מה בספרייה > חדשות > רכישות חדשות > ארכיון גיל אלדמע

ארכיון גיל אלדמע

לחץ להגדלה

 המלחין והמעבד גיל אלדמע העביר את ארכיונו וכתביו לספרייה הלאומית

​המלחין והמעבד גיל אלדמע העביר את ארכיונו וכתביו לספרייה הלאומית במטרה להנגיש את יצירותיו ולחניו לציבור הרחב. מדובר באוסף גדול מאוד הכולל מאות עיבודים ויצירות מקוריות וכן יצירות אינסטרומנטליות מוקדמות, כמו למשל סויטה ישראלית לתזמורת.
 
אלדמע, יליד 1928, נחשב למעבד המוביל בזמר העברי שעיבודיו הקוליים מהווים בסיס לפעילותן של חבורות הזמר והמקהלות בישראל. במהלך עשרות שנות יצירתו המוסיקאלית הוא מטפח את הפצת הזמר העברי בכל שכבות הציבור, ומנהל מועדוני זמר בכל רחבי הארץ.
​אלדמע עבד שנים רבות במחלקת המוסיקה של "קול ישראל" ובמסגרת עבודה זו ערך תוכניות זמר רבות בתחנות הרדיו השונות. בשנות ה-70 הפיק גם תוכניות זמר עברי לטלוויזיה הישראלית ותוך ארכיון גיל אלדמעכדי כך, אירגן קבוצת זמרים יודעי קריאת תווים ששרה במקהלה הקלאסית "רינת" וממנה יצר גוף שירה בשם "רננים" שביצע והקליט שורה ארוכה של שירים עבריים אותם עיבד אלדמע עצמו.
 
בשנת 2004 זכה אלדמע בפרס ישראל בתחום הזמר העברי יחד עם יהורם גאון. בנוסף הוא זכה בפרס אקו"ם, פרס קרן מפעל הפיס ועוד.
 
מנהל הספרייה הלאומית אורן וינברג אמר כי בהעברת ארכיונו של גיל אלדמע לספרייה יש תרומה אדירה לחקר הזמר העברי ומתנה איכותית לאוהבי מוסיקה באשר הם. "מדובר במאות לחנים וארכיון גיל אלדמעעיבודים של השירים המהווים נכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית. כעת יהיו חומרים אלו נגישים לכל שוחרי המוזיקה הישראלית בכלל ולחוקרים בתחום בפרט, הן בארכיון הצליל והמוסיקה  של הספרייה והן באינטרנט לאחר שיסתיים תהליך הדיגיטציה של החומרים", אומר וינברג.
 
האוסף של גיל אלדמע מצטרף לאוספים רבים הנמצאים במחלקת המוסיקה של הספרייה הלאומית, הן בכתב יד והן בהקלטות. בתרומתו זו מצטרף אלדמע למלחינים ומוסיקאים רבים שהעבירו את אוספיהם לספרייה ובכך הפכו אותה לבעלת הארכיון הגדול והמקיף ביותר בתחום הזמר העברי.  
[צילומים: רינת אלדמע]