מה בספרייה > חדשות > "האם מדינת ישראל תשרוד את היהדות?"

"האם מדינת ישראל תשרוד את היהדות?"

​"האם מדינת ישראל תשרוד את היהדות?" פרופ' משה הלברטל הציב שאלה זו במהלך הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית, כאחת מהשאלות המהותיות ביותר איתן מתמודדת מדינת ישראל.

 

דת ישראל הופתעה מהקמת מדינת ישראל: מרבית הזרמים הדתיים של עם ישראל בחרו להתנגד להקמת המדינה או להתעלם ממנה לחלוטין, אך הימים הללו חלפו מן העולם. משהתברר שמדינת ישראל היא עובדה קיימת ושרירה החלו רבנים – ישראלים ולא ישראלים – להתמודד באופן רציני עם קיומה של המדינה.

 

 

פרופ' רות גביזון, פרופ' משה הלברטל ומר מוסטפה אקיול - חברי הפאנל 'גורל החילון: הממד הפוליטי' 

 

האתגר מולו ניצבו מחדשי ההלכה הוא אתגר לא פשוט: במהלך הדורות הכירו לא מעטים מגדולי ההלכה בחוסר יכולתה לשמש כחוק מדינה. עוד מציין פרופ' הלברטל שגם אחרי כמה עשורים של פסיקה והלכה בענייני דת ומדינה נראה שטרם נמצא כיוון ברור שעל הדת היהודית להתקדם בו, אם ברצונה להתמודד עם שאלות של קיום מרחב חילוני וחיים עם מיעוטים דתיים ולאומיים אחרים באותה המדינה.

 

"יש כוחות פנימיים חזקים במסורת החותרים כנגד אפשרות של הרס עצמי של היהדות והרס המדינה שהיא מחזיקה", קובע הלברטל באופטימיות. אולם משיחותיו עם רבנים, הוא מבחין בצער שהם לא מתעסקים בשאלה זו כיוון שהם עצמם לא מאמינים שהם יהפכו לרוב במדינה. אז, האם מדינת ישראל תשרוד את היהדות? פרופ' הלברטל מעדיף לא להתנבא, אך קובע בנחרצות ש"זו שאלה מורכבת שאיבדה את יוקרתה האקדמית והפכה לשאלה מהותית-אקזיסטנציונאלית למדינתנו."

 

בנקודה זו ביקש חבר הפאנל מר מוסטפה אקיול לתרום לדיון. מר אקיול הוא כותב ועיתונאי טורקי שעוסק רבות במאמריו ובספריו בקשר בין אסלאם למודרניות: ייתכן שמתוך הבנת הדמיון בין היהדות לאסלאם, וייתכן שמתוך רצון לשתף את חברי הפאנל והמשתתפים בקשיים הדומים שהאסלאם מתמודד איתם, מציין מר אקיול כי בעקבות היחלשותו של האסלאם בעולם המודרני, מלומדים ואנשי דת ליברליים מוסלמים רבים מכירים בצורך להמציא מחדש את המסורת המוסלמית. ובהתחשב בגורלה הנוכחי של טורקיה עם שלטון ארדואן והמהפכה האיראנית עם שלטון האיית'ולות – העניין נראה דחוף מתמיד.

 

 מר מוסטפה אקיול, חבר הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית 

צילומים: חנן כהן, הספרייה הלאומית