ ייחודי וראשוני מסוגו: "אנחנו אוספים חומרים חשובים מבחינת ההיסטוריה של מדינת ישראל, חומר שאינו מוכר לציבור ואפילו לאנשי האקדמיה. הפרויקט יספק גישה דיגיטלית, עם אפשרות לחיפוש חופשי ומלא, כשהכול יוצע מפורטל אחד, כלומר מנקודת גישה אחת."
 
הפרויקט החל עם שלב פיילוט שבו הספרייה הלאומית מבצעת סקר ארכיונים ארצי מקיף ודיגיטיזציה ורישום של שני ארכיונים – ארכיון יוסף טרומפלדור מקיבוץ תל יוסף וארכיון "שיטים" מיסודו של אריה בן-גוריון בקיבוץ בית השיטה.
 
ארכיון תל יוסף מכיל את המסמכים האישיים של יוסף טרומפלדור. קסנט מציין כי בארכיון מצויות תמונות משפחתיות של טרומפלדור ואפילו מכתבי אהבה בכתב ידו. "למעשה, הצלנו ארכיון שנותן לנו תובנות על חייו של טרומפלדור, ומאפשר לנו הצצה אל מאחורי הקלעים של האירועים המפורסמים שהתרחשו בתל חי".

 

הארכיון מקיבוץ בית השיטה מכיל שפע חומרים ייחודיים העוסקים באופן שבו נחגגו אירועי מעגל החיים ומעגל השנה בקיבוצים בישראל. קסנט מסביר: "על ידי החומרים בארכיון אנו יודעים איך קיבוצניקים חגגו אירועי משפחתיים כמו לידה ובר מצווה וגם כיצד הם ציינו את החגים, כגון פסח, שבועות ויום העצמאות. ארכיון "שיטים" נותן לנו מושג מוחשי על האופן שבו התנועה הקיבוצית התפתחה מבחינה תרבותית, דתית, וקהילתית."

 קישורים נוספים