מה בספרייה > חדשות > מפארמה לכל העולם - כתבי יד עבריים נדירים יעלו לרשת

מפארמה לכל העולם - כתבי יד עבריים נדירים יעלו לרשת

 הושלמה הדיגיטציה של אוצר כתבי היד העבריים בספריית הפאלאטינה

​בחודש מאי חגגנו את השלמת הדיגיטציה של כתבי היד העבריים מספריית הפאלאטינה שבפארמה, איטליה. הדיגיטציה נעשתה במסגרת מיזם "כתיב" של הספרייה הלאומית שנוצר בשיתוף עם אלברט ד' וננסי פרידברג באמצעות אגודת פרידברג לכתבי היד היהודיים (FJMS), ו"ציוני דרך" במשרד ירושלים ומורשת.

 

 

​מיזם "כתיב" שואף להציג באופן חופשי צילומים של כל כתבי היד העבריים בעולם. מדובר בכתבי יד שנכתבו באלף מאה השנים האחרונות, בכל תפוצות ישראל, ומכילים טקסטים נדירים, עשירים ומגוונים בכל תחומי הדעת, ביניהם: מדרש והלכה, מדע ורפואה, מחקר ופרשנות, תלמוד ופילוסופיה.


ספריית הפאלאטינה בפארמה (Biblioteca Palatina), היא אחת הספריות החשובות שמשתתפות במיזם "כתיב". היא הוקמה בשנת 1761 בתור "הספרייה המלכותית של פארמה" ועברה גלגולים ל"ספרייה עירונית", "ספרייה דוכסית" ו"ספרייה לאומית". במשך השנים היא התפתחה והתרחבה, ובשנת 1816 רכשה את אוסף כתבי היד העבריים של החוקר והכומר איש פארמה, ג'ובאני דה רוסי
(Giovanni de Rossi - 1831–1742) מאז נוספו לאוסף הפלטינה מאות בודדות של כתבי יד.

 


 ספריית הפאלאטינה

כיום, אוסף כתבי היד בפארמה כולל בתוכו כ-6,600 כתבי יד בשפות שונות, כ-1,600 מהם, כתבי יד עבריים. האוסף בפרמה מיוחד במינו ובחשיבותו, לצד ספריית הוותיקן, הבודליאנה באוקספורד והספרייה הבריטית.

 

אוסף פרמה מכיל כתבי יד מימי הביניים ומתקופת הרנסנס, בין המאה האחת עשרה למאה השש עשרה, בתחומים הבאים: מקרא (כ-700 כתבי יד!), פרשנות המקרא, הלכה, קבלה, פרשנות תלמודית, פיוט ותפילה (כ-250 מתוך כלל האוסף!), פילוסופיה, אסטרונומיה ומדע. כ-200 מכתבי היד הם מאוירים, מספר יוצא מן הכלל כשמשווים את המצאי לספריות אחרות.


בין כתבי היד החשובים ביותר באוסף ראוי להזכיר את טקסט המשנה אשר נכתב, ככל הנראה, במאה ה-11 באיטליה. החלק הראשון של כתב היד מנוקד ניקוד מלא, והשאר בניקוד חלקי. כתב יד זה נחשב לאחד משלושת אבות הנוסח של המשנה – הטקסט ההלכתי החשוב ביותר, מן המאה השלישית.

 

  טקסט המשנה

 

לציון האירוע של השלמת  הדיגיטציה של אוסף כתבי היד היהודיים של אוסף פרמה (1,600 כתבי היד - שהם 300,000 אלף צילומים!) התקיים סמינר בהשתתפות פרופ' מלאכי בית אריה שהציג מבחר מכתבי היד המפוארים של הפאלאטינה. בהמשך האירוע ד"ר אביעד סטולמן, מנהל אגף האוספים בספרייה הלאומית, נשא דברים על חשיבותם של כתבי היד העבריים, וד"ר סבינה מגריני, ממשרד התרבות והתיירות הציגה את פרויקט הדיגיטציה בספריית הפאלאטינה.

 

 פרופ' מלאכי בית אריה